U přírodní rezervace Na Plachtě v Hradci Králové má vzniknout nové sídliště...

U přírodní rezervace Na Plachtě v Hradci Králové má vzniknout nové sídliště (28.4.2015). | foto: Martin Veselý, MAFRA

Bydlení Na Plachtě je jako magnet, vyšší ceny bytů ani sklady nevadí

  • 7
V královéhradeckých Malšovicích se začala stavět nová „milionářská čtvrť“, kde by mohlo ve čtyřech etapách vzniknout až 440 bytů. Přestože bydlení má i své mouchy, zájemci se jen hrnou.

Bývalý sklad dřeva továrny Petrof se nyní ze všech stran skrývá za dvoumetrovým plechovým plotem. Na obrovské čtvercové vybetonované ploše se téměř ztrácí vrtná souprava a několik buněk pro stavaře.

Ale už příští rok v létě tu prý budou stát dva domy se 47 byty pro první nájemníky. A stále to má být jen malý zlomek. Projekt nazvaný Rezidence Na Plachtě počítá ve čtyřech etapách s 20 domy a 440 byty a další díl výstavby má začít už zkraje příštího roku.

Ačkoli si investor díky vyhledávané lokalitě dovolil nasadit poměrně vysoké ceny, zájem je veliký. V první etapě už je volných pouze jedenáct bytů, pryč už jsou všechny největší jednotky 4+kk za cenu 4,2 až 5 milionů korun.

Výhled je na sklady, mnohým to nevadí

Kupujícím nedělá příliš velké starosti ani výhled na vysokou masu skladů a areál proslulé fabriky na piana, které naopak brání v pohledu do přírodní památky Na Plachtě, podle které celý projekt dostal jméno.

„Vizualizace na internetu vypadá náramně. Ale skutečnost přímo na místě mě od koupi bytu odradila,“ říká Jakub P., který se o nový byt v lokalitě zajímal, ale nakonec si vše rozmyslel.

Projektu se podivuje hradecký zastupitel a současně krajinný ekolog Martin Hanousek.

„Odhlédnu-li od přírodních spojitostí, tak jsem stejně nikdy nepochopil urbanistickou kvalitu výstavby Na Plachtě, kdy jsou vedle sebe plácány nové logistické sklady a nahemcané obytné domy, kdy není řešena občanská vybavenost nebo dostupnost MHD a celé území je proto založeno na individuální dopravě,“ říká Hanousek.

Architekt soudí, že se počítá s příliš mnoho budovami. „Je zcela zřejmé, že architektovi investor zadal úkol na plochu namačkat co nejvíce budov. To se sice podařilo, ale i za tu cenu, že někteří noví obyvatelé se budou muset z oken dívat na sklady,“ navazuje pod podmínkou anonymity architekt, který je s celým projektem velmi dobře obeznámený.

Šéf celého projektu Petr Kulhánek si to uvědomuje: „Sami máme pocit, že to nemá být celé ze sta procent zastavěné byty a chceme ještě zvýšit podíl doplňkových funkcí na úkor té bytové funkce.“

Pod pozemky může být znečištění

Nadšeni ze stavby nejsou ochránci přírody, přestože když byl projekt v zárodku, vyhlédl si lokalitu Plachta Jih, kde se na rozdíl od vybetonované plochy vyskytují přísně chráněné druhy rostlin a živočichů.

Ekologové přesto trvají na některých podmínkách: kvůli ohrožení spodní vody navrhují nepodsklepené objekty, trvají na zábranách proti pronikání plazů a objživelníků a zdůrazňují nutnost nižší intenzity osvětlení kvůli takzvanému světelnému smogu.

„Výstavba se naštěstí bude týkat plochy, která byla zničená již v 80. letech. Horší ale je, že v podloží jsou skryté ekologické bomby jako asfalt a dehet,“ upozorňuje Hanousek.

„Nedochází k poškozování původní zeleně lokality, naopak spíš k jejímu rozšíření. Nevyužívaná a zanedbaná lokalita je navrácena do života města s novou funkcí,“ zdůrazňuje výhody Martin Kubišta ze společnosti Rezidence Na Plachtě.

O byty je zájem, některé budou se zahradou

Projekt počítá se vznikem celkem 20 čtyřpodlažních domů, mezi nimi mají být viladomy s devíti byty, ale i větší objekty s až 30 byty.

V první etapě už je prodaných či rezervovaných 36 jednotek, k mání jsou ještě byty 1+kk až 3+kk od 1,56 milionu do 3,9 milionu korun.

Podle investora je většinou součástí i balkon nebo terasa, přízemní byty budou mít „zahradu“ o velikosti až 160 metrů čtverečných a jen v první etapě je navrženo 67 parkovacích míst.

Stavební zakázka první etapy byla svěřená společnosti Syner a příležitost prý zde dostane i řada místních firem.