V únoru aktualizovaná vizualizace Parku Malšovice možná vůbec nevznikne.

V únoru aktualizovaná vizualizace Parku Malšovice možná vůbec nevznikne. | foto: Ateliér Casua

Další developer v projektu stadionu končí. Hradec řeší, co dál

  • 7
Developerská firma ECE v úterý oznámila vedení Hradce Králové, že obchodní centrum u fotbalového stadionu nepostaví. Radnice se pokouší hledat nového investora, ale zároveň řeší další možnosti: rekonstrukci, nebo stavbu bez partnera.

Před týdnem od projektu odstoupila developerská firma HB Reavis a radnice nyní musí urychleně vymyslet plán B, protože nad fotbalisty stále hrozivě visí podmínky, které musí jejich stadion splňovat, aby mohli hrát v první lize.

Projekt Parku Malšovice

V Parku Malšovice mělo kromě moderní arény pro 12 tisíc diváků být i nákupní centrum Arkády se 130 obchody. Projekt vznikl v roce 2008, kdy firma ECE vyhrála soutěž vypsanou městem.

Na druhém břehu Orlice měl na stadion navazovat tréninkový areál, u řeky volnočasový park s lezeckou stěnou, dráhou pro in-line bruslaře, hřištěm na petanque a minigolfem.

Realizaci stadionu a obchodního centra ale zdržovaly průtahy od zájmových sdružení, které projekt ve stavebním řízení napadaly.

Společnost ECE se loni v prosinci rozhodla od výstavby ustoupit, argumentovala změnou firemní strategie od německého vlastníka, o převzetí projektu jednala s konkurentem, slovenskou firmou HB Reavis, která chce v Hradci Králové stavět i obchodní centrum Aupark Koruna. Společnost HB Reavis ale před týdnem od záměru ustoupila. Důvodem byly spory ohledně plánovaného centra Aupark v Brně. Těsně vedle totiž stojí centrum Vaňkovka provozované společností ECE.

Celá věc se tak opět vrátila k firmě ECE, protože i po předání projektu další firmě  nadále trval její původní smluvní vztah s městem.

Jednou ze tří variant, které momentálně město řeší, je pokračování projektu Parku Malšovice s novým investorem po boku. Toho nyní radnice spolu s odcházející firmou ECE hledá.

„Mohu potvrdit, že dochází k nějakým jednáním. Byla by škoda tento projekt opustit hned, protože za ním kromě spousty už investovaných peněz zůstávají i tisíce hodin práce mnoha lidí,“ míní náměstek hradeckého primátora Jindřich Vedlich.

Stavební řízení proto pokračuje. „V srpnu by se mělo žádat o stavební povolení,“ prozrazuje náměstek. Pokud by se objevil nový developer, který by měl zájem o převzetí projektu od ECE, současné vedení města by o jeho vstupu nechalo rozhodnout až nově zvolené zastupitelstvo, které vzejde z voleb letos na podzim.

Nad vytrvalostí části rady při snaze o realizaci původního projektu ale kroutí hlavou šéf sdružení Pro městský stadion Aleš Dohnal. „Nechápu, že tomu pan náměstek ještě věří. Nerozumím ani tomu, proč ECE, které uvedlo, že obchodní centrum už stavět nechce, od smlouvy jednoduše neodstoupí,“ říká Dohnal.

„Naděje tu ještě stále je“

Původní nápad podle něj začínají opouštět už i někteří členové fotbalového fanklubu, kteří ještě donedávna za stadion s obchodním centrem hlasitě bojovali. Svědčí o tom i diskuse na jejich webových stránkách, která se rozhořela po včerejším oznámení.

„Když si vezmu, co a z čeho vyrostlo v Plzni nebo Liberci! Koneckonců ani v Jablonci to není špatné, i když tam chybí zavření stadionu za jednou z branek,“ myslí si fanoušek s přezdívkou blues.

Možnosti realizace původního projektu se ale nevzdává ani ředitel fotbalového klubu Richard Jukl. „Naděje, že se projekt uskuteční, tu ještě stále je,“ míní hradecký fotbalový boss.

Rozhodne se koncem července

Vedení města si spolu s klubem a odstupujícím developerem v úterý určilo termín, dokdy definitivně rozhodnou o způsobu stavby. Rozhodnutí padne koncem července. Kromě hledání nového investora zároveň řeší další dvě varianty, na které chtějí být připraveni.

„Ve hře je několik variant výstavby fotbalového stadionu a my musíme společně s naším fotbalovým klubem pečlivě zvážit každou z nich,“ říká primátor Zdeněk Fink, který je na rozdíl od svého náměstka příznivcem spíše postupné rekonstrukce fotbalového stánku.

„Podle mého názoru je to nejrychlejší, nejlevnější, a tudíž i nejlepší cesta k zachování ligového fotbalu v Hradci. Stejně postupovali i v jiných ligových městech,“ míní primátor.

Developerovi hrozí pokuta

Pokud by se Hradec nakonec rozhodl jít cestou postupné rekonstrukce, musel by znovu absolvovat celé administrativní kolečko získávání všech potřebných rozhodnutí a povolení. V takovém případě smlouva s ECE definitivně skončí, což bude znamenat i smluvní pokutu pro developerskou firmu.

„Zástupci společnosti na jednání deklarovali, že se v návaznosti na své rozhodnutí finančním závazkům plynoucím z původních smluv nebrání,“ potvrzuje mluvčí radnice Magdaléna Vlčková. Pokuta za odstoupení od smlouvy z roku 2008 by měla být mezi 10 až 12 miliony korun.

Třetí varianta, a to stavba nového městského stadionu za vlastní peníze, je asi nejméně reálná, a to právě kvůli finanční stránce.

„Nejde jen o stavbu stadionu jako takovou, ale i o demolici původního, zasíťování a parkování. To vše měl původně hradit developer,“ upozorňuje Vedlich.