Vzácný třebechovický betlém stěhovali městem. Zažil teplotní šok

  • 2
Jeden z nejteplejších dnů z celého roku, i mouchy padaly vedrem, ve stínu dosahovala teplota téměř 34 stupňů a v Třebechovicích stěhovali symbol Vánoc, slavný Proboštův betlém. Národní kulturní památka se vracela z provizorních prostor do nově postavené budovy muzea na Masarykově náměstí.

"Stěhování v tomhle počasí je pro betlém docela šok, proto je celý zabalený a jakmile ho převezeme, hned ho zase rozbalíme, aby se rozdejchal a mohl se aklimatizovat," vysvětloval restaurátor Kamil Andres. Vyřezávaný betlém je totiž zvyklý na klimatizované prostředí s rozdílnou vzdušnou vlhkostí.

Asi deset mužů s krůpějemi potu na čele stěhovalo sedmimetrový dřevěný unikát pečlivě zabalený do papírů, kartonů a fólií několik hodin. "To je hic!" ozývalo se zpoza podpěr, na nichž více než sto let starý betlém v bývalé fabrice na Heldově náměstí stál.

Když ho spustili na kola, opatrně ho "po svých" dovezli na připravený podvalník, kam se vpasoval doslova na milimetry. Desítky místních pak sledovali, jak kamion pomalu převáží jejich chloubu do nového muzea.

"Ocelové podpory jsou nové a na nich betlém bude stát i v muzeu. Původně stál na kolech, pak byl podepřený dřevěnými podporami," vysvětloval Martin Mrázek z brněnského technického muzea, který měl náročný transport na povel. "Není to náš první přesun takto složité technické památky, nejdůležitější je přesunout ji bez poškození," dodal.

V to doufali i restaurátoři, kteří betlém pečlivě připravovali na převoz. "Zafixovali jsme všechno pohyblivé pěnovou hmotou, která pruží, takže se nic neutrhne. Dříve se podepíraly různé části dřevěnými výztuhami, což nedělalo dobrotu při pnutí a mohlo dojít k poškození," řekl Andres.

Nyní nechá betlém chvíli odpočinout, pak ho musí celý vyčistit a promazat, seřídit mechaniku a bude pokračovat v opravách, aby byl v září připravený na otevření muzea. Čeká ho více než dva tisíce vyřezávaných dílů a 350 figurek.

Betlém má celkem 21 pohyblivých pásů

"Asi měsíc bude trvat, než ho rozpohybuju a zjistím, v jakém stavu vlastně je, motor nelze najednou pustit, to by se betlém rozlámal," vysvětloval restaurátor. Poslední dva roky, kdy byl betlém ukrytý a čekal na nové prostory, na něm dva restaurátoři usilovně pracovali a podařilo se jim rozpohybovat dávno nefunkční části.

"Betlém má celkem 21 pohyblivých pásů, z nichž devět nešlo a podařilo se zprovoznit čtyři. Třeba pás s tříkrálovým průvodem se slonem," uvedla ředitelka muzea Silvie Dušková.

Muzeum se slavnostně otevře 5. září a veřejnost znovu spatří unikátní betlém o den později. Do budovy zářící novotou se betlém stěhoval ze zadní strany. Po ližinách ho velkými vraty vtáhli do připravené a klimatizované místnosti a pomocí navijáku ho znovu vyzvedli na ocelové podpory.

"Nyní se dodělávají interiéry a připravujeme expozice, ale také interaktivní výstavu pro děti i dospělé, kde si budou moci rozpohybovat vlastní figurku betlému," láká návštěvníky ředitelka muzea.

Podle starosty Třebechovic stálo muzeum mnohem méně, než původně předpokládal. "Rozpočet byl necelých 60 milionů, ale po vysoutěžení stavebních prací a interiéru jsme se dostali pod 40 milionů, takže jsme značné prostředky ušetřili," pochlubil se starosta Jiří Němec.

Další peníze teď shání na generální opravu betlému, která je nutná. "Hrubé odhady jsou 10 až 15 milionů, ale město na to nemá peníze, takže se začínáme rozhlížet po prostředcích z Evropské unie nebo Norských fondů," dodal starosta.