Cesta vzkazů roste od hotelu Hromovka do centra obce. Tvoří ji velké dřevěné sloupy se stovkami vzkazů.

Cesta vzkazů roste od hotelu Hromovka do centra obce. Tvoří ji velké dřevěné sloupy se stovkami vzkazů. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Za každý sloup se vzkazy vyřežou ve Špindlu obří pohádkovou sochu

  • 1
Ve Špindlerově Mlýně rostou ojedinělé turistické trasy: Stezka vzkazů a Pohádková cesta. První tvoří sloupy se stovkami popsaných cedulek od lidí i z měst, na druhé rozmístí autoři projektu 75 obřích pohádkových soch. Chtějí je dostat do knihy rekordů.

Poselství pro další generace, láskyplná vyznání, dobrý vtip pro pobavení výletníků, ale i ojedinělá turistická trasa s třímetrovým Budulínkem či Bajajou. V krkonošském Špindlerově Mlýně přivádějí k životu projekt, který v Česku nemá obdoby a nadchne děti i dospělé.

Má dvě části. První nese název Cesta vzkazů a postupně roste od hotelu Hromovka do centra obce. Tvoří ji velké dřevěné sloupy se stovkami vzkazů. Každý si může různě velký prostor na sloupu koupit a do svého okénka objednat vizitku s vlastním vzkazem. Fantazii se meze nekladou, výsledkem bude neotřelá památka a hlavně zajímavý turistický cíl.

„Na stezku umístíme 75 masivních dubových zastřešených sloupů, na kterých je prostor pro 19 tisíc vzkazů a přes šest tisíc vizitek obcí a měst. Každý okres zde bude mít svůj sloup,“ upřesnila jedna z organizátorek akce Veronika Machová.

Zájemci si zatím koupili 400 vzkazů

To však není vše. Za každý popsaný sloup přibude ve Špindlu dřevěná pohádková postava. Až jich bude rovněž pětasedmdesát, dotvoří takzvanou Pohádkovou cestu, která také začne u Hromovky, ale povede k výstupní stanici lanové dráhy Pláně.

Než budou stezky kompletní, ještě to chvíli potrvá. Zatím si zájemci koupili čtyři stovky vzkazů.

„Lidé mají jedinečnou možnost zde vyjádřit myšlenku, kritiku, pochvalu či poděkování. Můžou zde zvěčnit jména svých spolužáků nebo jen napsat recept na báječný koláč. Když zde umístí dobrý vtip, bude desítky let bavit miliony kolemjdoucích,“ těší se autoři.

Cena nejmenšího pole na sloupu je 800 korun, ty větší vyjdou klidně až na sedm tisíc. Funguje to tak, že vybrané peníze jdou právě na budování stezek a soch. „Cena zohledňuje i náklady na výrobu vzkazu, materiál, dopravu, rozsáhlé terénní úpravy a údržbu obou cest po dobu třiceti let,“ vysvětluje Machová.

Řezbáři o Pohádkové cestě v Krkonoších

Josef Urban
Nápad je výborný pro všechny strany. Řezbářům umožní se realizovat a vznikne krásný, poučný park pro hru a citovou výchovu dětí i dospělých.

Mikuláš Adamovský
Vzniknou velkorysé sochy v překrásném prostředí. Projekt by mohl mít kladný dopad na jinak nenápadně upadající obor řezbářství. Vytvořit dílo na konkrétní místo s jasným literárním zadáním je pro mne výzvou.

Libor Daenemark
Chvályhodný nápad, vznikne něco hezkého pro návštěvníky.

Dalibor Čenčík
Pohádkové příběhy si každý neseme od dětství v sobě, ať chceme nebo ne, nechávají v nás svou stopu, hodnoty v nich zobrazené jsou pro většinu z nás věčné, nejsou rozmazané a je dobře si někdy na ně vzpomenout.

Jména majitelů vzkazů na sloupech se nakonec objeví i na speciálním tablu. Stezky se autoři pokusí zapsat do knihy rekordů.

„Nyní obsazujeme čtvrtý sloup. Jelikož se projekt rozjíždí poměrně pomalu, pracujeme zatím na třech sochách, které zatím nejsou na plánované trase Pohádkové cesty, ale stejně jako sloupy jsou u hotelu Hromovka. Kdy projekt ukončíme, je zatím ve hvězdách. Jde to pomalu, ale jistě,“ prozradila Machová.

Projekt je šetrný k přírodě

Až budou sochy hotové, děti se na tři a půl kilometru dlouhé stezce, která povede částečně po dřevěných lávkách, potkají se Sněhurkou, Smolíčkem, princem Bajajou, Budulínkem, Večerníčkem, motýlem Emanuelem nebo Hurvínkem.

Začátek i konec cesty ohraničí pohádkové brány. Sochy budou z dubového kmene, vysoké od dvou a půl až do čtyř metrů.

Každý rok dostanou speciální voděodolný nátěr a jejich životnost bude minimálně 50 let. Děti si navíc po cestě přečtou několik pohádek.

Obě stezky se dostanou do turistických průvodců. „Dlouho jsme přemýšleli, co nového do regionu přinést, čím se ještě výrazněji odlišit od všech ostatních, a co zde ani jinde na světě neexistuje. Podmínkou bylo vytvořit projekt bez grantů a dotací, financovat ho z vlastních prostředků, aby byl skutečně nezávislý a mohl se rozvíjet podle zásad šetrného chování k přírodě,“ shrnuli autoři.