Obyvatele Třebechovic pod Orebem trápí nečistoty z místní slévárny a strojírny...

Obyvatele Třebechovic pod Orebem trápí nečistoty z místní slévárny a strojírny (TSS), především narezlý popílek. | foto: Michal FantaMAFRA

Auta pokrývá rezatý prach, lidé v Třebechovicích si stěžují na slévárnu

  • 21
Nejen zápach a hluk z místní slévárny a strojírny trápí obyvatele Třebechovic pod Orebem. Dalším nepříjemným produktem fabriky je narezlý popílek, který ulpívá na všem, co není pod střechou. Radnice podle místních nic neřeší, protože podnik je významným zaměstnavatelem.

„Zákazníkovi dodáme zboží na klíč až do domu.“ Také tímto sloganem se na svých internetových stránkách chlubí třebechovická slévárna a strojírna (TSS). Potíž je ale v tom, že mnoho zákazníků, kteří o zboží místní továrny vůbec nestojí, si jej užívá sedm dnů v týdnu.

Obyvatele Třebechovic pod Orebem trápí nečistoty z místní slévárny a strojírny...
Obyvatele Třebechovic pod Orebem trápí nečistoty z místní slévárny a strojírny...

Třeba rodina paní Jany si v únoru pořídila nového passata. Po necelém půl roce jim však vůz „zrezivěl“ a náprava stála skoro osm tisíc korun. Podobnou zkušenost má i mnoho dalších obyvatel Třebechovic, kterým se do oranžova barví nejen auta, ale i okna, parapety, střechy, zahradní nábytek a vůbec vše, co nejde schovat.

Železitý prach ničí hlavně lak na automobilech

Na vině je železitý prach, který TSS produkuje. Někteří lidé se dokonce domnívají, že fabrika jej úmyslně vypouští mimo filtraci. Většina z nechtěných sousedů slévárny má strach z případné odvety, a tak trvá na anonymitě, přestože redakce jejich jména zná.

„Bydlíme tu už deset let, ale to, co se tady děje poslední rok, překračuje všechny meze. Trápí nás hluk, zápach a do toho všeho ještě rezavý prach, který se dostane úplně všude. Už jsem přemýšlela i o podání trestního oznámení,“ říká žena v přímém sousedství fabriky.

„Nemám na to důkazy, ale myslím si, že na noc opravdu vypínají filtraci. Nejhorší je to asi pro auta, ten prach zakrátko naprosto zničí lak. Pomůže jedině velmi drahá chemie a odborné vyčištění,“ přidává se podnikatel, jenž má TSS také na dohled.

Majitel továrny Josef Jech přiznává, že ojedinělé stížnosti se donesly až k němu, avšak zdůrazňuje, že podnik splňuje veškeré normy.

„Sice nevím, proč bych se o tom s vámi měl bavit, ale pravidelně tu máme kontroly hygieny, ovzduší a předkládáme výsledky měření od akreditované společnosti,“ říká Jech a dodává, že TSS v dohledné době čeká další modernizace:

„Nějaké úlety samozřejmě vždy budou, ale abychom byli ještě lepší než stávající normy, během dvou měsíců bude hotová kompletní výměna odsávání. Nyní jsme na hranici povoleného limitu pro vypouštění zplodin, potom ale budeme mít nulu.“

„Město do toho šťourat nebude“

Lidé z okolí TSS však slibům příliš nevěří a upozorňují i na hluk.

„Není výjimkou, že mě rámus odtamtud vzbudí ve dvě hodiny v noci. A když jsem na to upozornil městský úřad, nic se nestalo,“ krčí rameny pan Martin.

Stejnou zkušenost jako on má rovněž Eduard Hanousek.

„Město se ke slévárně staví laxně, i když lze pochopit, že do toho problému nebude příliš šťourat, když tu spousta lidí dostává práci. Každopádně na hygieně mi ani nechtěli věřit, k čemu zde dochází. Podnik určitě kontrolovali, jenže potíž je, že před prohlídkou se většinou dopředu ohlásí a je nejmenší problém filtry znovu nahodit,“ domnívá se Hanousek, který dobře zná i rezavý „produkt“ slévárny:

„Když jsem přejel rukou po zahradním stole, který byl tím práškem pokrytý, bylo to, jako když se pohladí smirkový papír. A také ten zápach je hrozný.“

Město žádné stížnosti poslední dobou neeviduje

Třebechovický starosta Jiří Němec říká, že v posledních měsících se k němu žádné stížnosti na TSS nedostaly.

„Nespokojení lidé se mohou kdykoli obrátit na příslušné státní orgány. Také já bych uvítal, kdyby s připomínkami přišli na městský úřad a stavební odbor. Určitě bychom to pak prověřili,“ ubezpečuje starosta.

Místní však o případných krocích městského úřadu pochybují. „V takzvané oficiální cesty jsem už ztratila důvěru. Takové pokusy už jsme totiž v minulosti podnikli a zastupitelstvo se nám vyloženě vysmálo. Také starostovi je to jedno, protože bydlí daleko a podle mě určitě nepůjde proti Jechovi,“ přemýšlí jedna ze stěžovatelek.

„Naprosto souhlasím, kdokoli už si na slévárnu stěžoval, vůbec ničeho nedosáhl,“ říká třebechovický podnikatel.