K sídlu Povodí Labe už pochodovalo několik protestních průvodů, které...

K sídlu Povodí Labe už pochodovalo několik protestních průvodů, které upozorňovaly na hrozbu kácení. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Stoleté aleji u Orlice hrozí nejen pily, stromy se musí bát i cyklotrasy

  • 2
Nejen motorové pily hrozí stoleté aleji na břehu Orlice v Hradci Králové. Podle plánů tudy má vést část dálkové cyklotrasy, která může znamenat další zásahy do zeleně. Devastačního zásahu se bojí i ochranáři. Ke kontroverznímu kácení několika desítek stromů může dojít už letos na podzim.

Kdyby vše šlo podle plánů Povodí Labe, touto dobou už by na hrázi Orlice v Hradci Králové zbyly místo vzrostlých stromů jen desítky pařezů. Kácení a prořezy se podařilo odvrátit (psali jsme zde) – avšak možná jen do podzimu. Navíc se pro oblíbenou stezku rýsuje i jiný problém než motorové pily státního podniku.

Přímo po hrázi od železného mostu až k Malšově Lhotě by už brzo měla vést část dálkové cyklotrasy. S největší pravděpodobností nepůjde o asfaltový koberec, ale i tak ochranáři mají obavy, že stoletá alej není v bezpečí.

„Zpříjemnění podmínek pro cyklodopravu určitě jen vítám, na druhou stranu existují pochybnosti, aby to nedopadlo nějakým devastačním zásahem. Je důležité, aby se stezka zkultivovala přírodním charakterem, protože asfalt k zeleni rozhodně není přívětivý. A až by se tam natáhlo i obrovské množství bruslařů, znamenalo by to katastrofu,“ říká Adam Záruba, hradecký zastupitel a předseda organizace Orlice Českého svazu ochránců přírody (ČSOP), který by byl mnohem raději, kdyby se trasa Orlici vyhnula přes ulice Zámostí nebo Sportovní:

„Obávám se totiž, že dálkovou kapacitní cyklotrasu nelze udělat bez zásahů do zeleně.“

Hrozba masivního kácení trvá

Zatímco plány na kácení vyvolaly petici, kterou dosud podepsalo více než 11 700 lidí, projekt cyklistické stezky bude mít podle všeho odpůrců méně.

„Nejsem striktně proti, ale je třeba doložit, že se kvůli tomu nebudou kácet žádné stromy. Věřím, že s tím nebudou problémy,“ doufá jeden ze zakladatelů iniciativy s názvem Nechceme holé břehy Denis Patlejch.

Hrozba masivního kácení u Orlice, která poprvé vyvstala na podzim 2013 (více čtěte zde), kdy se na více než třech stovkách stromů objevily oranžové tečky, stále není úplně zažehnaná a Povodí Labe se snaží navodit dojem, že už není jiné volby.

„Správní řízení ve věci Orlice, kácení 39 stromů a 80 pěstebních opatření bylo ukončeno vydáním rozhodnutí Krajského úřadu Královéhradeckého kraje. Státní podnik Povodí Labe v současné době připravuje výběrové řízení na zhotovitele pěstebních opatření na Orlici v rozsahu povoleném. Kácení stromů bude provedeno mimo vegetační období,“ sděluje mluvčí společnosti Jana Burianová.

Podle Záruby však rozhodující slovo ještě nepadlo. „Řízení o kácení povede magistrát. Čekáme, kdy se to objeví, ale Povodí Labe se zatím na magistrát neobrátilo. Samozřejmě budeme trvat na náhradní výsadbě a rozporovat kácení některých dřevin, které není nutné,“ pokračuje ochranář.

Demonstrovat nyní nemá smysl

Podle něj podnik teoreticky může na hrázi začít kácet letos na podzim, ale jen pokud požádá včas a bude respektovat podmínky ČSOP. Ten se proti zásahům odvolal už vloni na podzim, kdy poukazoval na to, že výběr stromů určených k likvidaci je spíš nahodilý, a tak by pod pilu měly jít i zcela zdravé mladší stromy.

Vyčkává i iniciativa Nechceme holé břehy, jež už kvůli záměru několikrát svolala protestní průvody.

„Počkáme na další stanovisko, které odpoví na otázku, zda jsou dřeviny opravdu tak poškozené. Pořádat nějakou demonstraci nyní nemá smysl. Jednak jsem přesvědčený, že skutečný počet kácených stromů bude nižší, než jak stojí v požadavcích, a mám i pocit, že Povodí Labe s námi konečně začalo komunikovat. Už je asi přestalo bavit, že jim každý rok stojí pod okny několik desítek lidí,“ domnívá se Patlejch.

Kdyby měla akce dopadnout plně ke spokojenosti Povodí Labe, v první etapě by se pokácelo 39 stromů. Další fáze počítala s kácením 73 stromů a v třetí etapě, ke které mělo dojít po roce 2018, by padlo 44 stromů.