Skialpinisté mohou trasy v Krkonoších testovat dvě sezony, pak se uvidí, co dál. Ilustrační foto

Skialpinisté mohou trasy v Krkonoších testovat dvě sezony, pak se uvidí, co dál. Ilustrační foto | foto: Dana Emingerovápro iDNES.cz

Strážci Krkonoš povolili uzdu skialpinistům, nakreslili osm tras

  • 0
Duše skialpinistů už nemusí v Krkonoších trpět sevřeným pocitem, že nelze vyrazit mimo striktně vyznačené trasy. Správa národního parku spolu s horskou službou a horskými vůdci zakreslila do map osm tras, kde lze vjet také do volného terénu. I tam je ale zakázáno vychýlit se z daných souřadnic.

"Okruhy vedou především po značených cestách, které ale v některých místech propojují kratší úseky mezi značkami, které tvoří často atraktivní sjezdy nebo naopak výstupy," vysvětlil ředitel Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) Jan Hřebačka.

NEŽ VYRAZÍTE

Trasy jsou přístupné jen při dostatku sněhu (podmínkou je alespoň 30 cm zhutněného sněhu, především tam, kde trasa vede mimo cestu). Podrobný popis včetně map, GPS souřadnic a upozornění problematická místa najdete zde.

Na webu Správy KRNAP jsou i další potřebné informace.

Nutné vybavení
Alespoň základní lavinová výbava (lavinový vyhledávač, sonda a lopata), nabitý mobilní telefon (pozor, v horách je řada míst se špatným pokrytím signálem), dobré oblečení a přijímač GPS.

Všechny trasy chtějí správci v letošní a příští sezóně vyzkoušet. Pak se uvidí, jestli lyžaři dodržují stanovená pravidla a provoz nepoškozuje přírodu.

"Podle toho se rozhodne o dalším osudu těchto tras. Pevně věřím, že lyžaři pravidla dodržovat budou," dodal Hřebačka.

Podle něj je to první cílený krok vůči skialpinistům, kteří dosud vyráželi do terénu divoce. Poškozují přírodu, ale také mohou strhnout lavinu a horská služba tak má další starosti.

O Vánocích před dvěma roky za výlet do volné přírody zaplatila životem třicetiletá žena. Lavina se s ní a dalšími dvěma lidmi utrhla mezi Luční boudou a Obřím dolem v takzvané Červinkově muldě. Záchranáři ji silně podchlazenou a v bezvědomí vytáhli až po třech hodinách, druhý den zemřela. (více o tomto případu čtěte zde)

"Z důvodu ochrany přírody zůstanou lyžařům i nadále nepřístupné krkonošské ledovcové kary, s jejichž zpřístupněním nelze počítat ani do budoucna," upozorňují správci KRNAP.

Většina z doporučených tras vede terénem, který je za zhoršených klimatických podmínek těžký na orientaci i pohyb. Proto horská služba důrazně doporučuje zjistit si předem podmínky na trase.