Zástupce velitele městské policie v Jaroměři Pavel Jurišta, u soudu v Náchodě.

Zástupce velitele městské policie v Jaroměři Pavel Jurišta, u soudu v Náchodě. | foto: Štěpánka Tůmová

Strážník z Jaroměře je před soudem, dal do nosu spoutanému muži

  • 3
Strážník městské policie v Jaroměři Pavel Jurišta stanul před Okresním soudem v Náchodě za údajné násilí vůči opilému a již spoutanému muži. Obžaloba ho viní, že překročil své pravomoci a použil neoprávněné donucovací prostředky. Strážník to však odmítá a tvrdí, že jde o pomstu od bývalého kolegy.

Zásah strážníků se odehrál 14. dubna 2011 odpoledne. Hlídka vyjela na sídliště Na Zavadilce, kde jeden z obyvatel oznámil, že do domu přišel opilý muž a bral řemeslníkům nářadí. Strážníci ho na místě ani v okolí nenašli. Hledali ho prý hlavně proto, že měl být zraněný a krvácel.

Když ho nenašli a s autem čekali v koloně u spuštěných závor na ulici 5. května, podle popisu muže poznali a vydali se za ním.

"Viděl jsem zakrváceného, špinavého, ožralého muže. Sprostými slovy odmítl kolegovi prokázat totožnost, pak mě chtěl udeřit lahví, kterou měl v ruce. Nadával nám, dal jsem mu páku, kolega mi pomáhal, ale nezvládali jsme ho, jak byl silně opilý. Do auta jsme ho dali za pomoci síly, tam už měl nasazená pouta, ale hlavou mlátil do sedaček a kopal. V autě jsem ho neudeřil, jen jsem ho přidržoval," řekl pětapadesátiletý štábní strážmistr Jurišta, který je nyní zástupcem velitele městské policie.

Hodili mě do auta a strážník mi dal pěstí, tvrdí muž

Spoutaný muž to však líčil jinak, v té době však měl v krvi dvě promile alkoholu. Po několika měsících navštívil Jaroměř, kde má matku. Od večera popíjel s kamarády a dopoledne pokračoval. Tvrdil, že se zranil v paneláku, když si šel k matce pro víno a řízl se nožem při jeho otvírání.

"Zapískal jsem pod oknem na kámoše, že popijeme, pak přijela hlídka. Napřed jsem si strážníků nevšímal, možná jsem dělal nějaké fórky. Chtěli po mně doklady a najednou jsem měl pouta. Jurišta na mně začal dělat ty svoje zákroky," řekl dvaatřicetiletý Libor Hřivna.

Dva strážníci mu lámali ruce za záda, pak ho prý hodili do auta a Jurišta mu dal pěstí, takže jim všem nadával.

Nebral si přitom žádné servítky. Na zasahující strážnici údajně v autě plival a vyhrožoval jí, že ji znásilní v lese a rozčtvrtí ji. Za výtržnosti a nebezpečné vyhrožování pak dostal v květnu 2012 u náchodského soudu podmínečný trest, ale amnestie mu ho smazala.

"Chtěl jsem se narovnat na sedačce potom, co mě strčili do auta. Jurišta mě udeřil. Těžko říct, jestli těch úderů bylo víc. Začal jsem jim vyhrožovat, ale až po jejich zákroku. Od krve jsem byl umazaný taky až po zákroku," tvrdil Hřivna.

"Poškozený byl strčen na začátku eskorty do interiéru vozidla," popisuje incident v obžalobě státní zástupce Vladimír Štěpánek. "Obžalovaný ho poté fyzicky napadl tak, že ho bez jakéhokoli oprávnění a příčiny opakovaně udeřil loktem a pěstí do obličeje, přestože již byl omezen na osobní svobodě, spoután a bez možnosti kladení jakéhokoli odporu."

Jurištovu verzi potvrdila jeho kolegyně. Třetí zasahující strážník však prohlásil u soudu, že se tam dělo něco, co nebylo správné, a že všichni lhali i v zápisech o zákroku.

Strážník se zpovídá i kvůli opilému cyklistovi

"Hřivna byl zbit panem Jurištou, několikrát ho udeřil loktem do obličeje. Ležel v autě na zádech a dostal rány pěstí. Hřivna pořád nadával, říkal jsem mu, ať se uklidní. Švihl jsem ho taky do nohy nebo ruky," uvedl devětadvacetiletý Miroslav Machač, který sloužil u městské policie od ledna 2011 a odešel na jaře 2012. Strážníci ho však popisovali jako "horkou hlavu", také jim hrozil, že je všechny zbaví uniformy.

Kromě zákroku u závor se Jurišta zpovídá ještě z postupu vůči opilému cyklistovi v listopadu 2011. Toho zastavila hlídka, když kličkoval na silnici u restaurace Koule.

Strážník Jurišta tvrdil, že chtěl věc vyřešit lidsky a předat opilce jeho kamarádovi. Ještě předtím mu řekl, že chce vidět sériové číslo ventilků od bicyklu. Muž je odšrouboval a když je ukázal na dlani strážníkovi, ten mu je vyrazil z ruky.

Bývalý strážník Machač vypověděl, že zaslechl plesknutí ze dvora domu, kde stál Jurišta s opilým mladíkem. Když tam přišel, mladíkovi tekla krev z nosu. Jestli mu Jurišta dal ránu, to však nevěděl.

Strážníkovi Jurištovi hrozí za zneužití pravomoci úřední osoby trest dva až deset let vězení.

Spory ovlivňují chod městské policie

Nejde o první podobný případ u jaroměřské městské policie. Strážník Petr Skála dostal loni roční podmínku za nepřiměřený zákrok v říjnu 2011. Podle soudů zneužil pravomoc úřední osoby, když zasáhl proti muži, který na ulici údajně napadal ženu. Strážník s rozsudkem nesouhlasil a domáhá se dalšího posouzení. U městské policie pracuje zatím jako civilní zaměstnanec.

Jaroměřští zastupitelé rozhodli v roce 2010 o zdvojnásobení počtu strážníků na jednadvacet. Ve větším sboru však během roku 2011 propukla nevraživost, strážníci na sebe podali několik trestních oznámení.

Kontrolní výbor města pak poukázal na některé nedostatky u konkrétních lidí, ti však označili závěry kontroly za účelové. Radnice propustila několik strážníků, nyní jich má osmnáct a vypsala výběrové řízení na dalšího.

Nynější soudní spory ovlivňují podle velitele městské policie její chod. "Myslím, že v případu pana Skály i Jurišty se jedná o pomstu. Obhájce pana Skály upozornil, že může jít o precedens. Když strážník uvidí protiprávní jednání a chce pomoci, může se stát, že nezasáhne se strachem, že ho naše justice odsoudí," řekl velitel strážníků Ondřej Mundl. Podle něj postupoval strážník Jurišta správně.