Tisícikoruny, kterými mladíci platili, byly falešné. Ilustrační foto.

Tisícikoruny, kterými mladíci platili, byly falešné. Ilustrační foto. | foto: Koláž - iDNES.cz

Studentovi nestačily peníze z brigády, vyrobil si falešné tisícikoruny

  • 7
Na nápad, jak bez námahy rozmnožit peníze vydělané na brigádě, přišel šestnáctiletý student z Náchodska. Jednu z tisícových bankovek pomocí otcova skeneru a tiskárny rozmnožil na šest, které potom rozdal kamarádům a sám si některé nechal. Nyní mu hrozí 4 roky ve vězení, obvinění jsou i jeho přátelé.

Podle policejní mluvčí Evy Prachařové na bankovkách chyběl stříbrný proužek, vodoznak a další ochranné znaky. Přesto to prý nebyly jednoduché kopie, které by byly rozpoznatelné na první pohled.

"Aby byly vytištěné falzifikáty věrohodnější, dal si práci i s úpravou papíru. Politím roztokem čehosi se bankovka začala podobat originálu," popsala Prachařová.

Na chlapce s falešnou bankovkou upozornila obsluha jednoho z obchodů s oblečením, ve kterém chtěl mladík platit. Díky popisu ho policisté brzo chytli a zjistili, že je to jeden z kamarádů výrobce. Přes něj se potom dostali na další distributory i na samotného výrobce.

Jeden dospělý vzal falzifikát omylem a pak ho chtěl udat

Nyní jsou 4 mladiství a 2 dospělí lidé obvinění z padělání a pozměnění peněz a udávání padělaných a pozměněných peněz. "Výrobci samotnému jako mladistvému hrozí až 4 roky ve vězení, jeho třem mladistvým kamarádům 2,5 roku, 5 let jednomu dospělému a poslednímu dospělému trest dvouletý," vyjmenovala Prachařová.

Poslední dospělý má tak relativně nízký trest proto, že o falšování nevěděl a falešnou bankovku nevědomky přijal. Když se však dozvěděl, že není pravá, nenahlásil to a naopak se ji snažil udat dál.

Policisté proto varují, aby lidé, kteří omylem přijmou falešnou bankovku, zavolali policii a nesnažili se ji poslat dál. Při každém podezření na falešné peníze je potom dobré zavolat policii.