Takto vyhlíží přehrada Rozkoš, když vodohospodáři koncem léta upouštějí vodu. Odborníci varují, že vody ubyde v kraji už do třiceti let.

Takto vyhlíží přehrada Rozkoš, když vodohospodáři koncem léta upouštějí vodu. Odborníci varují, že vody ubyde v kraji už do třiceti let. | foto: Michal Fanta

Hradecku hrozí sucho, podle odborníků může být málo vody už za 30 let

  • 13
Píše se rok 2080 a okolí Hradce Králové je na suchu. Vyschly mokřady, v Labi protéká o polovinu méně vody než dnes, zemědělci museli přejít na méně žíznivé plodiny. Fantasmagorie? Podle odborníků nikoli.

V kraji je sice zatím vody dost, ale podle odborníků to nebude dlouho trvat. Přijde období sucha.

Podle ředitele Výzkumného ústavu vodohospodářského (VÚV) Marka Riedera má na globální oteplování patrně nejvíc doplatit právě Hradec Králové a jeho okolí.

Kde by mohly vzniknout nádrže?

Nádrže odborníci zakreslili v Pěčíně na Zdobnici (80 hektarů), v bývalých lázních Fořt na řece Čisté (134 hektarů), v Lukavici na Kněžné (69 hektarů) a v Babí u Trutnova na Babím potoce (59 hektarů).

"Vytvořili jsme scénáře pro léta 2071 až 2100. Kdyby se vyplnil ten horší, některá koryta by v teplejším období zcela vysychala a Hradec, ale třeba i Pardubice by měly vážný problém se zásobováním pitnou vodou," upozorňuje Rieder.

Zdůrazňuje, že jsou to data, nikoli věštění. Na hrozící sucho upozorňuje rovněž ředitel pro správy povodí Labe Václav Jirásek. Podle něj však udeří dříve než podle modelu ústavu.

"Musíme si připustit, že někdy mezi lety 2030 až 2040 nás začne ovlivňovat sušší perioda. Suché a vlhké období se střídá zhruba ve čtyřicetiletém cyklu," říká Jirásek.

Konec kukuřice? Zemědělci musí změnit plodiny

Dopady takzvané suché periody či globálního oteplování mohou být velmi tvrdé. "Když přijde tři měsíce dlouhé období sucha, může se stát, že se voda potrubím neprotlačí k lidem bydlícím ve vyšších patrech," připomíná Jirásek.

"Patrně se bude muset změnit způsob hospodaření na zemědělských plochách. Vodu by ale pochopitelně neměl ani průmysl nebo potravináři," doplňuje jej Rieder.

Přestože kritické sucho nejspíš východní Čechy postihne až za několik desetiletí, už nyní je podle obou expertů nejvyšší čas na přípravu vhodných opatření, která následky zmírní.

Už teď mají lidi myslet třeba na nádrže

Podle šéfa vodohospodářského ústavu může pomoci třeba stavba nových nádrží. "Ještě za socialismu se vytipovalo 260 takových území, kde je stavební uzávěra, nyní už jich zůstalo pouze osmdesát," říká Rieder.

Jirásek zase apeluje, aby co nejrychleji vznikl krizový strategický plán. Musí být podle něj jasné, koho prvního při krizi vyřadit z odběru vody a koho ne. Města by si měla ujasnit, jak se vypořádají s tím, že budou mít k dispozici o dvacet, ale třeba také o 40 procent méně vody.

"Nesporně to bude mít velké sociální dopady, ale jako rozumná společnost bychom se měli připravit na to, že do třiceti let k tomu dojde," tvrdí ředitel pro správu povodí Jirásek. 

Přehrady jsou vytipované, narážejí u obcí

V Královéhradeckém kraji by jako prevence před obdobím sucha mohly vzniknout čtyři úplně nové přehrady. Zatím však narážejí na nevoli místních, na výkupy pozemků či protesty ochranářů.

Největší smysl prý má přehrada na Zdobnici u Pěčína, kde se o hrázi uvažuje už několik desítek let, ta by vodou zásobovala hlavně Hradecko a Pardubicko.

"Nemyslím si, že by se u nás přehrada stavěla. Jednak z důvodu stavu vody, jaký tady bývá v létě, jednak je to chráněné území Natura 2000," říká pěčínský starosta Miroslav Petr.

"My budeme dělat vše pro to, aby přehrada na Čisté nikdy nestála," navazuje starosta Rudníku Aleš Maloch.

Přehrada nemá mnoho fanoušků ani v Babí u Trutnova. Hlavním důvodem však není, že by kvůli ní muselo zaniknout 25 obydlených domů. Ochranáři upozorňují, že zde žije řada kriticky ohrožených druhů živočichů.