Oprava kaple sv. Anny v Kunčině Vsi

Oprava kaple sv. Anny v Kunčině Vsi | foto: Pavel Bednář, MF DNES

Svatostánky v Orlických horách zažívají díky nadšencům lepší časy

  • 0
Zdá se, že další z chátrajících kostelů v Orlických horách budou jako nové. Obnovuje obnovuje kaple svaté Anny v Kunčině Vsi nedaleko Zdobnice a chystá se oprava kostela v Orlickém Záhoří na česko-polské hranici. Tam letos dojde na poslední dvě unikátní vitrážová okna z lesního skla.

I když na horských stráních už profukuje, na kapli svaté Anny řemeslníci stále pracují. Stavební práce včetně hydroizolace, úprav vnitřních prostor či zrestaurování vnější části vstupního portálu mají skončit do 6. října.

Kapli opravuje obec Zdobnice. Hlavním cílem projektu je podle projektové manažerky Jitky Benešové ze společnosti OHGS z Ústí nad Orlicí, která se na projektu podílela, záchrana a obnova objektu kaple pro další generace a současně rozšíření možnosti jejího využití pro společenské a kulturní akce pro místní i pro návštěvníky hor.

Rozpočet oprav je asi 3,1 milionu korun, z Programu rozvoje venkova ČR získala obec dva miliony, opravu spolufinancuje Evropský fond pro rozvoj venkova. Sama obec doplatí na 700 tisíc.

Skláři si vitráže vyrobili sami

Nepracuje se ale jen ve svatoanenské kapli. Od poloviny září se budou vyměňovat další vitrážová okna v pozdně barokním kostele svatého Jana Křtitele v Orlickém Záhoří z poloviny 18. století, kdy tam žilo hlavně německé obyvatelstvo.

Okna vyrobili po první světové válce tamní skláři, ale už je nestihli osadit. Starosta obce Vojtěch Špinler připomíná, že jim to znemožnily těžké časy, jako 2. světová válka, a pak poválečný odsun. Okna proto schovali a přímo v kostele se našla nepoškozená až v 90. letech.

Kaple sv. Anny v Kučině Vsi

Kaple sv. Anny v Kučině Vsi

Podle starosty to, že si skláři vyrobili vitráže sami v tehdejší sklárně v dnešní části obce Bedřichovce, je unikát.

"Většinou se vitráže do kostelů dělaly ve velkých dílnách, třeba v Norimberku, ale zdejší skláři nebyli tak bohatí, zato šikovní, tak si udělali vlastní. Jsou navíc jediné z lesního skla," dodává starosta.

Lesní sklo je typické matnou zelenomodrou barvou. "Říká se tomu lesní, protože na sklářských pecích se dřív topilo bukovým dřívím a na probarvení skla se přidávalo jehličí. Tady v Orlických horách se proto sklárny hodně stavěly u lesů," dodává starosta.

Sklo někdy není úplně čisté a jsou v něm drobné bublinky. Vitráže skláři vždy někomu věnovali, třeba dětem, otcům či svatému Janu Křtitelovi.

Šest oken už je v kostele, letos čekají na osazení poslední dvě. "Není to příliš jednoduché, protože se musí udělat speciální nerezový rám, který se přesklí nerozbitným sklem," vysvětluje Špinler.

Obec, která kostel získala od farnosti, chce ho opravit celý. Už před časem oprava zachránila věže. Na další chce obec požádat o dotaci. Rozpočet celé stavby je 15 milionů korun.

"Doufáme, že se to podaří," říká starosta. Dobrovolné vstupné z koncertů a dalších akcí, které se v kostele pořádají, totiž mnohdy nestačí ani na elektřinu.