Syntetické drogy z prodejny Esmartshop

Syntetické drogy z prodejny Esmartshop | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Syntetické drogy z obchodu si v Hradci bez problémů koupili i 14letí

  • 24
K syntetickým drogám, které pod rouškou upomínkových předmětů prodávají obchody Esmartshop, se bez problémů dostanou i děti. V Hradci Králové si nakoupily 14leté školačky i přesto, že ve výloze je značka STOP 18. Na výrobcích je pak jasně napsáno, že jsou určeny jen pro plnoleté.

Redaktoři MF DNES požádali dvě čtrnáctileté dívky, aby se v hradeckém obchodě pokusily nějaké aromatické kadidlo nebo sůl do koupele koupit. Po několika minutách v obchodě už k nim dívky mířily s půlgramovým balíčkem prášku nazvaného Speedy Gonzales.

"Občanku po nás vůbec nechtěli, spolu s námi tam nakupoval i kluk, kterému je sedmnáct," řekly po opuštění obchodu.

Bylo mi fakt blbě

Hradecké občanské sdružení Laxus, které pomáhá drogově závislým, dělalo mezi experimentátory průzkum. Zkušenosti se syntetickými drogami popsali jak nováčci, tak lidé, kteří jsou dlouhodobě závislí například na pervitinu.

"Bylo mi fakt blbě, už to nikdy nechci, měl jsem hnusný halucinace a taky tělesně mi bylo blbě. Je to hrozný, že se k tomu dostanou i děti," hodnotil účinek drogy čtyřiatřicetiletý muž. Jiní uvedli, že jim po užití přípravku po těle naskákaly fleky podobné modřinám, měli rozostřené vidění nebo byli agresivní.

"Je to kombinace toho nejhoršího, co jsem kdy měla. Stačí se dívat po městě, jede v tom spousta lidí," tvrdí sedmadvacetiletá klientka Laxusu.

Další drogově závislý, který vyzkoušel jeden gram "koupelové soli", ji nazval regulérní náhražkou pervitinu. Podobného názoru bylo víc uživatelů.

"Hlavní nebezpečí spatřujeme především v tom, že lidé neznají složení nabízeného zboží, jen velmi obtížně odhadnou dávkování a následné účinky. Informace podávané prodejci jsou podle našich zkušeností zcela nedostatečné," řekl mluvčí Laxusu Lukáš Gilányi.

Prodavači dívkám ani neřekli, jak se zbožím naložit. Půl gramu neznámé látky by přitom čtrnáctiletou dívku mohlo zabít.

Personál nebyl příliš sdílný ani před dvěma měsíci, kdy byly obchod obhlédnout redaktorky MF DNES. "To záleží na každém, ale když to člověk zkouší poprvé, měl by být rozumný," mlžila tehdy prodavačka.

Věkové omezení u prodeje přitom není dáno zákonem o ochraně před alkoholismem a jinými toxikomaniemi. Ten sice zakazuje podávání alkoholu osobám mladším 18 let, ale netýká se sběratelských předmětů.

"Věkové omezení je nejspíš dáno živnostenským úřadem nebo Českou obchodní inspekcí. To, že výrobek prodali čtrnáctiletým dětem, nijak sankcionovat nemůžeme," tvrdí hradecká policejní mluvčí Ivana Ježková.

Je to stejné jako lákat děti reklamou na alkohol nebo cigarety

Některé nezletilé do obchodu přilákají letáčky slibující spoustu zábavy na jednom místě, které v centru Hradce rozdávají brigádníci. Na potkání je dávají každému, ať je mu dvanáct, nebo osmdesát. Ani tím nic neporušují.

 "Bohužel je to stejné, jako když se k dětem dostanou upoutávky na alkohol nebo cigarety," vysvětlila Ježková. Podle ní záleží na rodičích, aby dítěti obsah letáku, který přineslo domů, vysvětlili.

Sortiment obchodu už policisté prověřovali a dělali odborné expertizy na zakázané látky. "Zkouška na nelegální látky nám nevyšla, nemáme na ně žádnou páku. Tu budeme mít až poté, co prezident stvrdí novelu zákona o návykových látkách. Její středeční schválení Senátem nám udělalo radost," dodala Ježková.

Připustila však, že pokud výrobci syntetických drog změní jejich složení, policie bude bezmocná znovu.

Seznam nelegálních látek se v nejlepším případě ještě do konce dubna rozroste o 30 položek, například o butylon nebo mefedron, který je v řadě evropských zemích už zakázán.