Tavení skla dřevem v Deštném v Orlických horách, na snímku sklář Radek Šauer z...

Tavení skla dřevem v Deštném v Orlických horách, na snímku sklář Radek Šauer z Polevska. | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Mistři skláři z celé republiky míří do Deštného v Orlických horách

  • 0
Výrobu foukaného skla všech možných i nemožných tvarů, vinutí perel nebo třeba tvorbu vitráží předvedou mistři řemeslníci v Deštném v Orlických horách. V pátek tam začíná 21. ročník třídenních slavností Tavení skla dřevem.

"Největší novinkou letošního ročníku bude rozšíření areálu, který bude dvakrát takový, než byl v minulých letech. Akci bude zajišťovat téměř 80 účastníků z celé republiky, většinou jsou to majitelé drobných hutí nebo zaměstnanci těch velkých," říká Bohumil Dragoun z pořádajícího Muzea zimních sportů, turistiky a řemesel v Deštném v Orlických horách.

Program Tavení skla dřevem

Pátek 3. srpna
15:00 Foukání a tvarování skla u pece Magdaléna, Křest CD Sklářské písně - I. Majvaldové a kol.
16:00 Slavnostní zahájení
18:00 Podvečerní country koncert

Sobota 4. srpna

9:00 Foukání a tvarování skla až do vyčerpání skloviny s ukázkami sklářských technologií
18:00 Slavnostní koncert v kostele sv. Máří Magdalény

Neděle 5. srpna

Dražba výrobků

Vstupné: 60 korun (dospělý), 30 korun (dítě)

Více informací: www.destne.info

Mistři skláři začnou foukat a tavit sklo pod širým nebem už v pátek odpoledne a pokračovat budou po celou sobotu až do vyčerpání všech připravených surovin.

Velkou hvězdou letošního ročníku bude rytec Arno Čančík, který je jako jeden z mála Čechů členem Anglické asociace rytců skla. Divákům v Deštném představí svoji práci.

Důležitou roli hrají i topiči, kteří po celou dobu konání zajišťují chod pece. Sklářskou pec Magdaléna, která musí mít teplotu až 1 200 stupňů Celsia, roztápělo devět topičů pod vedením huťmistra už několik dnů dopředu. Vysokou teplotu pak budou muset udržet po celou dobu tavení skla.

Vše o výrobě skla se návštěvníci dozvědí od účastníků i odborných komentátorů. Mluveným slovem je bude provázet jeden ze zakladatelů Tavení skla dřevem, historik Václav Šplíchal.

"Akce se letos ponese trochu i v duchu oslavy jeho velkého jubilea - osmdesátky," říká Dragoun.

Během třídenních svátků skla nebude chybět ani hudba. Páteční program zakončí podvečerní koncert country hudby, sobota pak vyvrcholí slavnostním koncertem v místním kostele svaté Máří Magdaleny.

Výtvory sklářů od malých skleněných zvířátek až po velké vázy nebo ozdobné vitráže budou po celou dobu k zakoupení. Zájemci, kteří si budou chtít ozdobit domov skutečně jedinečnými skleněnými kousky, si mohou počkat na nedělní dražbu výrobků letošního ročníku.

"Klasické sklářství v Orlických horách zaniklo s poslední sklárnou v roce 1911, udrželo se ale v podobě skleněných vánočních ozdob. Jejich výrobu nám tady předvedou dámy z Letohradu," říká Dragoun.

Tavení skla dřevem v Orlických horách trvá více než 400 let. Začalo se rozvíjet už v pohusitském období a největšího rozmachu dosáhlo během baroka. V té době se vyráběl orlický nebo kolowratský křišťál. Nejznámější sklářská huť Karolína vyrostla v Deštném roku 1873 a proslavila se po celém světě.