Adolf Klepš, náčelník Horské služby Krkonoše

Adolf Klepš, náčelník Horské služby Krkonoše | foto: Archiv Adolfa Klepše

Techniku máme, teď ještě služebny, přeje si šéf Horské služby Krkonoše

  • 3
Krkonošská Horská služba vyrazí do hlavní lyžařské sezony na nových skútrech, čtyřkolkách i v novém terénním voze. Výbavu si pochvaluje, zrychlí se zásahy. Ještě by bylo potřeba vylepšit zázemí v Harrachově a ve Strážném, říká náčelník Horské služby v Krkonoších Adolf Klepš.

Jak budete v zimě sloužit?
Naši záchranáři slouží čtyřiadvacet hodin denně, ale nemusí být stále na stanicích. V době provozu lyžařských areálů se pohybují v blízkosti sjezdovek, v nočních hodinách bývají doma. Služba je však stále k dostižení na mobilním telefonu a může kdykoliv vyhlásit pátrací akci nebo zasáhnout jiným způsobem, který bude v konkrétní situaci nejúčinnější. Na dispečinku ve Špindlerově Mlýně budeme držet denně služby až do 22 hodin, v dalších větších krkonošských střediscích budou naši lidé ze služeben odcházet o něco dříve.

Nové vybavení

Krkonošská horská služba dostala před sezonou do výbavy nové terénní auto, čtyři skútry a dvě čtyřkolky. Slibuje si od nich rychlejší zásahy a snazší průjezd náročnějším terénem. To by mělo pomoci i návštěvníkům hor, kteří si v rámci ČR více než třetinu horských úrazů přivodí právě v Krkonoších.

V jakém stavu jsou vaše stanice?
Většinou si nemůžeme stěžovat. Zásadnější změny k lepšímu potřebujeme provést pouze v Harrachově a ve Strážném. V Harrachově je stanice zastaralá a ve Strážném nám vlastní zázemí chybí úplně a jsme tam pouze v nájmu. V Harrachově proto chceme současnou budovu prodat a získané peníze použít na výstavbu nové. Ve Strážném chceme rovněž postavit úplně novou služebnu. Snad se nám to v příštích letech podaří. Zásadní bude sehnat peníze.

Počítáte i se službami na hřebenech?
Stejně jako v minulých letech budeme mít po celou zimu jediné stálé hřebenové pracoviště na Luční boudě. To nám pro získávání aktuálních informací o počasí a lavinovém nebezpečí i pro účinné zásahy v hřebenových partiích Krkonoš stačí.

Správci národního parku rozmístili v uplynulých týdnech po Krkonoších tabulky s tísňovými telefonními čísly a unikátními kódy, které mají usnadnit pomoc lidem v nouzi. Myslíte, že pro vás budou přínosem?
Na Šumavě už traumabody mají a chválí si je, tak věřím, že se osvědčí i v Krkonoších. Předpokládáme, že nám nový systém pomůže především u zahraničních návštěvníků, kteří Krkonoše neznají a mohou u nich nastat i problémy s komunikací. Se správou Krkonošského národního parku jsme domluveni na vícejazyčné propagaci této novinky prostřednictvím internetu i tištěných letáků.

Loňskou novinkou bylo zřízení osmi tras pro skialpinisty, které měly omezit lyžování ve volném terénu a zvýšit bezpečnost vyznavačů zimních sportů. Budou tyto trasy přístupné i letos?
Skialpinistické trasy se osvědčily, takže jsme se správou parku domluveni na jejich pokračování i v letošní sezoně. Samozřejmě že úplně všichni se na povolené trasy nestáhli, ale část lidí z volného terénu určitě zmizela. Je však třeba si uvědomit, že loni byla dost mizerná sezona, takže k omezení pohybu ve volném terénu přispěl i menší počet lidí, kteří na hory během zimy vyrazili. Uvidíme, jak to bude vypadat v návštěvnicky povedenější sezoně.

Na podzim vyjelo 24 horských záchranářů z celé republiky sbírat zkušenosti do švýcarských Alp. Co ze zahraničního výcviku můžete uplatnit doma?
Vyzkoušeli jsme si zásahy v náročnějších podmínkách a samozřejmě se přiučili i novým věcem. To se může vždycky hodit. Švýcarští kolegové mají třeba perfektně propracovanou metodiku záchrany cestujících z lanovek nebo ze stromů. Při zásazích používají speciální kladkostroje, které si chceme také pořídit a přizpůsobit jim naši současnou metodiku.