Demolice bývalé textilky Tepna v Náchodě

Demolice bývalé textilky Tepna v Náchodě | foto: Michal Fanta

Stavitel supermarketů myslí peněženkou, protestují lidé v Náchodě

  • 2
Obyvatelé Náchoda protestují proti budoucím velkoprodejnám v areálu zkrachovalé Tepny. Jenže pozdě. Soukromý investor je chce začít budovat příští rok. Nahněvaní lidé si při úterní debatě o Tepně uvědomili, že vlastník kvůli nim své záměry nezmění.

"Měla by se regulovat i kvalita životního prostředí, ale vy jako město se toho absolutně zříkáte," rozzlobil se student politologie Aleš Dohnal na místostarostu Tomáše Šubrta.

Místostarosta vysvětloval, že se k problému se supermarkety dostal až po volbách v roce 2010, ale lidé mu vyčinili, že v městské radě je patnáct let.

"Snažili jsme se jednat s investorem a upravit záměr, aby víc vyhovoval potřebám města. Šlo třeba o zeleň, vodní prvky a také uličku směrem na Příkopy, i když původně jsme chtěli ulici. Firma přijala většinu připomínek," hájil Šubert současný postup města.

Připustil, že politici byli už od roku 1990 bezradní v tom, jak mají pojmout Tepnu v územním plánu. Tehdy ještě textilka fungovala. I když město vědělo, že je to problematické průmyslové území blízko centra, nikdy nepořídilo například regulační plán, kterým by víc ovlivnilo budoucnost území.

V roce 2006 továrna zkrachovala a postupným rozprodejem se budovy a pozemky dostaly do rukou tří velkých vlastníků.

"Investoři přemýšlí peněženkou, ne srdcem," posteskl si emeritní evangelický farář Miloslav Vašina: "To území není naše. Dnes je řešením umění možného, město k tomu může dojít diskuzí s vlastníkem, kompromisem a diplomacií."

Demolice začala v listopadu

Ruiny bývalé textilky vlastní JTH Holding, který začal koncem listopadu s demolicí (více čtěte zde). Vyroste tam hypermarket Interspar s doplňkovými obchody a následovat má prodejní galerie.

"Vstupujeme sem se zajímavým záměrem společnosti Spar. Stavby nepřesáhnou plochu 10 tisíc metrů čtverečných," tvrdil člen představenstva JTH Holding Jan Grüner, ale lidé zpochybňovali argumenty o velkém množství pracovních míst a citlivé výstavbě.

Lidé se opřeli i do svých zastupitelů, že se ohledně Tepny víc neangažovali už dřív. Teprve poté, co opoziční zastupitel Jan Ježek v listopadu nastínil budoucnost areálu, si zastupitelstvo vymínilo, že chce znát dokumentaci k příští výstavbě a že také bude schvalovat stanovisko města pro územní řízení.

Pražský architekt Martin Kloda konstatoval, že navržené obchody jsou levným řešením s levnou architekturou.

"Záměr představuje katastrofu pro centrum. Pokračoval bych v jeho zlidšťování," řekl zastupitel Ježek. Stavební úřad přerušil územní řízení na supermarkety. Právnička Hana Sotoniaková radila občanům, že se mohou ještě účastnit svými námitkami, stejně jako město.

Sdružení dobrovolných občanů upozorňovalo na rozpory v územním plánu. Připravilo i anketu mezi účastníky. Dvě třetiny lidí stále věří, že prodejny nevzniknou, před debatou jich bylo víc.