Těžební věž v polském Gódziku, podobné by mohly vyrůst i v Podkrkonoší.

Těžební věž v polském Gódziku, podobné by mohly vyrůst i v Podkrkonoší. | foto: Jan Kuna

Těžaři chtějí vrtat v Podkrkonoší. Obce se brání

  • 98
Před dvěma měsíci slavili odpůrci těžby břidlicového plynu ústup těžařů z Broumovska, ale jejich radost byla zřejmě předčasná. Firma Basgas změnila plány. Vrtat nebude ani v Náchodě, kde narazila na pásma minerálních vod, jenže australsko-američtí vlastníci teď zaměřili svoji pozornost na Podkrkonoší a část Náchodska.

Pro průzkum chtějí získat poloviční území, než původně zamýšleli, a už oslovili ministerstvo životního prostředí. Hra je tedy znovu na začátku: úřad opět řeší žádost o vytýčení průzkumného území a geologové, starostové dotčených obcí i tisíce jejich obyvatel bijí na poplach.

"Ministerstvo informovalo o změně žádosti ostatní účastníky řízení a dotčené orgány státní správy. Mohou uplatnit svoje stanoviska a připomínky do poloviny září," uvedl mluvčí ministerstva životního prostředí Matyáš Vitík.

Původně chtěla firma hledat plyn na 777 čtverečných kilometrech území "Trutnovsko". (více čtěte zde) Nyní z žádosti vypustila 31 obcí, které leží v chráněných územích, a díky podzemní vodě vypadl také Náchod. Jenomže ani pro něj věc nekončí: proti plynu se bude bránit dál, protože v žádosti Basgasu zůstaly sousední vesnice.

"I když se to už bezprostředně netýká Náchoda, zastupujeme menší obce. Ten prapor znovu zvednu," řekl náchodský starosta Jan Birke.

Město se proti poslednímu postupu ministerstva ohradí, protože nedostalo žádnou mapu nového území ani novou žádost těžařů. Jestliže Náchodsko je připravené jít znovu do boje, Trutnovsko teprve mobilizuje.

Obce, o jejichž území je zájem

Náchodsko: Červený Kostelec, Horní Radechová, Kramolna, Zábrodí
Trutnovsko: Batňovice, Čermná, Hajnice, Havlovice, Chotěvice, Chvaleč, Libňatov, Malé Svatoňovice, Maršov u Úpice, Mladé Buky, Pilníkov, Radvanice, Rtyně v Podkrkonoší, Staré Buky, Suchovršice, Trutnov, Úpice, Velké Svatoňovice, Vítězná, Vlčice, Zlatá Olešnice

"Mnoho starostů o změně ani neví. Žádné rozhodnutí zatím nebudeme dělat a sejdeme se v novém složení. Stavěl jsem naše výhrady vůči plynu i na ochraně krajinného rázu Jestřebích hor a to měnit nebudu," sdělil starosta Rtyně v Podkrkonoší Zdeněk Špringr.

Podle Koalice STOP HF, která brojí proti metodě hydraulického štěpení, to bude mít nyní zbytek území těžké. Ministerstvo totiž nemusí respektovat dubnovou zprávu České geologické služby. Koalice tvrdí, že zpráva dala za pravdu jejím expertům a že dobývání plynu hydraulickým štěpením není použitelné ani v jedné ze tří oblastí Česka.

"Bude otázka, zda se obce dokážou bránit bez chráněné krajinné oblasti, chráněného území vod Polické křídové pánve a spojence Náchoda. Veřejné zájmy už nebudou tak silné jako na Broumovsku," varuje Jiří Malík z Koalice.