Podle ministerstva je důležitější ochrana vody a přírody. Ilustrační snímek

Podle ministerstva je důležitější ochrana vody a přírody. Ilustrační snímek | foto: AP

Těžaři ropy a plynu na východě Čech opět neuspěli kvůli ochraně vody

  • 6
Plány těžařů ropy a zemního plynu ve východních Čechách se rozplývají. Ministr životního prostředí zamítl nároky společnosti SouthOil, která usilovala o Hradecko a část Pardubického kraje.

V krátkém čase končí na východě Čech už druhá těžařská firma. Ministerstvo životního prostředí zastavilo před týdnem správní řízení firmě Basgas Energia Czech, která usilovala o průzkum na Trutnovsku a Náchodsku (více čtěte zde).

Průzkumné území Hradecko-Pardubicko

  • firma SouthOil požádala o vytýčení průzkumného území v srpnu 2012
  • negativně se vyslovilo 106 obcí
  • pobočka ministerstva životního prostředí v Hradci Králové zamítla žádost v červenci 2013
  • firma požádala o rozklad ministra, ten v lednu potvrdil dřívější argumenty ministerstva
  • rozhodnutí ministra dosud nenabylo právní moci, firma se může obrátit na správní soud

Teď vyšlo najevo, že už koncem ledna dosluhující ministr životního prostředí Tomáš Podivínský zamítl také žádost firmy SouthOil o rozsáhlé území 1 341 kilometrů čtverečních na Hradecku, Pardubicku, Chrudimsku a Svitavsku. Tam chtěla firma prozkoumat konvenční zásoby plynu a ropy.

"Ministr vydal rozhodnutí, prozatím nenabylo právní moci. Firma SouthOil se případně může obrátit na správní soud," uvedl mluvčí ministerstva Matyáš Vitík. Ministr se postavil za hradeckou pobočku svého úřadu, která loni žádost smetla.

Na území je chráněná oblast přirozené akumulace vod

"Ministr se v rozkladu přiklonil k tomu, že jiný veřejný zájem převyšuje zájem předkládaný. Zde byla veřejným zájmem ochrana vod, protože na území se nachází z osmdesáti procent chráněná oblast přirozené akumulace vod Východočeská křída. Proti rozkladu se nelze odvolat," řekl aktivista Jiří Malík z koalice STOP HF, která chce zákonem dosáhnout zákazu metody hydraulického štěpení.

Firma SouthOil žádala o území se 178 obcemi, od počátku tvrdila, že jí jde o konvenční zdroje. Geoložka České geologické služby Vlastimila Dvořáková, která zpracovala posudek, však soudila, že velká nebo prokazatelná ložiska konvenčního plynu a ropy v regionu vůbec nejsou. Podle aktivistů mohlo jít o další pokus těžařů břidlicového plynu.

Obce protestovaly proti průzkumu a těžbě kvůli obavám o čistou vodu. Zvrat v celé věci si pochvalují.

"Nejsme tak velký stát, abychom si mohli znehodnotit své území. Dosavadní technologie při těžbě břidlicových plynů nejsou zatím šetrné. My tu samozřejmě takový průzkum nechceme. Asi by to mezi lidmi vyvolalo velké vzbouření," řekl starosta Borohrádku a krajský zastupitel Milan Maček.

Ochrana vody je důležitější

Ministerstvo vloni v zamítavém rozhodnutí sice uznalo, že geologický průzkum ropy a zemního plynu by se měl v Česku podporovat, ale důležitější jsou ochrana vody a přírody i odmítavý postoj obcí. Firma se tehdy odvolala a požádala o rozklad.

Firma SouthOil vznikla v Česku v říjnu 2011. Větší část ovládá Turek Göktug Beser, čtvrtinu drží generální ředitel South Oil Incorporated Mark Allen Bush z amerického Texasu. MF DNES požádala e-mailem o reakci jednoho z prokuristů firmy Erica Icsela, na odpověď čeká.