Vizualizace Hereckého domu Viktorka v Ratibořicích

Vizualizace Hereckého domu Viktorka v Ratibořicích | foto: archiv Tomáše Magnuska

Mohl jsem mít klid, říká Magnusek. V Ratibořicích staví herecké muzeum

  • 7
V Babiččině údolí na Náchodsku vyrůstá nové herecké muzeum. Režisér Tomáš Magnusek kvůli němu rok netočí a věnuje se pouze rekonstrukci víc než stoleté budovy na Herecký dům Viktorka.

Náchodský režisér Tomáš Magnusek přiznává, že nenahodí ani pojistky. Budovu zvanou Monaco v Ratibořicích však s pomocí stavařů a přátel už dokázal zachránit.

Kulturní památka z roku 1901 stojící za zahradou empírového zámku dostala od loňských prázdnin novou střechu a bude mít také nové využití.

V domě, u nějž právě vyrůstá menší přístavba, bude sídlit herecké muzeum, restaurace, menší kinosál pro šedesát diváků i pokoje pro hosty. Otevře se nejspíš na podzim.

„Zda otevřeme celou budovu, nebo část, o tom teď denně debatuji se svou ženou a kolegy. Muzeum budeme dokončovat už během prázdnin, ale odhaduji, že otevřeme až v říjnu nebo listopadu, až bude hotová i přístavba,“ popisuje dvaatřicetiletý bývalý učitel a filmařský samouk Tomáš Magnusek.

„Čekali jsme na úvěr, který jsme nyní dostali. Lidé se chodí dívat na místo už teď a sledují, jak stavba přibývá nebo jak se opravují klenby,“ říká Magnusek, který vešel ve známost hlavně trilogií Bastardi. Kritici ji neocenili, ale vydělala mu na splacení dluhů, které mu zbyly za jeho prvním filmem Pamětnice z roku 2009 (více čtěte zde).

Bude herecká alej i chodník slávy

Právě tento film s Libuší Švormovou v hlavní roli vznikl na počest hereckých legend, které režisér zval i do dalších snímků. Jim bude patřit i chystané muzeum. Jména nebo tváře těch, kteří už odešli, se objeví v herecké aleji a pro žijící herce bude poctou chodník slávy.

V muzeu se počítá s dvěma stálými a dvěma příležitostnými expozicemi. K vidění bude zeď autogramů, herecká knihovna nebo historický nástin vývoje divadla od prvních kočovných společností až po úděl herců za jednotlivých režimů, jimž někteří odolávali statečně, jiní méně.

Každý návštěvník by si tam mohl najít, co ho zajímá. „Herci jsou vzorek společnosti. Někteří jsou prima, jiní škarohlídi, a každý divák si mezi nimi najde takové, s kterými se ztotožňuje. V našem muzeu budou mít místo čeští herci, kteří hráli velké, ale i malé role a za kterými na divadle, v dabingu, televizi nebo ve filmu zůstala nesmazatelná stopa,“ přibližuje budoucí expozici Magnusek.

Šála Heleny Růžičkové

Tvůrci muzea už sbírají různé předměty ze soukromého i pracovního života herců. Lidé například nahlédnou do scénáře komedie Světáci s poznámkami Vlastimila Brodského nebo uvidí šálu Heleny Růžičkové, kterou zhotovila týden před smrtí.

Jaroslava Obermaierová věnovala soukromou fotografii z natáčení seriálu Třicet případů majora Zemana, na které je s prezidentem Gustavem Husákem a ministrem vnitra Obzinou. Další rekvizity nebo památeční věci daruje patron muzea Martin Dejdar, Regina Rázlová či Libuše Švormová.

Počítá se s tím, že muzeum bude zvát herce na několikadenní pobyt, aby mohli zajíždět na besedy do škol, firem či domovů pro seniory.

Muzeum chce přilákat návštěvníky údolí

Ač režisér pochází z Náchoda, muzeum umístil raději do Ratibořic, kde je zárukou početná návštěvnost. Jejich památkami loni prošlo 81 tisíc návštěvníků (o problémech s parkováním zde).

Tvůrci muzea proto doufají, že si turisté najdou jejich restauraci, která dosud v Babiččině údolí scházela, a že provozu pomohou vstupným i třeba tím, že se v domě ubytují.

Dům Monaco v Ratibořicích prošel rekonstrukcí, bude z něj Herecký dům Viktorka.
Dům Monaco v Ratibořicích prošel rekonstrukcí, bude z něj Herecký dům Viktorka.
Dům Monaco v Ratibořicích prošel rekonstrukcí, bude z něj Herecký dům Viktorka.

Dům Monaco byl ve špatném stavu, už má však novou střechu.

Projekt má celkový rozpočet 30 milionů korun, z toho 5 milionů stála koupě domu, 15 milionů tvoří úvěr. Režisér se teď snaží získat chybějící část peněz. Zájemci mohou poslat svůj sponzorský dar na číslo účtu muzea, první peníze od dárců už na něj přišly.

„Buďme realisti. Těžko říct, zda si muzeum vydělá na své náklady a na obrovský úvěr. Máme řadu partnerů, sponzorů, i Královéhradecký kraj pomohl, ale i tak je to velký kousek. Některé práce se prodražují tím, že jde o kulturní památku,“ říká režisér.

Dům č.p. 12, tradičně nazývaný Monaco, sloužil kdysi jako ubytovna pro pracovníky sousedícího Panského dvora a jeho správce. Budovy se v polovině devadesátých let dostaly do majetku kontroverzní firmy Podzámčí, která je nechala pustnout.

Teprve před dvanácti lety se státu podařilo čtyři národní památkové objekty vykoupit, ale Monaco, které bylo pouze památkou kulturní, zůstalo stranou a likvidátor společnosti Podzámčí ho prodal novému vlastníkovi. Pak ho odkoupil Magnusek s přáteli.

„Byla to jedna z posledních soukromých nemovitostí v Ratibořicích, čtyři roky jsem kolem ní chodil a diskutoval o tom s mým velkým kamarádem. Ačkoli jsem konečně mohl mít klid, řekl jsem si: Ne, jdeme ještě do tohoto,“ prohlašuje režisér.

Dům byl zanedbaný a měl promáčené stropy, jak do něj silně zatékalo. Nyní už je budova podřezaná a dostala novou střechu. Teď se pracuje už uvnitř na elektroinstalaci.