Právník Jaroslav Široký tvrdí, že má důkazy o trestné činnosti politiků a vysokých úředníků královéhradeckého hejtmanství. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Královéhradeckého hejtmana obvinil jeho právník z tunelování

  • 20
Hejtman Lubomír Franc spolu s krajským radním Josefem Táborským čelí trestnímu oznámení kvůli krajské firmě Silvatres HK. Podal jej právník hejtmanovy kanceláře Jaroslav Široký. Kraji podle něj měla vzniknout škoda přes 4,5 milionu korun. Policie se zajímá i o další úředníky.

Pletichaření, tunelování krajské společnosti, sjednávání výhody při zadávání veřejné zakázky, porušení povinnosti při správě cizího majetku nebo zneužití pravomoci úřední osoby. Z toho všeho se nejspíš bude muset zpovídat policii senátor a hejtman Lubomír Franc (ČSSD).

Královéhradecký hejtman Lubomír Franc

Trestní oznámení na France a dalších šest vysoce postavených úředníků kraje podal člověk, který dosud patřil mezi nejbližší hejtmanovy spolupracovníky: právník kanceláře hejtmana Jaroslav Široký.

"Od té doby, co jsem nastoupil do kanceláře hejtmana, mi procházely rukama různé dokumenty a některé věci se mi začaly zdát podezřelé a začal jsem je proto monitorovat," říká Široký. Od loňského února je členem představenstva krajské společnosti Silvatres HK.

Kromě France podal trestní oznámení i na radního a bývalého předsedu představenstva této společnosti Josefa Táborského (ČSSD).

Právník tvrdí, že má důkazy tunelování Silvatresu

Trestní oznámení na hejtmana podal Široký pro podezření z údajného vytunelování Silvatresu. Hejtmanův podřízený věří, že důkazy, které má, jsou natolik silné, že dokážou France s Táborským usvědčit.

"Na výzvu policie vše předložím. Za France vznikla na kraji organizovaná zločinecká skupina," tvrdí krajský právník.

Údajná zločinecká skupina na kraji

Podle krajského právníka Jaroslava Širokého do ní patřili: Lubomír Franc (hejtman a senátor), Klára Dostálová (ředitelka Centra evropského projektování), Ivana Křečková (ředitelka krajského úřadu), Vladimír Soběslav (ředitel ekonomického odboru), Miroslav Vrba (ředitel odboru vnitra a krajského živnost. úřadu), Marcel Zadrobílek (ředitel odboru regionálního rozvoje, grantů a dotací).

Podle Širokého se dopustili: porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže; sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě; pletich při zadání veřejné zakázky a při veřejné soutěži. Hejtman navíc údajně zneužil pravomoc úřední osoby a porušil povinnosti při správě cizího majetku. Z toho Široký viní i radního Josefa Táborského.

Mluvčí krajského státního zastupitelství Pavel Bužga přijetí trestních oznámení na France a Táborského potvrdil, více ale nesdělil.

"Přípravné trestní řízení, pokud k němu dojde, bude neveřejné, stejně tak jako obsah podání trestního oznámení," vysvětlil Bužga pouze.

Firmu chtěli zastupitelé za Bradíka, vznikla za France

Založení firmy Silvatres, která se měla zabývat zpracováním a obchodem s dřevní štěpkou, odhlasovali krajští zastupitelé v roce 2008, tehdy ještě pod vedením bývalého hejtmana Pavla Bradíka. Firma pak fakticky vznikla až o rok později už za vlády France.

Firmu Silvatres HK kraj založil s brněnskou firmou D&D Projekt, která se dva měsíce poté dostala do insolvence a později na ni byl vyhlášen konkurz. Činnost, kvůli které byla zřízena, společnost nikdy vykonávat nezačala (více čtěte zde).

Hejtman Franc se brání, že jde o nesmysl

Hejtman se nařčení z nekalých praktik v souvislosti se Silvatresem brání. "V orgánech společnosti Silvatres jsem nikdy nefiguroval a nijak jsem se na dění v této firmě nepodílel. Toto trestní oznámení považuji za naprostý nesmysl," říká Lubomír Franc.

"Pokud vím, policie již některá podezření kolem Silvatresu vyšetřuje a stíhá v této kauze úplně jiné lidi," hájí se Franc. Naráží tím na svého předchůdce Bradíka, kterého policie obvinila už začátkem února.

Obviněni jsou také jeho tehdejší náměstek Jiří Vambera a dva krajští úředníci (více čtěte zde).

Právník poukázal na Táborského kvůli správě cizího majetku

Zatímco hejtman čelí nařčení z pletichaření a dalších údajných čtyř trestných činů, radní a senátor Táborský se má zpovídat z porušení povinnosti při správě cizího majetku.

"Jako předseda představenstva v letech 2009 až 2010 spolu s místopředsedou představenstva Daliborem Dufkem z účtu podvodně vyvedl částku zhruba 1,2 milionu korun, čímž podle zákona porušil povinnost opatrovat nebo spravovat cizí majetek," zdůvodňuje Široký trestní oznámení na Táborského.

"Peníze byly propláceny za služby, které představenstvo neschválilo, tak jak vyplývá ze stanov společnosti a z výpisu z bankovního účtu společnosti," dodal právník.

Vyjádření senátora se redakci MF DNES získat nepodařilo, protože v pondělí nebral telefon.

Někteří úředníci o trestním oznámení netušili

Široký kromě dvojice senátorů, které viní z podvodů v kauze Silvatres, podal trestní oznámení i na ředitelku krajské organizace Centrum evropského plánování (CEP) Kláru Dostálovou, ředitelku krajského úřadu Ivanu Křečkovou a tři vedoucí odborů na krajském úřadě.

Měli podle něj páchat trestnou činnost při veřejných zakázkách. Křečková spolu s vedoucím odboru regionálního rozvoje Marcelem Zadrobílkem se o trestním oznámení dozvěděli až od redakce MF DNES.

"Já řídím úřad a k výběrovým řízením vůbec nechodím, zatím jsem se žádného nezúčastnila. Nebojím se, protože jsem se ničeho takového nedopustila," reagovala Křečková.

Překvapený byl i Zadrobílek. "Vedoucím odboru jsem od 1. ledna, předtím jsem byl vedoucí oddělení krajských dotací a s CEPem jsem neměl co do činění," uvedl.

Široký podal trestní oznámení na hejtmana a další úředníky minulý pátek, včera kvůli tomu na policii požádal o ochranu. Zda mu policie vyhověla, nebylo do uzávěrky vydání známo.

,