Magistrát v Hradci Králové se proti pokutě odvolal, ale nakonec ji v dubnu roku 2012 uhradil.

Magistrát v Hradci Králové se proti pokutě odvolal, ale nakonec ji v dubnu roku 2012 uhradil. | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Radní Hradce se budou zpovídat policii kvůli pokutě za školku

  • 0
Občanské sdružení Oživení v příštích dnech podá trestní oznámení na členy vedení Hradce Králové. Aktivistům vadí, že politici po vinících nevymáhali pokutu 200 tisíc korun, kterou město dostalo za špatnou smlouvu na školku v Podzámčí.

Před třemi lety vypadl na současné vedení hradeckého magistrátu ze skříně kostlivec po předchůdcích v podobě kontroverzní směny pozemků pod dnes už stojící školkou v Podzámčí. Tehdy to radnice odnesla dvousettisícovou pokutou od antimonopolního úřadu za to, že s vidinou úspory nevypsala výběrové řízení na zhotovitele stavby, ale rovnou podepsala smlouvu se stavební firmou Fato.

Kostlivec ale chrastí dál. Tentokrát na představitele města, kteří nevymáhali dvousettisícovou škodu po těch, kteří za ní byli odpovědní. Občanské sdružení Oživení na ně v průběhu května podá trestní oznámení za to, že náhradu škody nepožadovali a nárok na ní se v dubnu promlčel.

Město musí podle zákona škodu vymáhat, říká právnička

"Město jsme výslovně upozorňovali, že je dle zákona o obcích povinno vymáhat škodu po odpovědných osobách. To ale k vymáhání nároku nepřistoupilo s odůvodněním, že zastupitelstvo "nerozhodlo" o tom, že radnice bude škodu vymáhat. Tato povinnost jim však plyne ze zákona a vzniká bez ohledu na pasivitu zastupitelstva," upozorňuje právnička sdružení Petra Bielinová.

Sdružení Oživení vyzvalo magistrát k vymáhání škody už loni v září. Zastupitelé se jím zabývali na svém zasedání 17. prosince 2013, kdy vymáhání neschválili. Zároveň se radní z předchozího volebního období, kdy se stavba dohodla, zdrželi hlasování kvůli střetu zájmů.

Primátor Zdeněk Fink (HDK), kterého se s největší pravděpodobností bude trestní oznámení také týkat, výtky aktivistů odmítá.

"Původní smlouva zněla tak, že školka bude stát 40 milionů korun. Nakonec jsme ji i s mobiliářem a všemi stavebními náležitostmi postavili za 27 milionů korun. Takže jsme spokojeni a celou tu akci považujeme za úspěch. Možná tedy chyba úředníků odstartovala možnost to celé napadnout a ušetřit 13 milionů korun, což je za 200 tisíc dobré," říká Fink, který byl v době, kdy město smlouvu s Fatem odsouhlasilo, řadovým radním. Ze stíhání obavu nemá.

Město pokutu zaplatilo před dvěma lety

Městu za zpackané zadání stavby hrozila pokuta až dva miliony korun. Magistrát se proti pokutě odvolal, ale nakonec ji v dubnu roku 2012 uhradil. Podle občanského sdružení proto letos na jaře už nejspíš došlo k promlčení, na jeho blížící se termín Oživení radnici v dopise upozorňovalo.

"U zaměstnanců a volených zástupců se nárok na náhradu škody promlčí již za dva roky. V případě, že obec, respektive osoby, které ji reprezentují, k vymáhání škody nepřistoupí, budou za škodu, která obci vznikne odpovědné. Takovým postupem může být naplněna i skutková podstata trestného činu porušování povinností při správě cizího majetku," apeloval na magistrát loni v září předseda Oživení Martin Kameník.

Na porušení zákona o veřejných zakázkách před třemi lety upozornil opoziční zastupitel Lubomír Štěpán (KSČM). "Zastupitelstvo jsem informoval, že dohoda o spolupráci je podezřelá," uvedl tehdy Štěpán. Když ho kolegové neuposlechli, dal případ k prošetření Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.

Vedení města tehdy proto jednalo o zpětném odkoupení již zasíťovaných pozemků a vypsání nové soutěže. Školka kvůli průtahům začala dětem sloužit s dvouletým zpožděním až loni v září.