Lidé si stěžují, že v noci bývá málo světla na opravené Dukelské třídě a ulici...

Lidé si stěžují, že v noci bývá málo světla na opravené Dukelské třídě a ulici S. K. Neumanna v Hradci Králové. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Policie prověřuje nákup předraženého osvětlení na náměstí v Hradci

  • 1
Hradečtí policisté se zabývají přípravou a průběhem rekonstrukce náměstí 28. října a přilehlých ulic v Hradci Králové. V trestním oznámení na úředníky magistrátu se hovoří o podezření z podvodů a trestné činnosti.

Kritizovaná rekonstrukce náměstí oficiálně skončila na konci loňského roku. Práce tam však pokračují i nadále, stejně jako policejní šetření, zda se někdo v souvislosti s opravami nedopustil trestného činu. Policisté se zaměřují na ceny některých prvků, zejména veřejného osvětlení (více čtěte zde).

"Trestní oznámení jsme přijali. Nejde o oznámení na konkrétní osobu, ale na kolektiv, přesněji úředníky magistrátu města. Týká se nestandardního vybavení osvětlení rekonstruovaných prostor na náměstí 28. října a v okolních ulicích," sdělila krajská policejní mluvčí Ivana Ježková.

Trestní oznámení podal Jaroslav Kott, odborník na světelnou techniku a předseda občanského sdružení Světlo pro Hradec. Ten měl k projektu řadu výhrad a podle jeho slov bylo podání oznámení poslední možností, jak na problémy upozornit.

Úředníky i některé politické představitele města se předtím snažil na nedostatky upozorňovat, avšak vyslyšení se nedočkal.

"Nikdo mi neodpovídal, tak jsem to dal na státní zastupitelství. Poskytnutý materiál s ceníky a dalšími podklady má dvanáct stran," řekl Kott, jehož hlavní výhradou je cena svítidel.

"Jestliže běžná cena takového svítidla je dvanáct či patnáct tisíc a v rozpočtu je za 120 tisíc, to je divné. Je tam řada dalších zvláštních věcí. Veliká luxusní svítidla přitom stojí okolo 25 tisíc korun. Navíc je použitý typ osvětlení, který je určen pro pěší zónu. Ta tam ale není, jezdí tam přes tisíc vozidel za den. Je to chyba investora," podotkl Kott.

Magistrát tvrdí, že cenu ovlivnit nemohl

Náměstek hradeckého primátora Jindřich Vedlich nařčení odmítá a tvrdí, že město coby investor nemohlo ceny jednotlivých položek celého projektu ovlivnit.

"Cena osvětlení není věcí města, ale zhotovitelské firmy. My jsme nespecifikovali cenu, tu stanovily firmy, které se přihlásily do soutěže. Město s tím nemá nic společného. My jsme jen podle dokumentace stanovili typ svítidel. Nestanovujeme cenu ani výrobce. Za to by nás zavřeli. Bylo by to v rozporu se zákonem o veřejných zakázkách," řekl Vedlich a zopakoval, že nikdo z radnice nemohl pochybit.

"To si nemyslím. Nejde o záležitost pouze projektanta či dodavatele. Vždy k tomu musí být tři - ten, kdo to navrhne, ten, který to postaví, a ten, kdo to schválí, povolí a vydá rozhodnutí. Vždy, když se soutěží o dodavatele stavby, se výběr provádí podle zadávací dokumentace. Její součástí je i kontrolní výpočet projektanta. Jakmile je rozdíl větší, je třeba jít po jednotlivých položkách a kontrolovat, která z nich je v rozporu s tím, co bylo projektováno," řekl hradecký architekt František Křelina.

Policisté by měli prověřování na magistrátu ukončit za několik týdnů.

"Spolupracujeme s magistrátem, zúčastnění podávají vysvětlení a předpokládám, že do konce února bychom mohli ve věci rozhodnout. Zatím jsme nezahájili úkony v trestním řízení. Prověřujeme všechny informace uvedené v trestním oznámení, a pokud z indicií zjistíme, že by se mohlo jednat o nezákonné jednání, zahájíme trestní stíhání," uvedla policejní mluvčí Ježková.