Vizualizace plánované obchodní zóny Krkonošská v Trutnově

Vizualizace plánované obchodní zóny Krkonošská v Trutnově | foto: ATIP Trutnov

Trutnov i Jaroměř se dočkají hypermarketů na mnoha hektarech

  • 2
Vedle výpadovky na Pec pod Sněžkou má v Trutnově na téměř deseti hektarech pozemků vyrůst hypermarket, obří prodejna s nábytkem nebo hobbymarket. To vše se bude jmenovat obchodní zóna Krkonošská. První velkoprodejny se dočká také Jaroměř.

"Názvy řetězců, které v obchodní zóně budou působit, se ještě mohou změnit. Ale neměl by se už měnit nabízený sortiment zboží," upřesnil architekt Martin Vokatý z trutnovského ateliéru ATIP, který zónu projektoval. Zatím se počítá s řetězci Tesco, Asko a Obi.

TESCO MÍSTO KOŽELUŽNY

Už příští rok by se měla prvního hypermarketu dočkat také Jaroměř. Obchodní dům řetězce Tesco o rozloze pěti tisíc metrů čtverečních vzniká poblíž centra města a bude srovnatelný s podobným ve Dvoře Králové nad Labem, kam ostatně někteří obyvatelé Jaroměře jezdí nakupovat.

Všechny obyvatele města ale výstavba hypermarketu netěší. "Stavba vadí malým obchodníkům a já je chápu," řekl jaroměřský starosta Jiří Klepsa.

"Na druhé straně jsme jako město nikdy neměli možnost řešit lokalitu bývalé koželužny. Pozemky městu nepatřily a staré tovární budovy se staly jedním z největších boláků Jaroměře. Výstavba hypermarketu tento problém řeší," dodal.

Zkrachovalý bývalý státní podnik, později obchodní společnost, převzal konkurzní správce a právě on po několika neúspěšných pokusech prodal budovy a pozemky novému investorovi, který v Jaroměři staví další pobočku obchodního řetězce.

Podle starosty hypermarket také městu částečně pomůže řešit nedostatek parkovacích míst. Vzniká totiž poměrně blízko vstupu do historického centra Jaroměře a jeho velkou parkovací plochu budou jistě využívat i návštěvníci města.

V areálu by mělo po dokončení pracovat 338 lidí, v sezoně dokonce ještě o čtyřicet víc.

Vyroste parkoviště pro 863 aut

Obchodní zónu bude vedle velkých obchodů objekt s 11 menšími prodejnami s oblečením, sportovním vybavením či obuví, rychlé občerstvení a benzinová pumpa.

Součástí areálu budou i parkovací plochy pro 863 automobilů.

"Stavět by se mělo začít příští rok na jaře. Bude záležet na tom, jak rychle se podaří sehnat všechna potřebná povolení. Dokončení obchodní zóny je plánováno na podzim roku 2012," upřesnil Vokatý.

Součástí investice je i vybudování všech potřebných komunikací včetně nové kruhové křižovatky v místě dnešní odbočky k bývalému motelu Horal.

Za třicet milionů 19 hektarů

Investorem průmyslové a obchodní zóny Krkonošská je pražská firma Mapon, která podle podepsané smlouvy získá pro svůj záměr od trutnovské radnice za 30 milionů korun přibližně 19 hektarů pozemků. Další parcely v sousedství výpadovky na Pec pod Sněžkou jí poskytne i firma Arkadia.

"Máme uzavřenu nájemní smlouvu, podle které nám bude Mapon do konce roku 2012 platit roční nájemné ve výši 219 tisíc korun. Předpokládá se, že oni zaplatí dopravní napojení, rozjedou výstavbu a teprve potom jim budeme pronajaté pozemky postupně prodávat," uvedl trutnovský místostarosta Tomáš Hendrych.

Konkrétní termín dokončení celé průmyslové a obchodní zóny Krkonošská ve smlouvě mezi Maponem a městem uveden není.

"Ale je ve vlastním zájmu investora, aby obchodní zónu co nejdříve dokončil a naplnil. Výstavba infrastruktury ho bude stát asi 60 milionů korun a ty by měl získat právě od obchodníků, kteří budou v zóně působit," dodal Hendrych.

Obchodní zóna se má rozprostírat u výpadovky na Pec pod Sněžkou

,