Krakonošova kašna na náměstí v Trutnově.

Krakonošova kašna na náměstí v Trutnově. | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Trutnov dá 60 milionů do oprav ulic, ale na Havlovu lavičku nezbude

  • 12
Přes sto milionů korun bude letos investovat město Trutnov. Více než polovinu spolkne rekonstrukce ulic Horské, Boženy Němcové a Smetanovy. Kromě toho radnice v nejbližších měsících zahájí regeneraci Jiráskova náměstí nebo stavbu kritizované cyklostezky mezi Starým Rokytníkem a Bojištěm.

Investicím dali v pondělí zelenou zastupitelé, když schválili rozpočet na letošní rok.

Naopak neprošel nápad uctít památku prvního polistopadového prezidenta. O vyčlenění částky 350 tisíc korun na zřízení Lavičky Václava Havla usiloval zakladatel trutnovského rockového festivalu a přítel někdejšího českého prezidenta Martin Věchet. Tyto debatní lavičky už jsou ve Washingtonu, Dublinu, Barceloně, Hradci Králové nebo v Českých Budějovicích.

„Je překvapivé, že Václavu Havlovi, který je nejvýraznější osobností v novodobých dějinách naší země a měl díky své chalupě na Hrádečku k Trutnovu blízko, se v tomto městě lavičky ještě nedostalo,“ upozornil Martin Věchet.

Podle starosty Ivana Adamce (ODS) by si občanští aktivisté měli lavičku postavit sami. „Myslím si, že toto je přesně správné místo pro občanské iniciativy, aby se toho chopily. Podobné projekty by nemělo vymýšlet zastupitelstvo nebo rada města,“ reagoval starosta.

Například v Hradci Králové však dvě křesílka se stolkem, kterým prorůstá lípa, podle návrhu architekta Bořka Šípka financoval magistrát (více o lavičce čtěte zde).

Cyklostezka je problém, říká opozice

Zastupitelé schválili i plánovanou cyklostezku v okolí vrchu Houska, za kterou si radnice vysloužila kritiku. Lesní cestu mezi Starým Rokytníkem a Bojištěm nahradí 2,3 kilometry dlouhá asfaltka. Díky navržené šířce tři metry má kromě cyklistům sloužit také in-line bruslařům. A to opozici kvůli členitému a místy až kopcovitému terénu vadí.

„Cesta není pro bruslaře vhodná a některé úseky jsou naprosto nesjízdné. Pokud nejsou sebevrazi, tak tam jezdit nebudou,“ upozornil Martin Jiránek (Piráti). Radnice s tím nesouhlasí. Stavaři prý provedou terénní úpravy a trasa bude odpovídat normám pro cyklostezky.

„Věřím, že stezka opět o něco zatraktivní Trutnov, a to jak pro občany, tak i jeho návštěvníky. Není výjimkou, že milovníci bruslení jsou ochotni za kvalitním povrchem cestovat relativně daleko,“ uvedla místostarostka Hana Horynová (Sdružení pro Trutnov).

Podstatnou část peněz Trutnov investuje do oprav ulic. Nejnákladnější bude oprava Horské ulice spojující centrum Trutnova se sídlištěm Zelená Louka v Horním Starém Městě. Rekonstrukce úseku od Staroměstského mostu až po Slovenskou ulici vyjde na 40 milionů korun a potrvá do příštího roku.

Součástí oprav jsou i autobusové zastávky

„Má se udělat výměna konstrukčních vrstev komunikace, výstavba nových parkovacích zálivů, sjezdů a chodníků s povrchem ze zámkové dlažby. Součástí oprav jsou i konstrukce autobusových zastávek ze žulových dlažebních kostek a rekonstrukce veřejného osvětlení,“ vyjmenovala plánované práce mluvčí radnice Veronika Svobodová.

Opravu Smetanovy ulice ve Středním Předměstí chce radnice stihnout v letošním roce. Kromě nového povrchu stavaři zrekonstruují plynovod, kanalizaci, vodovod včetně přípojek k objektům a veřejné osvětlení. „Na rozdíl od ulice Horské bude Smetanova po dobu prací celá uzavřena,“ dodala mluvčí. Rozpočet projektu město odhaduje na 12 milionů korun.

Třetinu této částky bude stát rekonstrukce ulice Boženy Němcové mezi třídami Bratří Čapků a J. Wolkera v části Kryblice. Současně s opravou povrchu proběhne výměna plynovodu a kanalizace.