Václav Havel na Hrádečku

Václav Havel na Hrádečku | foto: Archiv Aleše Formánka

Trutnov pojmenuje po Havlovi nábřeží u řeky Úpy, návrh rebelů neuspěl

  • 7
Spor o ulici Václava Havla v Trutnově je u konce. Zastupitelé v pondělí večer rozhodli, že jméno bývalého prezidenta ponese Revoluční ulice vedoucí podél řeky Úpy v centru města. Nově zde budou viset cedulky nábřeží Václava Havla. Oponenti s návrhem na přejmenování Horské ulice neuspěli.

Vyostřená diskuze trutnovských zastupitelů a jejich oponentů kvůli přejmenování ulice po bývalém prezidentovi připomínala Havlovy absurdní hry. Hovořilo se o tom, v jakých částech Trutnova disident chodil, zazněl také návrh na vypsání referenda.

Skupina kolem organizátora rockového festivalu Martina Věcheta, usilující o přejmenování části historické Horské ulice, však zastupitele svými argumenty nepřesvědčila. Pro Revoluční ulici zvedlo ruku 19 zastupitelů, pro Horskou jen sedm. Cedule se vymění v lednu.

„Jsem rád, že uctíme památku Václava Havla, a věřím, že až nábřeží ještě více zvelebíme, bude to příjemné místo pro obyvatele Trutnova i turisty,“ řekl starosta Ivan Adamec (ODS).

Radnice ještě čeká na definitivní souhlas od nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97, zatím má pouze předběžný. Úředníci potom budou moci nový název zanést do Registru územní identifikace, adres a nemovitostí.

„Předpokládám, že bychom to mohli stihnout během tohoto nebo příštího týdne. Hned potom se v ulici objeví cedule s novým názvem a občany vyzveme k výměně občanských průkazů,“ sdělila mluvčí trutnovské radnice Michaela Dědková s tím, že úřad výměnu občanek zaplatí. Jedna cedule bude u obchodní akademie, druhá u kina.

Dopis za přejmenování Horské podepsalo 90 lidí

Změnu názvu Revoluční ulice od začátku podporovalo vedení radnice a odborný poradní sbor pro názvosloví. Za přejmenování Horské ulice od Krakonošova náměstí po náměstí Republiky bojovala občanská iniciativa i někteří čeští lingvisté. Pod dopis iniciativy se podepsalo více než 90 lidí včetně Martina Věcheta, který s trutnovskou radnicí už několik let bojuje.

„Horská ulice je historický název, který má původ v 19. století. Navíc je to směrová ulice, a ty se podle zvyklostí nemění,“ zopakoval na jednání předseda poradního sboru Vladimír Wolf hlavní výhradu proti přejmenování Horské ulice.

Opozice se hned na začátku jednání zastupitelstva pokusila stáhnout tento bod z programu, nenašla ale většinovou podporu. Schválení nového názvu předcházela půldruhé hodiny trvající vyhrocená diskuze. Debata připomínala shakespearovské drama, absurdní hry Václava Havla i lidovou frašku.

Příspěvky bojovníků za přejmenování Horské ulice část diváků i zastupitelů odměňovala potleskem. Emoce vzbudil už samotný příchod Martina Věcheta do sálu s protestními plakáty v rukou.

„Jestli někdo bude vytahovat plakáty, přeruším jednání. Nebudu tady hrát žádnou komedii,“ varoval starosta Adamec. „Vyveďte ho!“ ozvalo se na Věchetovu adresu od stolků zastupitelů.

Věchet kritizoval názvoslovnou komisi, protože se nezabývala posudky onomastiků. Jeho názor podpořil Ústav pro jazyk český Akademie věd ČR, bývalý ředitel Archivu hlavního města Prahy Václav Ledvinka nebo vedoucí katedry českého jazyka na Filozofické fakultě Ostravské univerzity Jaroslav David.

„Byla to pěkná příležitost si v klidu sednout a v duchu Václava Havla o tom diskutovat. K tomu bohužel nedošlo, radnice se zaštítila poradním sborem, který za ní rozhodl,“ uvedl Věchet. Členové iniciativy obešli usedlíky i firmy v Horské ulici, nikdo podle nich proti přejmenování nic nenamítal.

Zastupitelé se dohadovali, kudy Havel častěji chodil

Největším argumentem rebelů byl úzký vztah exprezidenta k Horské ulici. Disident si na ní dával tajné schůzky, na poště vyřizoval hovory s rádiem Svobodná Evropa a především pracoval v trutnovském pivovaru.

„V životě jsem Havla neviděl u řeky, naopak po Horské ulici běhal neustále. Pamatuju si to,“ zdůrazňoval opoziční zastupitel Milan Kout (ANO 2011). „Jsou to úsměvné důvody. Václav Havel se přece pohyboval po celém městě,“ reagoval Vladimír Wolf.

Zastupitel Jiří Andrle z uskupení Žít v Trutnově zaplněnou zasedačku šokoval návrhem, aby o sporu rozhodli obyvatelé v referendu při příštích parlamentních volbách.

Po vynesení verdiktu odcházeli zastánci přejmenování Horské ulice ze sálu rozčarovaní. „Výsledek mě velice překvapil, je mi z toho trochu mdlo. Dali jsme si s tím opravdu velkou práci, máme celý stoh argumentace, proč přejmenovat Horskou ulici,“ smutnil Robert Fajfr.

Náměstí, ulice nebo jiná veřejná místa, která nesou jméno Václava Havla, má například Brno, Kadaň, Praha nebo Litoměřice. Trutnov má v současnosti v městské části Poříčí pojmenovanou třídu po Edvardu Benešovi. Změna názvu Revoluční ulice bude znamenat menší administrativní zátěž, v Horské ulici má adresu mnohem více fyzických osob i firem.