Do stávající památkové zóny patří i trutnovské Krakonošovo náměstí.

Do stávající památkové zóny patří i trutnovské Krakonošovo náměstí. | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Trutnov už nechce větší památkovou zónu. Je pozdě, vzkázal ministerstvu

  • 1
Ministerstvo kultury chce rozšířit památkovou zónu v centru Trutnova. Tamní zastupitelé to ale odmítají. Dnes už to postrádá smysl, vzkázali ministerstvu kultury, které předložilo návrh jako hotovou věc po devíti letech.

"Rozšíření památkové zóny v současnosti už postrádá smysl, který mělo v roce 2003," uvedla místostarostka Hana Horynová před projednáváním dokumentu z ministerstva. Dodala, že od roku 2003 navíc prošlo centrum města výraznými změnami.

"Tehdy byl záměr jiný. Nový návrh ministerstvo kultury oproti původnímu výrazně rozšířilo," doplnila.

Radnice uvedla, že mnohé objekty získaly v posledních letech například nevhodná okna a dveře a majitelé v nich provedli stavební zásahy, které poškodily původní podstatu objektu. A tyto zásahy jsou podle úředníků města v rozporu s uplatněním plošné památkové ochrany.

Navíc stavby kvalitní architektury už kulturními památkami jsou.

Ministerstvo rozhodlo bez radnice

Mluvčí městského úřadu Veronika Svobodová uvedla, že ministerstvo o novém návrhu rozhodlo administrativně bez potřebného předchozího projednání s odbornými pracovníky radnice.

"Ministerstvo to projednalo jen s Národním památkovým ústavem v Jaroměři-Josefově a Trutnovu návrh předložilo jako definitivní věc," dodala.

Na území současné městské památkové zóny stojí významné domy jako stará radnice, bývalá budova hejtmanství v dnešním hotelu Grand a dále sem patří původní sídlo úřadů v domě čp. 127, budova fary, kde je dnes arciděkanství, či Haasův palác, v němž sídlí základní umělecká škola.

Do zóny patří i budova České pošty, staré kino v Havlíčkově ulici, hotel Klein, budova České spořitelny, obchodní dům Krakonoš, městská galerie na Slovanském náměstí či kostel Narození Panny Marie.

Rozšíření současné památkové zóny se týká například Revoluční či Poštovní ulice až k cípu Malého náměstí, kde stojí obchodní akademie nebo sokolovna. V okolí Úpické ulice zas stojí zajímavá architektura z první republiky, vily, evangelická fara či Koncertní síň Bohuslava Martinů.

Velký prostor nově navržené zóny zahrnuje také městský park, který je kulturní památkou už teď.