Infekce se zjišťuje z bakteriálních kolonií, které vyrostou na Petriho miskách.

Infekce se zjišťuje z bakteriálních kolonií, které vyrostou na Petriho miskách. | foto: Profimedia.cz

Trutnovská nemocnice získala „Madlu“, infekci odhalí za půl hodiny

  • 0
Nemocnice v Trutnově má k dispozici poměrně unikátní přístroj, který zásadně urychluje diagnostiku infekčních onemocnění u pacientů. Zařízení pracující metodou hmotové spektrometrie neboli MALDI-TOF zdravotníci překřtili ma Madlu. A to, co dosud trvalo den i dva, díky ní zjistí do půl hodiny.

Novou metodu určování původců a druhů infekčních nemocí používají trutnovští lékaři od minulého týdne na oddělení lékařské mikrobiologie a imunologie.

Díky její rychlosti mohou začít cíleně léčit ještě před ukončením vyšetření citlivosti na příslušná antibiotika. Tak se snižuje riziko dalšího množení bakterií, na která jiná antibiotika nezabírají.

"Jestliže se některé druhy bakterií dřív určily s přesností mezi 25 až 70 procenty, dnes je díky hmotové spektrometrii přesnost určení obvykle více než 90 procent. I zde však existují výjimky, proto s přístrojem musí pracovat zkušený klinický mikrobiolog, který interpretuje výsledek ve vztahu k příznakům a projevům onemocnění," vysvětlil primář mikrobiologického oddělení Josef Scharfen.

Přístroj odhalí infekce vyvolané bakteriemi či houbami. Mohou to být hnisavé a zánětlivé infekce vyvolané stafylokoky či streptokoky, plicní infekce jako tuberkulóza, močová či střevní onemocnění.

Infikované buňky ostřeluje laser

Infekce se nevyšetřuje přímo z krve nebo tkáně, ale z bakteriálních kolonií, které vyrostou na Petriho miskách. Malé množství bakteriální hmoty se nanese obyčejným párátkem na kovovou destičku, která se vloží do přístroje, kde ji ostřeluje laserový paprsek.

Právě při tomto procesu dojde k uvolnění jednoduchých bílkovinných molekul, které letí v elektrickém poli v hlubokém vakuu. Délka dráhy letu je úměrná jejich velikosti a počítač, který dráhy jednotlivých molekul vyhodnocuje, podle toho vytvoří spektrum. To pak porovnává s obsáhlou databází a dojde k velmi přesnému určení původců bakteriálních nebo houbových onemocnění.

Nový přístroj má také výrazně ušetřit náklady. "Umožní to ohromnou úsporu práce, času a zdravotnického materiálu. Další typ úspor je ve zkrácení ošetřovací doby pacientů a snížení nákladů na antibiotika," dodal primář.

Podle ředitele nemocnice Martina Limburského znamená "Madla" skutečný průlom v mikrobiologické diagnostice, podobných systémů je v celé republice zatím jen několik. Vyšetřit je možno nejen pacienty hospitalizované, ale i ty, jejichž vzorky pošle na vyšetření praktický lékař.