Muzeum Pod Čepicí v Hronově láká na hru se světlem.

Muzeum Pod Čepicí v Hronově láká na hru se světlem. | foto: archiv muzea Pod čepicí

Hravé muzeum zve na světlo, autorky ho vymyslely na mateřské dovolené

  • 0
Návštěvníky Kladského pomezí na Náchodsku a okolí potěší v letní sezoně řada novinek. Vzniklo hravé muzeum a přibyly i expozice v známých památkách. K loni otevřenému dolu Bohumír nově zajíždějí cyklobusy.

Jedno z pater někdejší hotelové školy v Hronově se proměnilo v muzeum. Exponáty hrají všemi barvami a hlavně svítí. Nové interaktivní zábavně-vzdělávací muzeum Pod čepicí totiž láká už víc než měsíc na letošní výstavu Budiž světlo. Vyhrají si u ní nejen děti, ale i dospělí. Hlavním mottem je tu chytrá zábava.

„Teď hodně jezdí školáci a předškoláci, takže do konce června máme zamluvená dopoledne, kdy se tu vystřídají až tři skupiny. Když u nás některá paní učitelka udělá dobrou zkušenost, hned se hlásí další. Od května tu byly asi čtyři stovky dětí ze škol, k tomu týdně přichází kolem 150 dalších návštěvníků,“ říká Lenka Grimová, která založila muzeum se svou sestrou Martinou Špringrovou. Napadlo je to, když byly na mateřské dovolené a vymýšlely program dohromady pro pět dětí.

S exponáty a přípravou muzea v městských prostorách jim pomáhali kamarádi i rodina. Hlavní výstava se vztahuje k loňskému Mezinárodnímu roku světla vyhlášenému Organizací spojených národů. Lidé se dozvědí blíž o historii optiky a světla, o jeho klíčové roli při vzniku života na zemi a důležité úloze pro společnost.

Muzeum také zapůjčilo výstavu o luminiscenci. Nabízí k vyzkoušení stínové divadlo či průsvitníkový stůl, kde si děti mohou kreslit obrázky do rozsypané krupice.

„Děti nejvíc baví kreslení UV světlem na luminiscenční tabuli, světelné pexeso nebo UV koutek, kde lidé pod UV zářivkou vidí, co na nich září. Děti se pomalovávají neviditelným fixem,“ vypráví Lenka Grimová, která dříve připravovala programy pro děti v náchodské galerii.

Nové muzeum Pod čepicí sídlí u náměstí v Hronově na autobusovém nádraží. Má otevřeno denně mimo pondělí. Od úterý do pátku mohou přijít zájemci od 13 do 17 hodin, dopoledne se počítá s objednanými školami. V sobotu a v neděli je otevřeno pro veřejnost od 9 do 11.30 hodin a od 13 do 17 hodin.

Další muzeum v Babiččině údolí teprve vzniká. Režisér Tomáš Magnusek tam buduje Herecký dům Viktorka, který spojí restauraci a ubytování s malým kinem a muzeem o hercích (o záměru jsme psali zde). U domu zvaného Monaco už začaly práce na nové přístavbě.

Novinky hlásí i další památky

Turisté si přijdou letos na své i v dalších městech. V Červeném Kostelci v Domku Boženy Němcové přibyla nová expozice věnovaná místnímu rodákovi, uměleckému sochaři Břetislavu Kafkovi, který dosáhl věhlasu v experimentální psychologii a parapsychologii. V Hotelu U Beránka v Náchodě je zase k vidění malá výstava o architektu Janu Letzelovi, autorovi Průmyslového paláce v Hirošimě. V Polici nad Metují lákají příznivce sportování.

„Přímo v polickém infocentru půjčíme zájemcům koloběžku a poradíme, kam se na ní v okolí Police vydat,“ zve vedoucí pracovnice v Pellyho domech Jana Rutarová.

Předválečná pevnost Dobrošov, kterou začal spravovat Královéhradecký kraj, obměnila expozici u vstupu. Přibyl v ní například unikátní model lehkého opevnění, které se stavělo od roku 1936 na území Československa. Návštěvníci uvidí nové informační tabule a expozice o práci dělníků na pevnosti v letech 1937 až 1938 nebo kopie protibetonového granátu, kterým Němci ostřelovali srub Můstek v době války. V pevnostním městě Josefově u Jaroměře nabídnou letos turistům vstupné all inclusive, které platí do několika zpřístupněných objektů.

Turistická trasa v dole Bohumír (29. 5. 2015)

Měděný důl Bohumír v Jestřebích horách otevřel na konci dubna expozici předmětů důlních činností. Lidé spatří originální mzdové výkazy, fárací oděv fasovaný v roce 1960 nebo velmi cenné originální důlní mapy. Vzniká tam také Nová galerie Starých fotografií.

Lákadlem mohou být i zajímavé akce. Česká Skalice připravuje na 28. června hlavní program k výročí 150 let od prusko-rakouské války, na den přesně od bitvy v okolí města. Zájemci se vydají na komentované prohlídky bojiště, v areálu Barunčiny školy bude ke zhlédnutí živý obraz o tehdejším lazaretu. V ten den pořadatelé představí i novou mobilní aplikaci zaměřenou na bitvu v roce 1866 na Českoskalicku.

Prodloužené cyklobusy i slevové karty

Turisté i cyklisté mohou znovu využít letní cyklobusy na dvou linkách, které jim zpřístupní polské Stolové hory, Broumovsko, Jestřebí hory i Krkonoše. Červená linka jede o víkendech, svátcích a během letních prázdnin každý den, odjíždí z Hradce Králové v 7.15 hodin. Její trasa vede přes Náchod a Adršpach až na Pomezní boudy. Odtud se zpět po stejné trase vrací vždy pět minut po půl čtvrté.

Modrá linka cyklobusů vozí návštěvníky z Náchoda přes Polsko do Broumova, ale o prázdninách ve všedních dnech bude končit v polském Karłówě. Do Broumova se modrou linkou cyklisté dostanou pouze o víkendech a o svátcích.

Cykloturisté najdou jízdní řády na webu Kladského pomezí, další linky mířící do Orlických hor se dají vyhledat na webu euroregionu Glacensis.

„Letošní novinkou cyklobusů je prodloužení hlavní páteřní červené trasy z Hradce Králové, která nyní bude zajíždět i do Janovic, Jívky a Radvanic. Tak se zlepší dostupnost nejen Jestřebích hor, ale také dalších turistických míst jako například dolu Bohumír,“ říká starosta Rtyně v Podkrkonoší Zdeněk Špringr, který je předsedou správní rady Branky podporující cestovní ruch v regionu.

Zájemci najdou letos v infocentrech letáky s jízdními řády a praktické mapy s cyklotrasami v Kladském pomezí. Turisté si také mohou třetím rokem zasoutěžit s Toulavým baťohem. Na 24 místech se vydávají samolepky. Kdo jich nasbírá aspoň pět do ilustrované mapy s cestovatelskou hrou, dostane se do soutěže až o sedm hodnotných cen. Hlavní výhrou je víkendový pobyt pro dva na farmě Wenet.

Sousedící Broumovsko připravilo na sezonu novou slevovou kartu s názvem Broumovskem výhodně, vyzkoušelo ji už loni v pilotním projektu. Slevy na vstupném nabízejí například Teplické skály, klášter Broumov, Centrum Walzel, důl Bohumír a další. Slevovou kartu je možné koupit za 50 korun v informačních centrech nebo je turisté dostanou v některých penzionech, které se k akci připojily.