Manželé Klimešovi u penzionu Veselý výlet v Temném dole

Manželé Klimešovi u penzionu Veselý výlet v Temném dole | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Tvoříme turistům cíle, potřebují je, říká stavitel Poštovny na Sněžce

  • 1
Podnikatel a krajinný ekolog Pavel Klimeš se letos stal krajským živnostníkem roku. S manželkou provozuje rodinný podnik, informační centrum Veselý výlet v Peci pod Sněžkou. S přáteli budují také nové zajímavosti. "Turisté potřebují na svých výletech jasný cíl a zajímavý program," vysvětlil Klimeš.

Naše rodina žije v Krkonoších od června roku 1945 již ve čtvrté generaci, představuje se rodinná firma na své webové stránce. S bratrem Miloslavem má Pavel Klimeš stavební firmu, která mimo jiné postavila na Sněžce podle unikátního projektu dřevěnou Českou poštovnu.

Kromě vedení rodinného penzionu, poskytování informací pro turisty, prodeje dárků a suvenýrů Klimešovi s velkým okruhem přátel a příznivců budují v Krkonoších nové turistické cíle.

Chceme turisty poslat na místa, kde něco zajímavého uvidí. Například na Lesní boudě se pasou ovce a v restauraci tam dostanou k jídlu domácí sýr. To pro ně může být nový zážitek," říká podnikatel.

Veselý výlet kromě doporučování destinací opravuje kapličky nebo zrovna v současnosti tvoří nové muzeum Vápenka na území Albeřic a Lysečin u Horního Maršova.

"Postavili jsme tam dřevěnou stavbu, na níž se využily staré tesařské metody výstavby. Teď do muzea připravujeme expozici Příběh pěti vesnic, které teď patří pod Horní Maršov," popisuje Klimeš.

Vše má být postaveno na osobních příbězích konkrétních lidí. Třeba srovnání, že v roce 1909 tam bylo jen ve čtvrté třídě základní školy 83 dětí a dnes jich chodí z těchto obcí do školy jen pět.

"Návštěvníci si na příbězích mohou udělat představu, co se v historii Krkonoš stalo. Také je vyfotíme nebo jim ukážeme, jak se pálilo vápno pro stavebnictví a jaká se tehdy používala technologie," láká majitel rodinné firmy.

Na Sněžce člověk získá respekt k horám

Jeho firma se věnuje také opravování cest tradiční metodou štětování, při které se používají kameny stavěné vedle sebe na výšku. Velké zkušenosti dalo stavbařům i budování Poštovny.

"Museli jsme například zlepšit zajištění vstupní věže na terasu, samotné terasy i zpevnit rošty. Ono se to nezdá, ale počasí na Sněžce umí být velmi drsné. Poštovnu už ofukoval vítr o rychlosti 200 kilometrů v hodině, měli jsme tam největší námrazu od roku 1945. V některých místech byly až dva metry ledu," vysvětluje Klimeš.

Námraza se stala osudnou Polské boudě, kterou pobořila. "S projektanty jsme byli hodně nervózní, ale na jaře jsme zjistili, že na Poštovně se vytrhl jen jeden vrut. Jsem přesvědčen, že stavba obstála, ale tím nechci říct, že je vyhráno," konstatoval podnikatel.

Podle poznatků Klimešových roste v posledních letech zájem českých turistů, kteří jezdí i do zahraničí a mohou srovnávat. Oceňují zejména značení cest, dobré služby za normální peníze.

"A co je zajímavé, přijíždějí i turisté, kteří v Krkonoších nikdy nebyli," doplnila manželka Pavla Klimeše.