František Smola zachytil slavnost s Masarykem v roce 1947, na událost nyní zavzpomíná.

František Smola zachytil slavnost s Masarykem v roce 1947, na událost nyní zavzpomíná. | foto: Vladimír Smola

Masaryk věnoval pomník obětem války z Orlických hor. Je zas jako nový

  • 1
Jan Masaryk nechal postavit pomník obětem nacismu v Orlických horách před 66 lety, o svátečním pondělku se chystá jeho znovuodhalení. Pamětníci, místní i turisté se sejdou v Dlouhém-Rzech u Nového Hrádku na Náchodsku.

Historie pomníku jakoby odrážela peripetie českých poválečných dějin.

Ministr zahraničí Jan Masaryk, který do Dlouhého-Rzů občas jezdil na rekreaci, se jej rozhodl vybudovat na vlastní náklady v místě, kde Němci náhodně zastřelili tamního občana Hugo Vogela v květnu 1945.

Památník "obětem nacismu kraje podorlického" Masaryk odhalil  7. září 1947. Po roce 1948 však musel zmizet nápis s jeho jménem. Když v roce 1968 místní obyvatelé sepsali žádost o obnovení nápisu, úřady jim nevyhověly.

 "Roku 1990 místní lidé nechali obnovit bronzové desky na zdevastovaném památníku, ale před třemi lety neznámý pachatel odcizil všechny tři bronzové desky a poškodil i blok z hořického pískovce," popsal starosta městyse Nový Hrádek Zdeněk Drašnar.

Opravu pomníku inicioval bývalý zdejší občan Lubomír Hejzlar. Městysu však trvalo dva roky, než se vše podařilo dotáhnout do konce. Na opravu kolem 70 tisíc korun získal dotaci od ministerstva obrany.

Vesnicím ubývají obyvatelé, slouží rekreaci

Dlouhé a Rzy bývaly původně samostatné obce, nyní patří pod Nový Hrádek. V roce 1900 je obývalo 372 lidí, letos tam žije 27 lidí s trvalým bydlištěm, pohraniční vesnice využívají hlavně chalupáři.

"Podobné pomníčky s odlitkem přísahající ruky a nápisem Věrni zůstaneme jsou po celé Praze, ale na Dlouhém je ruka ve větším měřítku. Potýkali jsme se s otázkou autorských práv, sochař Pavel Doskočil musel zhotovit repliku podle obrázku," řekl Drašnar.

Někdejší československý ministr zahraničí Jan Masaryk se po válce jezdil rekreovat do Bartoňových vil, které si pronajímalo ministerstvo zahraničí. Nyní je využívá k rekreaci Policie ČR.

Bude výstava fotek, beseda s pamětníky

Slavnost se koná 28. října na křižovatce u bývalých Bartoňových vil. Ve 13:45 hodin tu přivítají hosty, od 14 hodin zazní slavnostní proslovy a odhalí pomník.

V sále policejní budovy se uskuteční výstava historických pohlednic a fotografií místní části Dlouhé-Rzy. Návštěvníci uvidí také ukázky dobové výzbroje a výstroje. Parkovat se dá v policejním areálu.

V 15 hodin začne beseda s pamětníky. Osmdesátiletý Lubomír Hejzlar byl svědkem incidentu 6. května 1945. Jednadevadesátiletý Vladimír Smola je autorem unikátních fotografií ze slavnostního odhalení památníku v září 1947.