Ukázky bitvy na Chlumu u Hradce Králové se účastnilo čtyři sta vojáků, čtyřicet...

Ukázky bitvy na Chlumu u Hradce Králové se účastnilo čtyři sta vojáků, čtyřicet koní a dvacet děl (5. července 2014). | foto: Martin Veselý, MAFRA

Chlum viděl nelítostnou řež, v akci bylo 400 „vojáků“

  • 1
Čtyři stovky vojáků, čtyřicet koní a dvacet děl. Takové bylo obsazení bitevní ukázky na Chlumu u Hradce Králové, kterou v sobotu vyvrcholila vzpomínková akce ke 148. výročí rozhodující bitvy prusko-rakouské války.

Zhruba hodinu trvající válečnou řež sledovalo ze svahu více než dva tisíce návštěvníků. Letošní rekonstrukce připomněla osud mladého poručíka Paula von Hindenburga, pozdějšího říšského prezidenta, jenž se střetu v roce 1866 na straně vítězných Prusů zúčastnil. 

Vše odstartovalo krátce po čtrnácté hodině nástupem třicetičlenné pruské pěchoty. Z protější stráně se ozvaly salvy děl, na poli vzplály kupky sena a do útoku vyrazili rakouští pěšáci v čele s myslivci. Následovaly je jezdecké oddíly. Během chvíle se scéna proměnila v bojovou vřavu. Dominovala jí kanonáda z děl a hřmot předovek i zadovek. Pole se začalo plnit bezvládně ležícími těly.

„Mám z toho smíšené pocity. Muselo to být hrozné, člověk si to ani nedokáže představit,“ popsala své dojmy Marie Rybová z Lužan, která akci pravidelně navštěvuje.

„Jedem, ať to stihneme,“ zakřičel po přibližně čtyřiceti minutách velitel rakouské dělostřelecké jednotky. Kanóny se posunuly do středu bitevní scény a ukázka se chýlila ke konci. Zatímco doznívala střelba a poslední bojůvky jezdců na koních, Prusové s rukama nad hlavou slavili vítězství.

„Zajímám se spíš o druhou světovou válku, ale musím říct, že tohle se mi líbilo. Zaujaly mě uniformy a ohlušující rány z děl,“ říkal spokojeně návštěvník Petr Nagy z Trutnova.

Do akce se zapojilo více než čtyři sta nadšenců v dobových uniformách z Čech, Polska, Rakouska, Itálie, Slovenska a Německa. Dva příznivci vojenství přijeli dokonce ze Spojených států amerických. „Jezdí sem poslední dva roky, mají naši vojenskou historii rádi,“ poznamenal hlavní organizátor Radek Balacárek z pořádající Gardy města Hradec Králové.

Premiéra i derniéra zároveň

Přestože přípravy na repliku bitvy zaberou několik měsíců, na bojišti aktéři především improvizují. Vědí pouze to, kdo má vyhrát. „Je to v podstatě historické divadlo pod širým nebem. Provedení bojových střetů je improvizace a záleží na umění jednotek. Máme tu nevýhodu, že ukázka je premiéra a derniéra zároveň. Nácvik není možný, protože by byl stejně drahý jako bitva samotná,“ vysvětlil Balcárek.

Hlavním motivem letošní akce byl osud mladého německého poručíka Paula von Hindenburga, jenž se během první světové války stal polním maršálem a poté prezidentem Německé říše. Před 148 lety coby devatenáctiletý mladík velel četě pruského vojska. Nechybělo mnoho a z východních Čech se už nikdy nevrátil. „Utrpěl zranění hlavy, prostřelenou přilbu měl na svém psacím stole až do pozdního věku,“ doplnil málo známou informaci Radek Balcárek.

Skutečné bitvy na Chlumu se zúčastnilo více než 400 tisíc vojáků, z toho zhruba padesát tisíc zemřelo, bylo zraněno nebo skončilo v zajetí. Jednalo se o rozhodující střet prusko-rakouské války a historicky největší bitvu na českém území.

Organizátoři z Gardy města Hradec Králové už přemýšlejí nad dalším ročníkem. Ten by tentokrát měl představit historickou postavu z rakouského tábora.