Jaroslav Švorc se už další povodně nebojí.

Jaroslav Švorc se už další povodně nebojí. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Bez dobrovolníků bychom úklid nezvládli, říká vyplavený muž z Krkonoš

  • 1
Po dvou měsících dřiny po povodni se Jaroslav Švorc může konečně spokojeně rozhlédnout kolem své roubenky v Krkonoších. "Teď už je dobře," říká penzista ze Svobody nad Úpou, ale práce na vyplavené chalupě má ještě na rok.

Svobodou nad Úpou se ničivá vlna z Černohorského potoka prohnala první červnovou neděli nad ránem. Překvapila i Jaroslava Švorce s jeho manželkou.

Do roubenky, kterou ve Svobodě opravují a zkrášlují už 35 let, se manželé přestěhovali natrvalo až "na důchod". Po sedmi klidných letech je ale překvapila blesková povodeň.

Navíc zcela nečekaně, z koryta se vylil do té doby neškodný Černohorský potok, kterému místní říkají Klausův (reportáž z doby po povodni čtěte zde).

"Teď už je dobře," shrnuje majitel poslední dva měsíce. Na jeho vyčištěném pozemku už se zase zelená tráva, ale ještě před dvěma měsíci se roubenka s garáží ztrácely pod metrovým nánosem bahna a kamení.

"Jenom z mého pozemku odvezli přes 30 tater kamenů," podotýká třiašedesátiletý důchodce.

Pouze několik kamenů si na zahrádce nechal na budoucí skalku, jinak je dnes všechno pryč. I veškerý nábytek a spotřebiče, které zničila velká voda.

Trvalo dlouhé čtyři dny, než se podařilo vrátit potok do původního koryta a uvnitř chalupy po povodni zbylo třicet centimetrů bahna.

Pomohli hasiči, rodina, kolegové i cizí

"Je to dost velký zásah do života. Ještě tak rok budeme makat, než to dáme do původního stavu," říká smířeně Švorc a dodává, že bez pomoci dobrovolníků by se vůbec neobešel.

Povodně v kraji a v číslech

* 2 povodňové vlny udeřily v hradeckém kraji - v neděli 2. června a znovu o týden později
* 100 obcí zasáhla velká voda
* 3 lidské oběti
* 871 milionů korun - odhad škod v kraji
* 70 milionů korun dosáhly škody na krajském majetku, nejvíce voda poničila silnice, ale i dvě školy v Hostinném
* 133 milionů korun vykázal jako škodu Krkonošský národní park
* 750 tisíc korun bezprostředně uvolnil kraj pro nejpostiženější obce v kraji - Rudník, Hostinné a Svobodu nad Úpou na Trutnovsku

"Rozesílal jsem teď děkovné dopisy, protože bez dobrovolníků bychom to nezvládli," vypráví důchodce, jehož roubenka stojí na kopci u silnice vedoucí ze Svobody směrem na Janské Lázně.

V první fázi Švorcovým pomáhali hlavně hasiči a rodina. "Pak mi opravdu hodně pomohli kolegové z mé bývalé práce, přijelo jich na několik dní asi deset," říká Švorc, který působil v Hradci Králové u krajské policie.

Kromě policistů ale pomáhali nezištně i úplně cizí lidé.

"Jeden pán přijel z Ostravy a spal tady tři čtyři dny, další přijel na týden z Nového Města a ten měl zkušenosti z Kounova," pokračuje prošedivělý muž. "Pomohlo nám i pár lidí místních, ale abych řekl pravdu, ty bych spočítal na prstech jedné ruky."

Po katastrofě, která jim zdevastovala zahradu, dům i auto, nemohli s manželkou spát. Bez léků neusnuli.

"Už toho máme docela dost, manželka jela do lázní, aby si trochu odpočinula," svěřuje se Švorc a dodává: "Kdybych to měl absolvovat znovu, tak bych to asi vzdal."

Dokončili kuchyň, ale bojují s mokrými zdmi

Naštěstí měli kde bydlet, první patro zůstalo obyvatelné. Zato přízemí roubenky, kam se voda valila i okny, dodnes připomíná staveniště. Hotová je zatím jen kuchyň, kde vytrhali lino a dřevěné desky a položili novou dlažbu. Ostatní pokoje stále vysychají.

"Nejhorší je, že vznikly další komplikace, když už jsme si mysleli, že máme hotovo," říká majitel. 

Stále lze přispět

Na pomoc obci Rudník přispěchal po povodních web Zapakatel. cz. Prodával speciální poukázky. V pátek pořádá týnišťský Music bar Lefr benefiční koncert, kde vystoupí Jaro Smejkal nebo Livie Kuchařová. I veřejná sbírka kraje běží až do podzimu. Účet: 107-5068790267/0100.

"V jedné místnosti jsme teď museli vytrhat podlahy a rozsekat spodní betony, protože byla pořád mokrá zeď. Pod lepenkou jsme našli čedičovou vatu, ze které úplně kapala voda," líčí Švorc.

Už ale osekal 50 centimetrů omítek a stihl udělat nové. "Neumím si představit, že by něco takového přišlo třeba v říjnu. Už dva měsíce dům v těchhle vedrech vysychá," myslí si.

Další povodně se překvapivě nebojí: "Teď je ten potok tak vyčištěný, že už to snad nepřijde. Myslím, že KRNAP zanedbával v Klausově dole údržbu."

Kromě zničeného nábytku se musel zbavit i všech spotřebičů a dodnes má v servisu nepojízdné auto. Rok starého roomstera neměl pojištěného.

Část vyplavené domácnosti už mu ale pojišťovna uhradila a váží si i další pomoci.

"Dostali jsme asi 30 tisíc od státu, město mi hned druhý den koupilo lednici, protože jsem diabetik a potřebuji mít inzulín v chladu. Také jsme dostali peněžité dary, například od lidí z Pardubic," říká bývalý policista.