Takto vypadalo hřiště Slavie před rekonstrukcí, těžká technika je tam zpět.

Takto vypadalo hřiště Slavie před rekonstrukcí, těžká technika je tam zpět. | foto: Martin Veselý, MF DNES

Stadion hradecké Slavie dva roky po opravě: umělá tráva je na odpis

  • 0
Už po dvou letech se vyměňuje nekvalitní umělý povrch na hřišti hradecké Slavie. Firma však nestíhá plnit termíny a komplikuje tak přípravu fotbalového klubu. Současné potíže kritiky stadionu nepřekvapují, proměnu zanedbaného sportoviště provázejí problémy od jejího začátku.

Stavaři se na Slavii vrátili pouhých 28 měsíců po otevření. Už před dvěma lety se kritici u stříhání pásky na zrekonstruovaném stadionu domnívali, že umělá tráva ani zdaleka nesplňuje přísné podmínky stanovené fotbalovou asociací (FAČR). Jejich hlasy tehdy zanikly v oslavných fanfárách, avšak dnes i nesportovci museli uznat, že zánovní umělý povrch je na odpis.

Jenže oprava zeleného koberce se údajně příliš nedaří a to komplikuje i přípravu hradeckých fotbalistů.

Slavia před opravou

„Stavební firma už poněkolikáté nedodržela termín předání. Mělo se začínat v době, kdy fotbalisté trénují nejméně, tedy v červnu. Místo toho sem najeli až v srpnu, ohlásili dobu trvání šest týdnů, a stále nic. Máme konec října a oni nejenže stále nemají hotovo, ale dokonce se pokoušejí dostat zpátky původní a nyní již rozřezaný koberec,“ říká dobře informovaný zdroj redakce, který si raději přál zůstat v anonymitě.

Obavy hovořit na své jméno jako by měli i fotbalisté. „Jakmile začalo jen trochu pršet, začaly se tvořit kaluže a na Slavii se nedalo hrát ani trénovat,“ upozorňuje jeden z mládežnických hráčů hradeckého klubu.

Kladem při všech nesnázích alespoň zůstává, že město za opravy nic nezaplatí. „Příčinou potíží jsou špatné podkladové vrstvy, které nedostatečně odvádějí dešťovou vodu. Práce podléhají reklamaci a město nebudou stát ani korunu. Podmínkou předání je, že hřiště opět získá akreditaci od fotbalové asociace,“ uvádí náměstek primátora Jindřich Vedlich.

„Umělá tráva musí být způsobilá ke hře za každého počasí, musí tedy propouštět vodu, aby se dalo hrát i na sněhu,“ zdůrazňuje Michal Koťan ze střediska sportovišť při hradeckých technických službách, který je členem komise pro stadiony a hrací plochy FAČR. „Firma pracuje, ale je pravda, že nedodržela termín. Ten poslední stanovila na konec října,“ dodává.

Nejdřív arzen ve škváře, nakonec velké prodražení

Opravu umělého povrchu na Slavii se znepokojením sleduje i fotbalový klub FC Hradec Králové. Jeho příprava je komplikovanější o to, že v současné době se nový umělý koberec pokládá i na jeho malšovickém stadionu.

„Problémy máme hlavně u mládežnických kategorií. Počítali jsme, že v tuto dobu už budou moct na Slavii trénovat. Nemůžeme v potřebné míře využívat přírodní travnaté plochy, protože jejich regenerace je na podzim dost obtížná,“ popisuje potíže sekretář klubu Martin Černík.

Současné reklamační práce jen ilustrují potíže, se kterými se pětihektarový sportovní areál Slavie potýká již od začátku své komplikované proměny v roce 2012.

Už zkraje překvapila čtyřikrát vyšší koncentrace olova, a dokonce osmkrát překročené limity arzenu v původní škváře, na které v uplynulých 30 letech sportovaly tisíce lidí. Ještě předtím se protahovalo výběrové řízení, protože na protest proti údajně podhodnocené ceně z projektu vycouvala jedna ze subdodavatelských firem.

Při samotné stavbě se objevil i problém s jílovým podložím, kvůli kterému měla rekonstrukce čtvrt roku zpoždění a práce se o asi desítky milionů korun prodražily (psali jsme zde).

Podle původních předpokladů měla přestavba hradecké Slavie stát 53 milionů, proměna zanedbaného sportoviště však nakonec vyšla na 76 milionů korun.