Soukromá Česko-německá horská nemocnice Krkonoše ve Vrchlabí

Soukromá Česko-německá horská nemocnice Krkonoše ve Vrchlabí | foto: Otakar Grusser, MAFRA

Za smrt dítěte při porodu dostal lékař z vrchlabské nemocnice podmínku

  • 31
Okresní soud v Trutnově uložil lékaři Aloisi Krulovi z nemocnice ve Vrchlabí dvouletý trest s podmíněným odkladem na tři roky za to, že zavinil smrt dítěte při porodu. Tragédie se stala v srpnu 2011.

Letos sedmaosmdesátiletému Krulovi také soud na tři roky zakázal vykonávat povolání lékaře v oboru gynekologie a porodnictví.

Krul podle verdiktu soudu ze 17. března před porodem špatně odhadl váhu novorozence a místo provedení císařského řezu nesprávně zvolil spontánní porod.

"Provedl přijímací vyšetření třicetileté rodičky, která byla ve 40. týdnu těhotenství. Zjistil u ní váhový přírůstek v těhotenství 27 kilogramů, ale další vyšetření neudělal," řekl místopředseda trutnovského soudu Vladimír Řezníček.

Místo lékařem usuzovaných 4,2 až 4,3 kilogramu měl plod váhu téměř 5,2 kilogramu. Spontánní porod se ale kvůli velikosti plodu nedařil.

Porodník vinu odmítá

Nakonec lékaři nezbylo než spolu s dalším lékařem plod vytáhnout násilně. Při tom došlo k vážným zraněním dítěte a jeho úmrtí.

Lékař vinu odmítl. Hájil se mimo jiné tím, že díky své devětapadesátileté praxi v oboru měl dostatek zkušeností na to, aby odhadl, kdy vést porod klasicky a kdy přistoupit k císařskému řezu.

Obhajoba také namítala, že plod mohl být poškozený již před porodem, což však znalci podle Řezníčka nepotvrdili.

Ředitel vrchlabské nemocnice a senátor Vladimír Dryml zdůraznil, že jde o nepravomocné rozhodnutí soudu. "Po skončení soudu jsme obdrželi posudek Fakultní nemocnice Brno, který mluví opačně," řekl Dryml s tím, že šlo o takzvaný patologický porod.

Podle Drymla nemocnice nemůže ručit za případná pochybení lékaře. "Uvidíme, jak dopadnou další soudy. Jsou tady dva rozdílné posudky," uvedl.

Porodnice je nyní zavřená

K vysokému věku lékaře, kterému v době porodu bylo 84 let, Dryml sdělil, že nemůže nikoho diskriminovat kvůli věku. "U porodu byli dva lékaři, kromě lékaře i primář. Všechno to jsou účelová tvrzení, protože dnes se vyplácí soudit se se zdravotnickými zařízeními, aby se vydělaly peníze," zmínil.

Porodnice ve Vrchlabí je od začátku prosince loňského roku uzavřená. Důvodem jsou podle Drymla údajně tuzemské zákony, kvůli kterým se prý porodnictví stává "superrizikovým".

"Ženy si stěžují i na to, že přirozený porod trvá příliš dlouho, tak jsme se rozhodli porodnici uzavřít," dodal.

V souvislosti s vrchlabskou nemocnicí se loni mluvilo i o dalších podezřelých úmrtích a týrání (více o této kauze čtěte zde).

V roce 1999 zdravotnické zařízení muselo vysvětlovat smrt dvou pacientů, které lékaři včas nepřevezli do nemocnice s lepším vybavením. Znalecká komise však pochybení ze strany nemocnice nenalezla.

,