Univerzita Hradec Králové otevřela novou budovu přírodovědecké fakulty. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Fakulta dostala nové laboratoře i posluchárny, odpočívat se dá v atriu

  • 0
Nová budova Přírodovědecké fakulty Univerzity Hradec Králové od středy oficiálně slouží studentům i výzkumníkům. Kolos za 450 milionů korun vyrostl v kampusu Na Soutoku.

Budova má 4 podlaží, 24 učeben, 23 laboratoří, 351 oken a 324 dveří. Využijí ji pedagogové i studenti z katedry chemie, biologie, fyziky, matematiky a kybernetiky.

Ti jistě ocení nejmodernější vybavení včetně útulné auly, počítačové učebny i odpočinkového atria. Do budovy, na jejíž stavbu použili 103 tisíc cihel a která je uvnitř celá zbarvená do žluta, dochází 630 studentů a přibližně 70 zaměstnanců.

Stavba trvala necelé dva roky, náklady pokryla státní dotace, k níž univerzita přispěla necelými 30 miliony.

„Hlavním cílem bylo vybudovat špičkově vybavené přírodovědné prostory pro výuku a výzkum. Vzdělávají se tu studenti ve velmi žádaných studijních oborech, jako je Systematická biologie a ekologie, Toxikologie a analýza škodlivin a Finanční a pojistná matematika,“ uvedl rektor univerzity Kamil Kuča.

Žlutá fakulta je třetí budovou v areálu, doteď ho tvořily Pedagogická fakulta a Fakulta informatiky a managementu. „Objekt architektonicky navazuje na sousední budovy, výrazněji se však od nich liší pojetím interiéru i jeho výtvarným řešením, které se například barvou a designem mobiliáře hlásí k identitě značky fakulty,“ řekla mluvčí univerzity Zuzana Boučková.

Nejen design, ale i hygienická smyčka

Nové zázemí pro přírodní vědy si pochvalují i výzkumníci. „Důležité je, že kromě obvyklých poslucháren a kabinetů máme prostory nezbytné pro vědeckou práci. Mluvím zejména o moderních a technologicky náročně řešených laboratořích, které jsou na katedře biologie uspořádány v hygienické smyčce zabraňující kontaminaci látkami používanými při experimentech,“ řekl děkan Přírodovědecké fakulty Pavel Trojovský.

„Projektová dokumentace budovy vycházela z moderních trendů výstavby laboratoří významných vědecko-výzkumných světových pracovišť,“ doplnil děkan.

Přírodovědecká fakulta, jejímž zhotovitelem je firma Gemo Olomouc, je také kompletně vybavena moderní audiovizuální technikou. Žlutá fakulta na univerzitních pozemcích u soutoku Labe a Orlice není poslední stavbou rozrůstajícího se kampusu. V blízké budoucnosti chtějí akademici navázat sportovní halou v části přiléhající silničnímu okruhu.

„Chceme vybudovat sportovní zázemí, jež bude sloužit našim studentům i dalším vysokým školám ve městě a také sportovním klubům. Univerzita už zadala zpracování rozvojové studie lokality, v níž chce zároveň místo stávajícího modelu parkování nabídnout parkovací domy,“ dodal kvestor Stanislav Klik.