Vizualizace nové Přírodovědecké fakulty Univerzity Hradec Králové (16.2.2015).

Vizualizace nové Přírodovědecké fakulty Univerzity Hradec Králové (16.2.2015). | foto: UHK

Univerzita buduje novou fakultu, pro školu je to událost desetiletí

  • 3
Chvíle, na kterou Univerzita Hradec Králové dlouho čekala, je tu. Škola minulý týden zahájila dlouho očekávanou výstavbu nové budovy přírodovědecké fakulty. Projekt za půl miliardy není v kampusu poslední, v budoucnu přibude i nová tělocvična. Součástí budou moderní laboratoře.

Cena stavebních prací činí 345 milionů korun, dalších necelých 100 milionů bude stát vybavení. Většinu nákladů pokryje státní dotace, část hradí z vlastních zdrojů univerzita.

Zahájení stavby je pro hradecké akademiky velmi důležité. „Novou budovou se podstatně rozroste univerzitní kampus, zalidní se novými studenty a pracovníky, kteří do ní přesídlí ze stávajících budov. Ty budeme moci buď prodat, nebo nabídnout dalším součástem univerzity, jež jsou nyní v nájmu. Ušetříme peníze a zvýšíme efektivitu chodu celé školy,“ říká rektor univerzity Josef Hynek.

O projektu

  • Budova přírodovědecké fakulty vychází z původní myšlenky architekta Ivana Bergmanna, podle níž stavbu vyprojektovala společnost Arch. Design project pod vedením architekta Jana Stoklasy.
  • Autorem koncepce univerzitního areálu Na Soutoku je firma S-projekt Zlín, která jej vytvořila v 1. polovině 90. let 20. století.
  • Koncem ledna podepsal rektor smlouvu s firmou Gemo Olomouc, která se stala vítězem soutěže o zhotovitele stavby.
  • Stavba má být hotova do konce září 2016, celá budova by měla být kompletně vybavena v průběhu roku 2017.
  • Univerzita ještě musí vypsat soutěž na dodavatele mobiliáře, audiovizuální techniky a laboratorní technologie.
  • Nový objekt začne fakultě sloužit od září roku 2017.

Objekt architektonicky navazuje na sousední budovy. „Výrazněji se od nich bude odlišovat pojetím interiéru i jeho výtvarným řešením, které se barvou či designem mobiliáře bude hlásit k identitě značky fakulty,“ uvedl kancléř univerzity Ondřej Tikovský.

Moderní laboratoře i sklady chemikálií

Kromě poslucháren zaberou velkou část budovy supermoderní laboratoře či sklady chemikálií, které třeba na katedře biologie budou uspořádány v hygienické smyčce zabraňující kontaminaci okolního prostředí látkami používanými při experimentech.

„Kapacita objektu umožní pohodlnou práci více než tisícovce studentů a přibližně sto sedmdesáti zaměstnancům,“ vypočítává kancléř.

Třetí budova nebude poslední stavbou univerzity, na výukové objekty v budoucnu naváže ještě sportovní hala. V kampusu se také upravuje prostranství, kde bude odpočinková zóna, fontána a studentský park. Ten se otevře ještě letos (více čtěte zde).

Na přírodovědecké fakultě studuje přibližně 700 studentů v oborech souvisejících s fyzikou, chemií, matematikou a informatikou. V kampusu už sídlí pedagogická fakulta a fakulta informatiky a managementu.