Na snímku z října 2012 ostraha jihlavského stadionu kropí vodou sparťanské fanoušky

Na snímku z října 2012 ostraha jihlavského stadionu kropí vodou sparťanské fanoušky | foto: Jaroslav Šnajdr, MF DNES

Univerzita Hradec nabídne klubům i fanouškům protichuligánský kurz

  • 3
Hradecká univerzita připravila v Česku jedinečný kurz, jehož absolventi se naučí zvládat a předcházet řádění sportovních fanoušků. Hlásit se mohou vůdci fanklubů i sportovní funkcionáři.

Fandové brněnské Komety na hradeckém zimním stadionu den před Silvestrem nejprve roztáhli transparent s nápisem "Modrobílí fanatici" a pak jako by skutečně zešíleli. Odpálili petardy, halu zamořil kouř z dýmovnic a vše vyvrcholilo rvačkou s pořadatelskou službou. Zápas kvůli tomu začal o čtvrt hodiny později (více zde).

Nedávný incident znovu připomněl, že problémy s radikálními fanoušky zatím český sport neumí dostatečně řešit. Jak řádění chuligánů vymýtit?

Kurz nabídne teorii i praxi konfliktních situací

Recept nabízí hradecká univerzita a antropolog a sociolog Josef Kasal. Tento expert připravuje ojedinělý kurz, jehož absolventi se stanou odborníky schopnými konfliktní situace zvládat a v ideálním případě jim i předcházet.

Do kurzu, který posluchačům nabídne hluboké teoretické i praktické informace o fenoménu chuligánství, se bude moct přihlásit každý. Ocení ho však hlavně sportovní kluby, které už nyní mají často ve svých řadách člověka, jenž má vztahy s fanoušky na starosti.

"Klubům chceme kurz nabídnout už teď v lednu," prozrazuje doktor Kasal, jemuž shodou okolností vyjde tento měsíc publikace nazvaná Kultura a fotbalové násilí.

Kurz je připraven a univerzita jej otevře ve chvíli, kdy uvidí, že je o něj dostatečný zájem. Začít by mohl v nejbližších týdnech.

Seminář ukáže, proč vybuchne násilí

Posluchači se během cyklu přednášek dozvědí, jak komunikovat s fanoušky, naučí se základy práce s rizikovými skupinami mládeže, čekají je i praktická komunikační cvičení.

"Ta budou vycházet z přístupu zaměřeného na člověka, což je taková terapeutická metoda rozhovoru a komunikace s lidmi na základě empatie," vysvětluje Kasal.

Seminář by měl dál naučit, jak se pořadatelé mají chovat, aby si získali autoritu, jak a proč dochází k výbuchu násilí, a posluchači se také dozvědí, o jakou společnost a síť vztahů mezi fanoušky vlastně jde.

"Vyškolený expert bude styčným důstojníkem, který pomůže nastavit přiměřenou úroveň chování na stadionech," doplňuje proděkan pro studijní záležitosti hradecké univerzity Václav Víška.

Akademici počítají s tím, že budou spolupracovat i s některými fankluby. Pokud budou mít jejich členové zájem, sami si mohou kurzem projít. Zároveň budou při společných sezeních s odborníky řešit konkrétní problémy bezpečnosti na stadionech.

Odborník se inspiroval u Němců a Britů

"Jde nám především o výměnu zkušeností a vzájemnou diskusi," upozorňuje Kasal. Pokud by vše šlo podle plánu, do kurzu by se časem pravidelně hlásili činovníci klubů, pořadatelská služba i vůdci fanklubů.

Inspiraci nacházejí hradečtí akademici hlavně v Německu a Velké Británii, kde mají s prací s fanoušky díky mnoha takzvaným "fan projektům", které se zde prosadily už v 90. letech, bohaté zkušenosti.

Ve fotbalových velmocích je už takřka zvykem, že na vyšší úrovni mají v každém klubu člověka - často vyškoleného sociálního pracovníka či pedagoga - který má vše kolem práce s fanoušky na starosti. Jsou placeni klubem nebo městem a nepokojům se snaží zabránit.

"Mají na starosti koordinaci mezi fanoušky, policií, klubem, městem a dalšími aktéry. Funguje to dobře," popisuje Kasal. Ve sportovním světě se pro tuto pozici vžil termín "supporter liaison officer" a u nás už takto vyškolený specialista pracuje například ve fotbalovém klubu v Liberci. V Česku však patří k výjimkám, přestože o kurz už dříve projevila zájem i fotbalová asociace.

Kluby by se chtěly zbavit výtržníků

Kluby by takového experta uvítaly. "Jsem pro, abychom se přibližovali anglickému modelu. Avšak důležitá je i finanční stránka věci. Takoví lidé musejí být placení klubem, musíme si je vychovat, dát jim prostor konat tak, aby se vymýtilo chuligánství, výtržnictví a další nešvary," uvažuje sekretář FC Hradce Králové Martin Černík.

"Vše, co přispěje k uklidnění a vyšší bezpečnosti, je přínosem," říká šéf hokejového Mountfieldu HK Aleš Kmoníček.

Fotbal trápí potíže s neposlušnými fandy nejvíc. Zápasy často narušují výtržnictvím lidé, kteří do kotle ani nepatří, a natropí starosti pořadatelům dělbuchy a další pyrotechnikou.

"To bohužel bývají lidé, kteří se vloudí do jinak dobrého fanouškového jádra," soudí Černík.

Aleš Kmoníček se s podobnými problémy ve své sportovně-manažerské kariéře setkal málokdy. Nejhorší zkušenost si prožil až minulý týden právě proti Kometě.

Kdo zaplatí odborníka? ptají se v klubech

Oba kluby zatím spolupracují výhradně s policejními složkami a bezpečnostní službou. V budoucnu by je mohl zastoupit člověk, který by s oběma stranami komunikoval a pohyboval by se také mezi fanoušky.

"Určitě bychom někoho s těmi dispozicemi v řadách fanklubu našli, avšak nejsem přesvědčený, že to je správná cesta," říká Kmoníček.

"Musejí mít nejen fyzické předpoklady, ale i další - studium psychologie a potřebné vzdělání," poukazuje na komplikace. Kluby také tvrdí, že celá věc má jeden zásadní háček: "Kdo takové odborně vyškolené lidi bude platit?" ptá se manažer.

Tento model však už úspěšně funguje ve fotbalovém Liberci: "Takový člověk jako je tam, funguje na třech až čtyřech židlích. Dělá marketing, spolupracuje na webu a je i šéfem fanklubu," přibližuje Černík.