Po převedení školy na město je o studium na úpickém gymnáziu zase zájem. Ilustrační foto

Po převedení školy na město je o studium na úpickém gymnáziu zase zájem. Ilustrační foto | foto: Michal Klíma, MAFRA

Úpice ubránila gymnázium před krajským slučováním, provozuje ho město

  • 0
Gymnázium a střední odbornou školu v Úpici měl potkat stejný osud jako další střední školy v Královéhradeckém kraji. Sloučení s gymnáziem v nedalekém, dříve okresním Trutnově. Radnice ale po několikaletém boji dostala školu pod svou správu. Budovu má od kraje pronajatou na deset let, pak připadne městu.

Městské gymnázium teď zahájilo svůj první rok poté, co se Úpičtí v čele s tehdejší starostkou Iljanou Beránkovou vzepřeli plánům kraje a letos v lednu jim hejtmanství školu předalo.

Ve stopách starostky, která boj za školu začala, pokračuje i současný starosta Jaroslav Hůlek, který ji chce v městských rukách udržet.

"Všechno jde zatím bez problémů. Školní budovy máme od kraje zapůjčené na deset let. Pokud po tu dobu školu udržíme, budovy by pak přešly do majetku města," řekl starosta.

Které školy už se sloučily

Rychnov nad Kněžnou
Střední průmyslová škola se Středním odborným učilištěm obchodu a řemesel

Nový Bydžov
Střední odborná škola s Technickou a řemeslnou školou v Hlušicích

Trutnov
Střední lesnická škola s Lesnickou školou ve Svobodě nad Úpou

Hořice
Gymnázium s Obchodní akademií a Střední zemědělskou školou

Nové Město nad Metují
Střední průmyslová škola se Střední odbornou školou a Středním odborným učilištěm

Studentů se převod nijak nedotkl, škola pouze změnila svůj název na Městské gymnázium a střední odborná škola Úpice. Město školu provozuje jako příspěvkovou organizaci.

"Město nám platí provozní náklady, mzdy dostáváme od státu prostřednictvím kraje. Podle mého fungujeme dobře," míní ředitelka školy Irena Dobiasová.

Roční rozpočet na provoz školy činí 1,9 milionu korun. To je podle starosty částka pro město přijatelná. "Důležité je, aby škola byla naplněná a z toho strach nemám. Městská rada chce školu udržet. Bez střední školy by město hodně ztratilo," míní Hůlek. Škrtání nákladů prý zatím nehrozí.

Řešení s městem je rychlejší, pochvaluje si ředitelka

Pro vedení školy bylo náročné především období, kdy kraj školu na město převáděl, což bylo spojeno s komplikovanou administrativou. V současnosti už se škola vrátila do svého běžného tempa.

"Když škola měnila provozovatele, měli jsme nejvíc práce. Vznikala nová organizace, která musela mít nové identifikační číslo. Co se současné administrativy týče, děláme vše stejně, jak tomu bylo dřív. Výhodou je, že k městu máme blíž. Když se tedy něco řeší, je to rychlejší," zhodnotila novou situaci Dobiasová.

Před dvěma lety kvůli spekulacím o slučování škol začali gymnáziu ubývat studenti.

"O sloučení se mluví několik let a rodiče ztrácejí chuť posílat své děti do školy s nejistou budoucností. Pokud něco rychle neuděláme, úpické gymnázium zanikne samo," tvrdila tehdy starostka Beránková.

Po převedení školy na město je o studium na úpickém gymnáziu zase zájem. "Oproti loňskému roku zaznamenáváme mírný vzestup zájmu," informovala Dobiasová.