Problematická stavba obchodního parku roste u Hradce Králové směrem na...

Problematická stavba obchodního parku roste u Hradce Králové směrem na Třebechovice pod Orebem (3.3.2015). | foto: Martin Veselý, MAFRA

Pohled politiků na miliony za černou stavbu se liší, lidé mají jasno

  • 18
Vzít si od developera sedm milionů do městské kasy a nechat ho dostavět černou stavbu, nebo lpět na pravidlech slušného chování a stavbu nepovolit? Zatímco politici v Hradci Králové jsou v této otázce rozděleni, čtenáři v anketě na iDNES.cz mají jasno. Byl by to podle nich úplatek.

Když zastupitelé 29. září hlasovali pro odvolání souhlasu k umístění stavby na pozemku, kde chce firma CTP stavět skladovací haly, kromě tří nepřítomných nehlasovali nebo se zdrželi jen tři zastupitelé: Lukáš Kozubík a Eva Matyášová z ANO 2011 a Oldřich Vlasák z ODS. Ostatní byli jednoznačně pro odebrání souhlasu.

Po necelých dvou měsících, výhrůžkách a příslibu sedmi milionů do městské pokladny už postoj zastupitelů není tak jednoznačný (více o nabídce peněz za souhlas zastupitelů zde).

Mezi zastupitelskými kluby, ale i uvnitř nich se začínají jevit rozdílné názory, jak ve věci načerno stavícího developera dál postupovat.

Bývalý europoslanec by peníze přijal

Jednoznačně pro přijetí částky, kterou zhruba devadesát procent hlasujících v anketě iDNES.cz považuje za úplatek, je zastupitel za ODS a bývalý primátor Oldřich Vlasák.

„Takový případ jsme ve městě měli několikrát, ale pokuty byly v řádu desítek tisíc korun. Tato firma dostala suverénně nejvyšší pokutu, 1,7 milionu, kterou zaplatila. Kdyby se zavázala ve městě udělat něco hezkého, proč jí nevyjít vstříc? Ostatní podmínky splnila,“ míní Vlasák.

To šéf klubu ČSSD Rostislav Jireš je na opačném pólu: „Je rozdíl v tom, když firma přijde už dopředu s tím, že by chtěla ve městě něco zafinancovat, a tou, která s nabídkou přijde až poté, co udělala něco špatně. To se nedá brát jinak než jako úplatek. A ty se neberou. Náš klub to na 99,99 procent nepodpoří,“ míní.

Jednoznačně proti jsou i zastupitelé Změny pro Hradec a Strany zelených.

„Vidíme to jako nebezpečný precedent a do budoucna pro další firmy návod, jak postupovat,“ tvrdí Adam Záruba, jehož zastupitelský klub postup nizozemského developera kritizuje dlouhodobě.

Náměstek primátora už firmě nevěří

Na precedentní situaci upozornil i náměstek primátora Jindřich Vedlich z TOP 09: „Model, že někdo postaví něco načerno a pak nabídne kompenzaci, není dobrý. Tato firma navíc deklaruje, že je spolehlivým partnerem. Já jí nevěřím už proto, že její představitel pan Vos se asi před třemi lety zajímal o pozemky u Aldisu, rok nás vodili za nos a nic z toho nebylo. Pro mě firma není důvěryhodná.“

Že tento postup není u CTP ničím novým, upozornila náměstkyně primátora Anna Maclová (Koalice pro Hradec): „Jsme už třetím městem, kde firma postupuje tímto způsobem. S tím se neztotožňuji a nechci podporovat přístup, že kdo má peníze, koupí si vše.“

Vnímali byste sedmimilionový dar pro město za legalizaci černé stavby jako úplatek?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pátek 27. listopadu 2015. Anketa je uzavřena.

Ano
Ano 3792
Ne
Ne 403

Jako pokus o uplacení představitelů města vnímá nabídku CTP i šéf zastupitelského klubu komunistů Lubomír Štěpán: „Je to pokus o korupční jednání a k tomu se nepřipojíme.“

ANO chce záruky, úplatek prý nevidí

Naopak finanční příslib městu jako úplatek nevidí zastupitelský klub opoziční ANO 2011.

„Úplatek je podsunutí peněz za nějakým účelem, a to tady nevidím. Pokud bychom nabídku přijali, měli bychom být obezřetní a vyžadovat záruky ještě před vlastním schválením,“ navrhl šéf zastupitelského klubu Václav Víška.

Nejistí v názoru jsou členové nejsilnější strany v zastupitelstvu, Hradeckého demokratického klubu.

„To, že udělali chybu, je jasné, chybovat je lidské. Otázkou teď je, jestli je možné ji napravit. Odpověď na to neznám a tápu. Z praktického hlediska si říkám, že by bylo dobré, kdyby se postavilo něco pro občany, na druhé straně však existují určité principy a za nimi by se mělo stát,“ říká šalamounsky předseda zastupitelského klubu Arnošt Urban.

Jeho kolegyně náměstkyně Romana Lišková, však má jasno: nabídku developera by přijala.

„V developerské branži jsem se v minulosti pohybovala a je pravda, že někdy je potřeba začít se stavbou dřív. Není to dobře, ale dělá se to. Pokud firma dostane příkaz k demolici, bude pro ni levnější zaplatit pokutu za jeho neuposlechnutí. Torzo hal pak bude na kraji města stát roky a nikdo nebude mít nic, ani developer, ani město. Měli bychom se zamyslet, jestli není lepší, aby všichni měli něco,“ myslí si Lišková.