Zraněná zvířata bude vozit nový automobil, dostal jméno Bodlinka. | foto: Správa KRNAP

V Krkonoších mají zvířecí baby box, zachraňují lišky i dravce

  • 1
Desítky ježků, draví ptáci, pěvci, ale také domácí mazlíčci se každoročně vystřídají v Záchranné stanici pro hendikepované živočichy ve Vrchlabí. Naprostá většina z nich se po ošetření vrací do volné přírody, někteří tu ale stráví i několik let.

Ve venkovních voliérách jich v současnosti je okolo dvaceti: tři výři s chybějícími letkami, které zasáhl elektrický proud, sova pálená, káně, krahujec nebo krkavci. Zbytek života zde stráví samice lišky.

„Přivedl ji pán na vodítku, povídal, že ji zachránil před myslivci, a prosil nás, ať ji hlavně nezabíjíme,“ říká vedoucí stanice Ondřejka Bachtíková.

Do volné přírody se nemůže vrátit ochočená kuna ani straka. „Zvířata, která jsou odchovaná v zajetí, neumí lovit a vyhledávají kontakt s lidmi. Liška by buď zemřela hlady, nebo by ji někdo zabil, protože by si myslel, že má vzteklinu,“ uvádí.

Každoročně stanicí, která se nachází v zámeckém parku mezi sídlem Správy KRNAP a Krkonošským muzeem, projde 150 až 200 zvířat. Nejčastěji jde o mladé ježky, bez pomoci lidí by nepřežili zimu, ročně o 40 až 70 jedinců.

Kromě hmyzožravců se ochranáři starají hlavně o káňata, poštolky a další dravce, mláďata pěvců, zřídka o srnčí nebo jiné savce. Ptáci se učí znovu létat a lovit v rozletových místnostech a nové venkovní voliéře, kterou stanice využívá od loňského roku.

Nejvzácnějším obyvatelem útulku v poslední době bylo mládě vydry. Hasiči ji před dvěma lety našli v přítokovém kanálu Klínového potoka v Dolním Dvoře. Po zotavení odcestovalo do záchranné stanice při Muzeu Šumavy v Kašperských Horách, ve Vrchlabí totiž nemají pro trvalý chov vyder vhodné prostory.

Přestože se útulek, jako jediné zařízení svého druhu v regionu, zaměřuje na divoká zvířata, čas od času v záchranné stanici pobývá morče, králík nebo jiný domácí mazlíček. Lidé je přinášejí do zvířecího baby boxu.

Útulek má nový plášť

První útulek pro poraněná zvířata ve Vrchlabí vznikl v 70. letech, tehdy jako součást minizoo Správy KRNAP. V roce 2008 stanici zničil požár, zvířata i zaměstnanci se přesunuli do vedlejší budovy. Ochranáři objekt, v němž původně bývaly kanceláře správy národního parku, za evropské peníze postupně opravili.

Generální rekonstrukce skončila letos na jaře výměnou oken, střechy a opláštění. V rámci projektu útulek získal také nové vozidlo pro převoz zvířat. Ochranáři ho minulý týden pokřtili příznačným jménem Bodlinka.

„V tyto dny ho kolegyně využívají při transportu žab na bezpečná trdliště. V příštích týdnech povezou ježky přezimující v záchranné stanici zpět do volné přírody,“ říká mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.