Archeologický park ve Všestarech u Hradce Králové - ukázky výroby galských kožených bot a doplňků | foto: Ondřej Littera, MAFRA

V archeoparku ve Všestarech vznikne pravěké podsvětí i nebe

  • 1
Centrum živé a experimentální archeologie ve Všestarech u Hradce Králové čeká velká proměna. Archeologové tam chtějí do dvou let za čtyřicetimilionovou dotaci vybudovat archeopark, který nebude mít v Česku ani v Evropě obdoby. Smrtelníkům přiblíží pravěk v měřítku jedna ku jedné.

Jako základ nového archeoparku poslouží všestarská pravěká vesnice, kterou doplní nový neoliotický dům a konstrukce pravěkých staveb, jako byly zemnice, pohřebiště nebo pravěké studny.

ARCHEO BUDE I CYKLOTRASA

Kromě rozšíření parku se počítá také s vybudováním nové cyklotrasy mezi Všestary a Hradcem Králové. Stezka cyklisty provede po místních archeologických lokalitách, lidé se budou moci zastavit třeba na místě nálezu ostatků mamuta ve Svobodných Dvorech, v Plotištích na neolitickém sídlišti a pohřebišti nebo v Lochenicích u rondelu - pravěké kruhovité stavby.

Na jednotlivých zastávkách budou informační tabule, aby lidé mohli zapojit představivost a fantazii při pohledu na okolní krajinu.

"Velmi neobvyklé je spojení expozice a muzea pod širým nebem. Tyto aktivity jsou v České republice, ale i v evropských zemích velmi často oddělené," vysvětluje jedinečnost projektu jeho zakladatel a vedoucí Katedry archeologie na Univerzitě Hradec Králové Radomír Tichý.

Muzejní expozice bude rozdělena do tří pater a bude představovat podsvětí, pozemský život a nebe.

V podzemí budou umístěny modely a rekonstrukce archeologických vykopávek, podzemní stavby, jeskyně a pohřební komory. Uprostřed bude model pravěké krajiny a rekonstrukce života pravěkých lidí, což bude vidět i z ochozu horního patra jakoby z ptačí perspektivy.

"Tento celek by měly tvořit rekonstrukce a repliky, tedy nerozlámané originály. Na ty rozlámané však pamatujeme také, budou ve dvou výstavních sálech pro dočasné výstavy. Lidé by měli vidět i torza dochovaná z dávných dob už proto, že se s nimi mohou setkat třeba při stavební činnosti," míní Tichý.

Pravěkou vesnici navštěvují školní exkurze i veřejnost už přes deset let, studenti i pedagogové z katedry archeologie hradecké univerzity tam zkoušejí metodu archeologického experimentu.

"Ve vesnici jsme zažili řadu pěkných okamžiků, například při zimním nocování v pravěkých stavbách," říká archeolog. "Jde o přímou zkušenost návštěvníka a nejen o pasivní vnímání historie prostřednictvím filmu nebo internetu. Rekonstruujeme dobu pravěku v měřítku 1:1," popisuje princip archeoparku Tichý.

Archeopark ve Všestarech u Hradce Králové se rozroste. Ilustrační foto