Starosta Trutnova Ivan Adamec se chce sám chopit předsednického postu ODS v kraji.

Starosta Trutnova Ivan Adamec se chce sám chopit předsednického postu ODS v kraji. | foto: Ondřej Littera

V krajské ČSSD a ODS zuří povolební boj. Ohroženi jsou oba předsedové

  • 1
Sotva skončily volby, v královéhradeckých krajských táborech ČSSD a ODS se rozhořel boj o moc. V ohrožení jsou oba předsedové. Občanským demokratům by chtěl šéfovat nový poslanec Ivan Adamec.

Dva dny před volbami vyšel v hradecké příloze MF DNES celostránkový inzerát ODS s následujícím zněním: "Chceme do Poslanecké sněmovny Hradečáka! Zakroužkujte, prosím, číslo 1 - Pavla Staňka." Právě tento reklamní text oživil už dlouho doutnající spory uvnitř krajské buňky občanské demokracie.

Krajská porážka od hnutí ANO však také pořádně zhustila atmosféru v regionálním táboře ČSSD.

"Stranická válka" vpravo i vlevo má jasné motivy: boj o moc a nalezení viníků neúspěchu. Inzerát ODS, který vyzdvihl Hradečáka Staňka, ranil čtyři zbývající oblastní stranická sdružení.

"Byl to v podstatě naprosto jasný vzkaz Nevolte Náchoďáka či Trutnováka. Finančně jsme se přitom podíleli všichni," rozčiluje se bývalý místopředseda krajské ODS Petr Štěpánek.

Finanční podíl všech však Staněk odmítá a tvrdí, že jeho kampaň platila pouze hradecká oblast.   

Starostu Trutnova Ivana Adamce může hřát, že coby devítka kandidátky dostal téměř dvojnásobný počet kroužků než Staněk a na rozdíl od něj prošel do Sněmovny, a je to právě on, kdo jako první hlasitě zavelel k "palácovému převratu".

Předseda ODS Puš pochybení odmítá

"Krajské špičky by měly převzít zodpovědnost. Tento výsledek nelze přejít bez povšimnutí, to by byla cesta do pekel," hřímá Adamec, jenž se chce sám chopit předsednického postu, "kandidaturu chápu dokonce jako svou povinnost. Předsedou jsem byl čtyři roky, pak jsem se vzdal kandidatury, zkoušel jsem to znovu, ale byl jsem přehlasován. Teď se ukázalo, že moje názory byly rozhodně úspěšnější."

Poslední rozkol uvnitř krajské organizace ODS hoří minimálně od května. Tehdy Adamec s podporou Rychnovska a svého mateřského Trutnovska kandidoval na šéfovský post po současné viceprezidentce Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) Zdeňce Horníkové, ale Hradecko, Jičínsko a Náchodsko prosadily Martina Puše.

"Rychnov a Trutnov jsou od té doby v určité opozici. Lze je pochopit, protože výsledek voleb jim dal za pravdu," konstatuje místopředseda hradecké buňky a krajský zastupitel Miloslav Plass.

Předseda Puš se změnám nebrání, ale jakékoli pochybení odmítá. "Uvidíme, kdo se bude hlásit o práci v tak těžké době. V kraji jsme při kampani udělali, co jsme mohli, naše práce byla kvalitní, ale zásadní změny by měly následovat v celostátním vedení," naráží Puš na lednový republikový volební kongres.

Volební výsledek ČSSD a ODS v kraji

Zisk ČSSD v kraji je 18,57 procent. Volební lístek vhodilo do urny 50 870 lidí, tedy o téměř sedm tisíc méně než v roce 2010.

Zisk ODS v kraji je 7,27 procent. Vybralo si ji 19 933 voličů, oproti roku 2010 strana přišla o více než 38 tisíc hlasů.

Adamcovi se však ani trochu nelíbí, že ODS s kongresem tolik otálí, a zmínil rok staré vystoupení tehdejšího předsedy Nečase po krachu v krajských volbách.

"Bylo to zrežírované divadlo. Současné vnitrostranické prádlo si vypereme doma, ale chyb je celá řada. Musíme si je vyříkat sami, ale nevím, zda bude nějaká ochota. Katastrofální by bylo, kdybychom to přešli," dodává starosta Trutnova a do Sněmovny "prokroužkovaný" poslanec.

Nečekaná porážka od Babišova hnutí ANO významně poznamenala také dění uvnitř krajské ČSSD. I v tomto případě je pod tlakem šéf, tedy předsedkyně Hana Orgoníková.

Neotřesitelná pozice předsedkyně Orgoníkové je v ohrožení

"Sama předsedkyně si musí uvědomit, že náš výsledek není takový, jaký jsme si představovali. Uvidíme, zda k tomu přijme nějaké stanovisko sama od sebe. Když ne, určitě se k tomu postaví jednotlivé okresy, protože výsledek hovoří za vše," říká starosta Náchoda Jan Birke, kterého voliči do Sněmovny posunuli ze čtvrtého místa kandidátky sociální demokracie.

Orgoníková nejenže po 21 letech neobhájila post nejdéle sloužícího českého poslance, ale v ohrožení je i její zdánlivě neotřesitelná pozice krajské předsedkyně ČSSD.

"Domnívám se, že jsem odvedla práci tak, jak jsem ji odvést měla. Samozřejmě o tom povedeme diskusi, je pravda, že celorepublikově i v Královéhradeckém kraji jsme očekávali lepší výsledky, ale nedomnívám se, že bych udělala nějakou chybu. Mojí jedinou chybou je ročník narození 1946," myslí si Orgoníková, která coby jednička kandidátky dostala 2 088 preferenčních hlasů, zatímco čtyřka Birke jich napočítal 5 456.

"Od paní předsedkyně jsem slyšel slova o čtyřech mandátech, ale máme jen dva. Proto se netvářím jako vítěz. Zkrátka můj poslanecký mandát je jen slabou náplastí na celkový výsledek voleb," netají se nespokojeností Birke. Tvrdí, že o své předsednické kandidatuře ještě neuvažoval: "To je předčasné."

Orgoníková vrací Birkemu šťouchanec v komentáři aktuálního otevřeného konfliktu dvou nejmocnějších mužů ČSSD: "Pan poslanec Birke se již postavil na stranu pana Haška. Jsem ráda, že to udělal, protože mnohdy byl jednou tam a podruhé jinde. Konečně se tedy vymezil."