Mamutí kel bude k vidění příští rok v Dobrušce. (Ilustrační snímek)

Mamutí kel bude k vidění příští rok v Dobrušce. (Ilustrační snímek) | foto: Jana Kliková

V dobrušském muzeu lidé uvidí mamutí kel, který se našel poblíž města

  • 1
Muzeum v Dobrušce na Rychnovsku čeká oprava. Po rekonstrukci nabídne svým návštěvníkům novou stálou expozici s průchodem středověkou uličkou i s mamutím klem. Budova, v níž je i unikátní židovská očistná lázeň, by měla znovu otevřít za rok.

Opravdový kel z mamuta, který se našel poblíž města, nebo první ze šesti dílů původní Bible kralické uvidí od příštího roku návštěvníci Vlastivědného muzea v Dobrušce. Po přestavě budovy tam vznikne nová a lákavější expozice.

Část nové expozice seznámí návštěvníky i s dějinami dobrušských Židů. Budova muzea totiž dříve bývala rabínovým domem. Přitom dnes jen sousední synagoga, jejíž opravu město dokončilo před dvěma lety, připomíná, že se muzeum nachází v původní židovské čtvrti. I oprava jeho fasády přiblíží stavbu víc původnímu historickému vzhledu.

"Muzeum bude po synagoze další budovou upravenou tak, aby Šubertovo náměstí vypadalo dobře. Přízemní prostory se upraví, aby tam mohla být lepší expozice a výstavy," uvedl dobrušský starosta Petr Tojnar.

Ukážou, co zbylo z gotické klenby

Nová expozice bude mít dvě části. V té první se lidé seznámí s nejzajímavějšími událostmi a obdobími historie města a regionu. Kromě klu, který nyní restaurují odborníci, tam bude třeba i kamenný dílec z klenebního oblouku z původního středověkého kostela Panny Marie a svatého Václava.

"Pochází z gotiky a objevili ho teprve nedávno," řekl vedoucí muzea Jiří Mach. Expozice bude pokračovat dál do nitra budovy druhou částí věnovanou dějinám Židů. Během rekonstrukce dokonce vznikne průchod z muzea do synagogy.

Návštěvníci pak budou mezi oběma stavbami procházet jako lidé před staletími typicky úzkou středověkou uličkou, poslední takovou ve městě, která se mezi synagogou a muzeem dochovala. Na první pohled je přitom nenápadná, směrem do náměstí už je totiž dávno zazděná.

"Částečně se obnovila při opravě synagogy, nyní se při rekonstrukci muzea upraví její další část. Směrem do synagogy se probourá z muzea nový vchod v místě, kde nejspíš býval kdysi, neboť se tudy chodilo z lázně mikve do synagogy," řekl Mach.

Mikve je v Česku unikát

Právě mikve činí budovu muzea unikátní v celé zemi. Objevil ji zcela náhodně v polovině devadesátých let odborník na židovské dějiny Arno Pařík. Teprve on spatřil v kamenné nádržce s vodou ve sklepě muzea rituální očistnou lázeň, takzvanou mikvi, pocházející zřejmě už z počátku 18. století.

"Takové nádrže byly v okolních domech poměrně časté. Jenže zvláštností této je, že byla v rabínském domě a sloužila právě jako očistná lázeň," upozorňuje Mach a dodává, že byla vůbec první v Česku, na kterou se mohli podívat turisté. Expozici začnou muzejníci připravovat hned po skončení stavebních prací.

"Budou na ni potřeba nemalé náklady, proto žádáme o grant. Pokud vše bude postupovat dobře, otevřeme výstavu v příštím roce," dodává Mach. Město už také vybralo stavební firmu, která muzeum za necelé čtyři miliony korun opraví. Stavební práce by měly skončit letos po pololetí.