Hořice odstranily většinu překážek ve městě. Ilustrační snímek

Hořice odstranily většinu překážek ve městě. Ilustrační snímek | foto: iDNES.cz

V Hořicích nechali za 161 milionů korun odstranit bariéry ve městě

  • 2
V uplynulých dvou letech nechalo vedení Hořic odstranit z veřejných prostor většinu překážek, které ztrpčovaly život hendikepovaným lidem. Projekt Město bez bariér má pomoct nejen vozíčkářům, ale i seniorům či maminkám s malými dětmi.

"Přínos projektu se neomezil jen na odstranění bariér. S jeho pomocí jsme opravili i některé komunikace, vytvořili nová parkovací stání nebo rozšířili zeleň a veřejné osvětlení," upozornil hořický starosta Ivan Doležal.

V rámci projektu Město bez bariér vznikly v Hořicích čtyři nové bezbariérové trasy označené jako dopravní, školní, kulturní a odpočinková. Provedené úpravy navržených tras obsahují 66 různých nových stavebních objektů včetně přechodů pro chodce, chodníků, vozovek nebo zelených ploch s celkovou plochou téměř pěti hektarů.

Veřejná prostranství v Hořicích osvětluje přes 330 nových pouličních lamp, řidiči mohou využívat 247 nových parkovacích stání a obyvatelé více než 200 nových laviček, bezpečnostních zábradlí, odpadkových košů a stojanů na kola. Další provedené úpravy zvýšily bezpečnost na nepřehledných křižovatkách Na Závisti a U Sokolovny, zlepšily vzhled dolní části náměstí Jiřího z Poděbrad a usnadnily přístup do městské nemocnice.

Nejdražší projekt hořické radnice

Součástí projektu bylo i zřízení bezbariérové místnosti pro místní klub důchodců v objektu polikliniky. "V rámci Města bez bariér jsme rovněž dosáhli toho, že z centra Hořic se dnes dá po kvalitních komunikacích snadno dostat až do sochařského parku na vrchu Gothardu. Tedy do míst, kam chceme ještě ve větší míře přitáhnout turisty," řekl starosta.

Město bez bariér bylo nejdražším projektem, do kterého se hořická radnice v posledních letech pustila. Úpravy provedené stavební firmou Hochtief stály 161 milionů korun. Víc než polovinu nákladů uhradilo podkrkonošské město z dotace od Evropské unie. Dalších bezmála 70 milionů korun musely Hořice přidat z vlastních zdrojů. "Těší mě i to, že se nám u tak rozsáhlého projektu podařilo udržet cenu, za kterou jsme zakázku vysoutěžili," uvedl Doležal.

I po dokončení projektu Město bez bariér zůstávají v Hořicích ulice, které je potřeba opravit. A neutěšená situace stále panuje i na některých veřejných prostranstvích v okrajových částech města. "Ale tu hlavní kostru pro pohyb lidí včetně těch hendikepovaných už máme hotovou. A na ní můžeme v dalších letech stavět," řekl starosta.