Zrekonstruovaný klášter v Hostinném

Zrekonstruovaný klášter v Hostinném | foto: Ondřej Littera, MAFRA

V Hostinném otevřeli opravený klášter s historickými expozicemi

  • 0
"Do Hostinného se vrací paměť města." To prohlásil starosta města pod horami Karel Klíma, když ve čtvrtek otevíral zrekonstruovaný bývalý františkánský klášter. Bude znovu sloužit veřejnosti.

Už od března je v klášteře nová knihovna s čítárnou, přednáškový sál s projekčními přístroji a klavírem. A Klíma oceňuje hlavně fakt, že v klášteře dostalo velkorysý prostor muzeum města, které bylo doposud jen na radnici a ve skladech.

Návštěvníci tak mohou poprvé vidět pohromadě bohaté sbírky Hostinného, které se rozpadly po odsunu původního obyvatelstva. Rozebrala si je totiž muzea v okolí.

O dalších po letech otevíraných památkách v krajičtěte v pátek 27. dubna

MF DNES v počítači
MF DNES pro iPad a iPhone

A tak lze znovu vidět v klášteře bohatě vybavenou historickou selskou světnici s kolébkou, kolovrátky nebo dobový měšťanský pokoj s vyřezávanými betlémy.

Historické expozice z dob třicetileté války nebo z doby, kdy Hostinné patřilo do panství Valdštejnů, ukazují tehdejší zbraně jako hákovnice, muškety, halapartny, kordy, drátěné košile či dobové okovy pro vězně.

Velmi vzácná je kolekce starých dřevěných včelích úlů, jsou na nich figurální křesťanské motivy, jeden má i podobu mnicha.

Ve vitrínách lze vidět i fotky rodáků, rukujících do 1. světové války.

Klášter přepadlo v roce 1950 komando příslušníků StB

Nově otevřené muzejní expozice doplní za šest týdnů další. Ty představí historii františkánů a připomenou i významné rodáky města.

Mezi ty kuriózní patří například proslulý podvodník Victor Lustig, který za první republiky prodal v Paříži do šrotu Eiffelovu věž, podvedl bosse chicagské mafie Al Capona a zemřel v Alcatrazu.

Klášter je dnes propojen s kostelem, kde zůstala vystavena velká sbírka kopií antických soch od velkých řeckých sochařů. Diskobolos, Opilý satyr, Apollón, Afrodité, Sofoklés či Laokoón se syny. Známé a slavné postavy z antických bájí a dějin působí mezi sloupy a pod klenbami kostela impozantně.

V době největší slávy kláštera v něm bylo podle historika Tomáše Anděla pětadvacet řádových bratří, lékárna a špitál. Klášter byl také dvakrát zrušen - poprvé už za Josefinských reforem, podruhé v noci z 13. na 14. dubna 1950.

Tehdy přepadlo klášter komando StB při tehdejší akci K. Převora kláštera zavřeli do vězení, bratry převezli do kláštera v Hejnicích u Frýdlantu.

"Pak tu byl asi rok internační tábor pro řeholnice a nakonec i ten zrušili," poznamenal Anděl, který má dnes komplex na starosti. Přestože už klášter v Hostinném nepatří františkánským mnichům, jeho znovuotevření se jejich zástupci zúčastnili.

Ve špatných dobách byl klášter hromosvodem

Provinční vikář Vianney Jan Dohnal připomněl, že kláštery se stavěly, aby sloužily lidem.

"A ve špatných dobách se někdy staly hromosvody. I když se do tohoto kláštera nevracíme, vím, že klášter bude mít opět přesah jako měl vždy, když v něm bratři bývali. A vím, že bratři františkáni, kteří vzpomínali na působení v Hostinném, by měli z rekonstruovaného kláštera radost," poznamenal vikář z provincie bratří františkánů v Praze.

Rekonstrukce kláštera stála padesát milionů, šestačtyřicet milionů město získalo z evropských fondů.