Fakultní nemocnice v Hradci Králové využívá novou metodu operací přístrojem

Fakultní nemocnice v Hradci Králové využívá novou metodu operací přístrojem Einstein ve 3D zobrazení. | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Na operaci s 3D brýlemi. Lékaři v Hradci testují novou technologii

  • 0
Hradečtí chirurgové testují 3D technologii v laparoskopii, která se využívá při operacích břišní dutiny. Do těla zavedou kameru a obraz potom s brýlemi sledují na obrazovce. Díky tomu mohou reálněji vnímat prostor v těle pacienta a vidí i hloubku, která jim dříve chyběla. Přístroj se jmenuje Einstein.

"Operatér vidí více detailů a především je schopen vnímat hloubku, což doteď nemohl. Zvyšuje se přesnost operačního výkonu a snižuje únava lékaře," řekl Lubomír Klepáč, ředitel společnosti, která Einsteina vyrobila.

Einstein za pět milionů

Hradečtí lékaři budou přístroj za více než pět milionů korun testovat do konce dubna. Pokud s ním budou spokojeni, nemocnice ho koupí.

Přístroj chirurgové využijí v urologii a gynekologii, ale i při onkologických i jiných onemocněních vnitřních orgánů.

Lékaři s tímto typem 3D technologie operují zatím pouze v Německu a v Indii, v Česku ho kromě Hradce testují ještě chirurgové v Brně.

Pacient by se měl díky této metodě rychleji uzdravit. "Práce s přístrojem je snazší, přesnější a bezpečnější, což vede k menšímu počtu pooperačních komplikací a kvalitnějšímu životu našich pacientů," vysvětlil výhody 3D obrazu přednosta chirurgické kliniky Alexander Ferko, který na moderním přístroji provedl již stovky operací v cizině.

"V současné době operujeme v Hradci touto technikou až 25 pacientů denně. Dá se říct, že se přístroj skoro nezastaví. Metodu ve 3D volíme u běžných i velmi složitých operací, při kterých jde pacientovi o život. Dosud nejsložitější zákrok nás čeká v pondělí, pacientovi budeme operovat nemocná játra," řekl Ferko.

Nezvykem je robotické rameno, zvyknout se na něj ale dá

Chirurg si pochvaloval i kvalitu obrazu. "Dříve jsem třeba jen tušil, že se někde u orgánu vyskytují nervy, teď je konečně můžu i vidět," ocenil. Novinkou není pouze obrazovka a brýle, ale i dvě paralelní kamery, které musí obraz snímat tak, aby ve výsledku vypadal prostorově. Naučit se pracovat s novým přístrojem by neměl být pro chirurga problém.

"Trochu nezvyklým prvkem při operaci je robotické rameno, které hýbe s kamerou. Chvíli nám trvalo, než jsme si na jeho přítomnost zvykli, ale časem jsme naše dosavadní stereotypy upravili a naučili se s ním pracovat. Když jsem zvládl manipulaci s přístrojem, byla to příjemná změna, vše šlo najednou mnohem rychleji," tvrdí Ferko.

Každého pacienta lékaři předem informují, že ho budou operovat tímto způsobem. Obraz se navíc při operaci nahrává, takže ho lékaři mohou později využít i pro zpětnou analýzu nebo jako výukový materiál pro kolegy i mediky.