Jednání zastupitelstva v Hradci Králové. Třetí z prava stojí Vlastimil Ondráček, nově zvolený zástupce primátora z ČSSD. (22.11. 2010)

Jednání zastupitelstva v Hradci Králové. Třetí z prava stojí Vlastimil Ondráček, nově zvolený zástupce primátora z ČSSD. (22.11. 2010) | foto: Jan Strouhal, MAFRA

V Hradci si zvolili zástupce primátora, nemá ale koho zastupovat

  • 7
Hradec Králové stále zůstává bez primátora. Nově zvolení hradečtí zastupitelé se v pondělí sešli po dvanáctidenním oddychovém času, vytvořit koalici a zvolit primátora se jim ale nepodařilo. Shodli se pouze u volby prvního náměstka, jímž se stal Vlastimil Ondráček z vítězné ČSSD.

Pondělní zasedání pokračovalo ve stejném rytmu, v jakém 9. listopadu začalo. Pravému spektru navíc chyběli čtyři zastupitelé, kteří se ze zasedání omluvili (Vladimíra Šilhánková, Ivan Vodochodský a Josef Krofta z Volby pro město a Arnošt Urban z Hradeckého demokratického klubu). Sociálním demokratům jejich neúčast mohla hrát do karet, ale nehrála.

Prvním bodem programu byla volba primátora, která se ovšem zvrhla ve frašku. Jediného kandidáta nominovali komunisté, Lubomír Štěpán kandidaturu přijal, zájem nastínit ostatním program svojí možné vlády ale neprojevil a zvolen dle očekávání nebyl.

patová situace

V Hradci Králové vytvořila vítězná ČSSD koalici s uskupením Změna pro Hradec a TOP 09, dohromady však měla pouze 15 z 37 zastupitelů.

Většinu nedokázala získat ani středopravá koalice ODS, Hradeckého demokratického klubu, Volby pro město a Doma v Hradci Králové a TOP 09. Tato koalice měla celkem 21 hlasů. Vyjednávání však opustila se svými čtyřmi zastupiteli TOP 09.

"Domnívám se, že volba primátora, je asi nejdůležitější akcí. Člověk kandidující na toto místo by měl funkci zastávat s určitým nasazením a také programem. Nedokáži si představit, že na post primátora by kandidoval někdo, kdo nás neseznámí se svými představami. Bylo by to ponížení této funkce a výsměch osobnostem, jako byli Ulrich nebo Pilnáček. Teď se jedná pouze o taktickou věc," vystoupil proti komunistickému kandidátovi Oldřich Vlasák z ODS.

V následující volbě náměstků navrhli kandidáty jen komunisté a ČSSD. Ti nominovali Hanu Orgoníkovou a Vlastimila Ondráčka, za komunisty kandidoval Alois Havrda. Volbu přerušil jen bývalý náměstek primátora Martin Soukup (ODS), který pro svoje následné hlasování potřeboval informaci, zda-li je Orgoníková ochotná se kvůli pozici náměstkyně vzdát poslaneckého mandátu.

"Neodpovím, protože zvolená zatím ještě nejsem," odpověděla mu Orgoníková. Soukup ale post náměstka a poslanecký mandát označil za neslučitelné. "Rád bych to věděl před volbou, abych se podle toho mohl rozhodnout," snažil se z Soukup dostat odpověď z Orgoníkové. Ta ale další pokus nechala nezodpovězený. Možná i proto nebylo zvolena ani v jednom kole. Komunista Havrda rovněž neuspěl.

Zvolte Ondráčka, jinak naše město upadne do kolapsu

Posledním z bodů večera byla volba statutárního zástupce města, jímž se mohl stát pouze jediný zvolený náměstek Ondráček.

"Minule jsme byli varováni proti divoké volbě. To, co se tady odehrává dnes divoká volba sice není, ale je to nedůstojné. Během svého působení v USA jsem měl možnost sledovat prezidentské volby, během nichž poražený kandidát McCain ihned projevil loajalitu svému soupeři Obamovi. Proto prosím i ty, kteří pro pana Ondráčka nehlasovali, aby se snažili o jeho zvolení statutárním zástupcem, jinak naše město upadne do kolapsu," řekl v emotivním projevu na podporu Ondráčka Martin Dvořák ze strany Volby pro město.

Jeho projev si zastupitelé vzali k srdci a poprvé v ten večer našli vzácnou shodu. Pro zvolení Ondráčka statutárním zástupcem hlasovalo všech 33 přítomných.

Znovu se zastupitelé sejdou 30. listopadu.