Kraj by potřeboval dvojnásobně navýšit počet pravidelných dárců krve. (Ilustrační snímek)

Kraj by potřeboval dvojnásobně navýšit počet pravidelných dárců krve. (Ilustrační snímek) | foto: AP

V Hradeckém kraji chybí dvacet tisíc pravidelných dárců krve

  • 7
Transfuzní stanice by ve svých registrech potřebovaly ještě zhruba takový počet nových dárců, jaký odpovídá obyvatelstvu Náchoda, třetího největšího města Hradeckého kraje. Registr se má rozšířit zejména z preventivních důvodů, současný počet dárců zatím pacienty přímo neohrožuje.

Dvaatřicetiletá Daniela Špinková chodí na popud svého otce několikrát do roka darovat krev. Už od osmnácti let. "Řekla jsem si, že člověk by měl dělat dobré skutky," usmívá se mladá žena. Lidí, jako je ona, by ale Fakultní nemocnice v Hradci Králové potřebovala víc. Mnohem víc.

Kde darovat krev v kraji

Fakultní nemocnice Hradec Králové

denně 7:00 - 11:00

Oblastní nemocnice Náchod

pondělí, pátek 6:30 - 10:00

Oblastní nemocnice Jičín

pondělí, středa, pátek 6:00 - 10:00

Oblastní nemocnice Trutnov

pondělí až čtvrtek 6:30 - 10:00

Celý proces odběru včetně čekání zabere asi dvě hodiny času.

"Jeden až dva tisíce nových dárců, kteří budou chodit pravidelně, by se nám hodily," říká primář transfuzní stanice v hradecké fakultní nemocnici Vít Řeháček. Nemocnice by si tak vytvořila rezervu pro neočekávané události.

Podle statistik královéhradecké krajské pobočky Českého červeného kříže je kraji pro dosažení ideálního stavu nutné počet pravidelných dárců krve navýšit enormně. Konkrétní číslo ohromí: darovat krev by mělo pravidelně dalších dvacet tisíc lidí. To je dvojnásobek současného stavu. Tolik lidí, včetně dětí a důchodců, žije například v Náchodě, který je třetím největším městem kraje.

"Pořád chybí větší okruh těch pravidelných, na které se lze obrátit v případě výpadku. Velké výkyvy v počtech dárců dělají například letní dovolené nebo zimní chřipkové epidemie. Dárci v kraji tvoří zhruba 2 procenta populace, evropsky doporučený standard je 4 až 5 procent," říká mluvčí královéhradeckého Červeného kříže Lukáš Pochylý.

Doplňuje, že kampaně, kterými se Červený kříž i transfúzní stanice snaží neustále "masírovat" veřejnost, pomalu začínají mít efekt.

"Za poslední rok dva se počet prvodárců o trochu zvýšil. Ještě ale není důvod příliš jásat," tvrdí Pochylý. V současnosti totiž na jednoho dárce v kraji připadají více než dva odběry ročně, ideální by podle něj byl zhruba jeden až jeden a půl odběru za rok.

Situaci, kdy se hodí širší základna dárců, zažili naposledy ve čtvrtek například v Oblastní nemocnici v Trutnově. "Akutně jsme narychlo zvali lidi se skupinou A, protože se nám najednou sešlo víc pacientů s touto krevní skupinou," říká primářka tamní transfuzní stanice Alena Kvardová.

O nové dárce mají velký zájem, nedostatkem krve však netrpí. "S našimi dárci máme spolupráci opravdu výbornou. Když potřebujeme, vždy přijdou," váží si jejich přístupu.

Nedostatečná základna pravidelných dobrovolníků ochotných dorazit na zavolání se může projevit při nečekané události. "Kdyby byl v regionu třeba obrovský požár nebo velká nehoda a velká část pravidelných dárců by byla zrovna na dovolené nebo ji zkosila chřipková epidemie, nastal by problém," upozorňuje Pochylý.

Ani pravidelný dárce nemůže jít darovat za každé situace. Stačí, aby pobyl čtrnáct dní na dovolené v Egyptě nebo Thajsku, prodělal operaci nebo se nechal tetovat, a dárcovství musí na čas oželet.

Počty dárců krve se snaží zvyšovat i různé organizace. Pravidelně chodí darovat například strážníci a loni šli hromadně dávat krev pracovníci magistrátu i s primátorem Zdeňkem Finkem. "Na říjen mám už domluvený svůj další termín. Pravidelné dárcovství ale nechávám na každém zaměstnanci magistrátu," říká Fink.

Hradecká transfuzní stanice plánuje znovu začít s kampaní hned po prázdninách. "Chceme dělat nábor na středních a vysokých školách, kde se nám v posledních letech dařilo nové dárce získávat," říká Řeháček. V evidenci má na 10 tisíc dobrovolníků.