Nová hvězdárna v Jičíně je zároveň přirodovědným centrem (21.1.2016).

Nová hvězdárna v Jičíně je zároveň přirodovědným centrem (21.1.2016). | foto: Martin Veselý, MAFRA

Nejen dalekohled, hvězdárna v Jičíně dostala hmyzí hotel nebo včelí úl

  • 0
Moderní hvězdárna v Jičíně je splněným snem tamních astronomů i nadšenců do světa přírody. Kromě nového dalekohledu a interaktivní přednáškové místnosti vyrostla v areálu zahrada s hmyzím hotelem či zimovištěm pro plazy. Hvězdárnu využijí hlavně školy.

Po planetáriu v Hradci Králové a hvězdárně v Úpici je Jičín třetím místem v Královéhradeckém kraji, kde se dá obloha pozorovat na špičkové úrovni. Nová hvězdárna však není jen splněným snem jičínských astronomů, za 13,6 milionu korun rekonstruovaný objekt poslouží také jako centrum přírodních věd.

Kromě profesionálního hvězdářského dalekohledu má hvězdárna moderní přednáškový sál, k areálu přibyla rozlehlá zahrada s broukovištěm, včelími úly, budkami pro ptáky i zimovištěm plazů. Na jaře v ní rozkvetou záhony. Před hvězdárnou je nové parkoviště a asfaltka.

Přijíždět po ní budou hlavně školní děti, pro které provozovatelé připravili řadu programů. Děti mají možnost docházet do přírodovědných botanických, astronomických či rybářských kroužků. Hned jak do hvězdárny vejdete, všimnete si barevných polštářů na sedadlech i velké popisovatelné tabule na psaní a kreslení.

Špičková technologie

Vše voní novotou. Astronomové přiznávají, že konečně mají pro sledování hvězd důstojné podmínky. Vždyť stará kopule dříve sloužila jen jako klubovna pro skauty, nebo dokonce jako zkušebna kapely. Do nové, opravené kopule, která má otevíratelnou střechu ze dřeva, pořídili špičkový hvězdářský dalekohled za necelý milion.

„Je unikátní už tím, jak rychle byl postaven. Hotový byl za půl roku, jindy to trvá až dva roky. Byl to nadlidský úkol. Jde o špičkovou technologii, nic lepšího jsme si nemohli přát,“ pochvaluje si jičínský lektor, jeden ze čtyř tamních amatérských astronomů David Vališka, který má chod hvězdárny na starost.

Nový dalekohled má i kameru, díky níž ho lze řídit přes počítač a záběry sledovat na obrazovkách v přízemí. „Kamerou je vidět lepší obraz než očima,“ připomíná Vališka.

V provozu je už i meteostanice, která ukazuje směr a rychlost větru, nechybí srážkoměr a vlhkoměr ani měřič teploty nad zemí i v ní.

„Všechny naměřené údaje včetně záběrů z kamer namířených na nebe naleznete už brzy na našem webu,“ slibuje astronom. Balkon na střeše poslouží ke sledování oblohy i z přenosných dalekohledů.

Když přírodovědné centrum bude chtít navštívit škola, nabídnou jí pracovníci hvězdárny konkrétní zábavně naučný program. Tématem může být ochrana vod, čistota ovzduší nebo třeba odpady.

„Program může být různý. Děti budou hrát hry, půjdou na exkurzi nebo dostanou síťky a vyrazí s entomologem na motýly,“ říká Vališka.

Cvičné záhony, pergola i ohniště

Lákadlem areálu je zahrada s jezírkem pro obojživelníky a bezobratlé živočichy, s krmítky, naučnými cedulemi, včelími úly, cvičnými záhony, pergolou, slaměnou kůlnou, komposty a ohništěm.

„Na záhonech si děti vyzkouší, jaké je to dostat do ruky rýč, na naučných cedulích se naučí poznávat plody a listy. V hmyzím hotelu se zazimují včely samotářky, čmeláci a další hmyz. Do voliéry si vezmeme nějaké zvíře ze stanice pro hendikepovaná zvířata,“ líčí učitel enviromentální výchovy Vališka.

„Programy jsou sestaveny tak, aby si to děti hlavně užily,“ poznamenává ředitelka jičínského K-klubu pro volnočasové aktivity Lenka Vacková. Otevírací doba hvězdárny se teprve rodí. Město získalo na rekonstrukci dotaci více než 12,1 milionu korun.