Sáčky s pervitinem, které zajistila královéhradecká policie.

Sáčky s pervitinem, které zajistila královéhradecká policie. | foto: Policie ČR

Tráva či pervitin před jízdou, zdrogovaných řidičů v kraji přibývá

  • 2
Počet přistižených zdrogovaných řidičů v Královéhradeckém kraji dramaticky roste. Stávají se větším a větším problémem. Často mohou i za dopravní nehody, z nichž mnohé končí tragicky. Policisté od začátku letošního roku do konce srpna jen při namátkových kontrolách načapali 532 zdrogovaných řidičů.

V meziročním porovnání je to o téměř polovinu více.

„Letos jsme jich zaznamenali 532, loni za stejné období 297 a předloni 130. Nárůst je zřejmý. My ho ale přisuzujeme daleko intenzivnějším kontrolám na přítomnost drog v těle řidičů. Jde o jednu z hlavních priorit dopravních policistů,“ uvedla mluvčí krajského policejního ředitelství v Hradci Králové Ivana Ježková.

Počet zdrogovaných řidičů přistižených policií

  • 2013: 130
  • 2014: 297
  • 2015: 532

Údaje jsou vždy za období od 1.1.do 31.8. Zdroj: Policie ČR

Je to však jen špička ledovce. Řidičů, kteří před usednutím za volant kouřili marihuanu nebo si píchli pervitin či brali jiné drogy, je mnohem více. Marihuana a amfetamin patří k nejčastěji zneužívaným drogám v kraji.

Policisté mají ještě v paměti případ, který se odehrál před několika měsíci v ulicích Hradce Králové. Hlídku v křižovatce U Koruny zaujal řidič, který na červené náhle otočil auto do protisměru a ujížděl. Strhla se divoká honička a až přivolané posily, které v ulici Karla IV. zatarasily ujíždějícímu autu cestu, řidiče zastavily.

Pervitinem zfetovaný pětatřicetiletý Polák nechtěl vystoupit, ale dokonce zařadil zpátečku a naboural dvě policejní auta (více o incidentu čtěte zde). Dramatické momenty jsou však při kontrolách spíše výjimečné.

Policie: Když se chová řidič divně, zasáhneme

Oční zornice jsou po konzumaci opiátů většinou zúžené, zatímco u ostatních drog naopak silně rozšířené a nereagují na světlo. Lidé pod vlivem drog jsou nápadně zrychlení anebo zpomalení. Toho všeho si policisté při silničních kontrolách všímají. Když u takových šoférů neukáže tester alkohol v dechu, dopravní policisté mají jasno.

„Policisté řidiče na drogy testují v podstatě vždy, když kontrola na alkohol je negativní a řidič se chová nestandardně,“ uvedla Ježková.

Podobně jako tomu bylo nedávno v Hostinném na Trutnovsku, kde policisté zastavili starší škodovku, kterou řídil čtyřicetiletý muž. „Test na alkohol byl negativní, avšak ten na drogy vyšel pozitivně na amfetamin. Muž se přiznal, že je uživatelem pervitinu,“ řekla mluvčí trutnovské policie Šárka Pižlová.

Policie nejvíce drog za volantem tradičně řeší v době velkých prázdninových festivalů. Třeba v okolí hradeckého letiště, kde se v srpnu konal Hip Hop Kemp, zkontrolovali 500 vozidel a uložili téměř 40 pokut v celkové výši 566 tisíc korun.

„Největším problémem byli zdrogovaní řidiči. Celkem jsme zjistili 61 řidičů pod vlivem návykových látek, z nich více než tři čtvrtiny před jízdou vzaly drogu,“ uvedl mluvčí hradecké policie Jan Čižkovský.

Podobné to bylo i v okolí trutnovského Bojiště, kde se koncem prázdnin konal multižánrový festival Trutnoff.

„Při odjezdu účastníků jsme přistihli sedmnáct řidičů pod vlivem drog. Všem jsme zakázali další jízdu a budou se zpovídat v dalším správním, případně trestním řízení,“ uvedla Pižlová.

Pozor na léky. Některé mají omamné látky

Na pozoru by se měli mít i lidé, kteří jezdí autem a užívají nejen léky tlumivé, nebo naopak excitační, ale i medikamenty, kterými se léčí běžné nachlazení. Takoví řidiči musí počítat, že když je policie zastaví, mohou mít problém. Některé léky totiž obsahují pseudoefedrin, který způsobuje „přestřelené“ reakce a mnohdy až nezdravé sebevědomí. Podle odborníků mohou léky působit podobně, jako když má člověk lehkou hladinu alkoholu.

„V počáteční fázi se cítíte výborně, vše jde samo a všechno se daří. Ztrácíte pud sebezáchovy a reagujete zbytečně razantně,“ uvedl mluvčí České lékárnické komory Aleš Krebs. Léky, které se nemají užívat před řízením, mívaly kdysi na krabičkách výstražné červené trojúhelníčky s vykřičníkem. To však už dnes neplatí.

V Královéhradeckém kraji je z hlediska drog nejklidnější situace na Rychnovsku a Jičínsku. Naopak největší problémy jsou na Náchodsku, Trutnovsku a v nejlidnatějším Královéhradecku. Vysoké počty případů v pohraničních okresech souvisí s namátkovými kontrolami řidičů, kteří převážejí léky k výrobcům drog z Polska.