Kavárna Láry Fáry v Náchodě

Kavárna Láry Fáry v Náchodě | foto: Ondřej Littera, MAFRA

V Náchodě otevřeli kavárnu, kde obsluhují handicapovaní číšníci

  • 2
V Hurdálkově ulici v Náchodě se pro návštěvníky otevřela kavárna s názvem Láry Fáry. Provozuje ji občanské sdružení Pferda a obsluhují v ní handicapovaní lidé. Podobné zařízení už několik let funguje v Rychnově nad Kněžnou.

"V kavárně je krásné prostředí, vypadá to tam jako doma. Bude tam i milá obsluha. V Náchodě žádná podobná kavárna není, takže lidé v ní určitě najdou něco, co tam zatím chybělo," říká Jana Křížová z občanského sdružení Pferda.

Kavárna v Náchodě by měla fungovat úplně stejně jako ta rychnovská. V té pracuje 20 handicapovaných, kteří se střídají vždy po čtyřech hodinách.

"Když jsme začínali, nechtěli jsme, aby sem lidé nechodili ze soucitu či lítosti, ale ze zájmu, podívat se, jak to funguje, dali si něco dobrého a rádi se sem vraceli. Nechtěli jsme, aby si řekli, že si dali nechutné kafe, ale přispěli na dobrou věc. Myslím si, že ani lidé s postižením to tak nechtějí," říká Jana Křížová.

Mnozí hosté kavárny Láry Fáry v Panské ulici v Rychnově nad Kněžnou si proto už možná ani nevšimnou, že je obsluhují mentálně postižení číšníci a servírky. Obsluha kavárny totiž odvádí práci stejně jako profesionálové.

Kavárna Láry Fáry v Náchodě

Kromě běžných nápojů připraví i koktejly, zvládne i toasty. Dá se říct, že handicapovaní se starají o všechno od obsluhy až po úklid. Učí se tak nejen pracovním návykům, ale i běžnému životu. Stejně tomu bude i v náchodské kavárně.

Dokonce tam hosté budou moci ochutnat domácí rohlíčky či jiné pečivo, které postižení pečou v minipekárně v Kvasinách, v níž se rovněž učí pracovním dovednostem.

V kavárně pomáhá terapeut

"Postižení k nám přicházejí proto, že se chtějí naučit nějakým pracovním dovednostem a také víc komunikovat s lidmi, chtějí se dostat do společnosti. To je hlavní cíl kavárny, že se v ní nenásilnou formou nádherně střetává svět handicapovaných a zdravých," sděluje Křížová.

Kavárna Láry Fáry v Náchodě

Postiženým pomáhá terapeut, těm, kteří potřebují individuální péči, případně i asistent. "Dobrý terapeut je u nás ten, který pozoruje a nejvýš handicapované slovně navádí, ne že pracuje místo nich. Pokud si hosté něco objednají, opravdu to pro ně připraví a obslouží je postižení," dodává Křížová.

Nebýt příspěvků od sponzorů a dotací, kavárna by si na svůj provoz nevydělala. Významně ji proto podporuje Královéhradecký kraj v rámci individuálního projektu Služby sociální prevence. Na něj dostává peníze z Evropské unie. Cílem projektu je mimo jiné postižené plně zapojit do ekonomického, sociálního a kulturního života společnosti.

Občanské sdružení Pferda kromě pekárny a kavárny provozuje také chráněné a podporované bydlení pro handicapované. Na samostatné bydlení je nejprve připravuje v tréninkovém bytě, kde si mohou samostatný život vyzkoušet. Zřídilo také chráněné dílny, které v Rychnově nad Kněžnou a okolí nabízí úklidové služby.